Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Reconditionare tastatura

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Astazi cautand altceva, am dat peste o tastatura veche provenita de la un calculator Compaq Presario 5358 din anii '90. Uitasem unde o pusesem si chiar vroiam sa imi caut o tastatura vintage. Este o tastatura foarte grea, probabil contine fier si este foarte groasa. Avand in vedere ca a stat intr-un loc unde nu s-a mai umblat din anii '90 s-a umplut de praf iar tastele erau intepenite. Le-am scos pe toate, am curatat pe exterior praful (inca nu am demontat-o dar daca este nevoie o fac) insa unele taste se apasa cam greu, nu aluneca deloc si parca le tine ceva. Tin minte ca inainte se apasau foarte usor. Ce as putea sa ii mai fac?

Attached Files


Edited by gerbil, 14 September 2014 - 19:59.


#2
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Fă un efort şi verifică dacă pe spatele ei are vreo etichetă pe care scrie ce model este.

Dacă nu ai mai demontat complet vreo tastatură până acum ar fi mai bine să te abţii.
Unele, odată demontate, se pun foarte greu la loc.

#3
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
O demontezi, iei toate tastele si cauciucurile alea + ce se mai poate uda si le arunci in apa calduta cu detergent. Le lasi acolo vreo ora. Sterge si placa de sub taste (nu stiu cum se numeste) cu o carpa uscata.

#4
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014
Iei tastele jos, si folosesti aspiratoru. Eu asa am facut la un X7 Gaming.

#5
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

View PostMos_Ilie, on 14 septembrie 2014 - 19:58, said:

Unele, odată demontate, se pun foarte greu la loc.

Alea de e plin in ele de ventuze din silicon Posted Image) ce nervi am tras odata ca imi desfacusem tastatura sa o curat si mi-au "curs" pe jos jumatate din butoane si nu aveam alta si imi trebuia tastatura in jumatate de ora...le-am bagat carne in frigider la chinezi atunci... Dupa o ora am reusit sa-i insir toate dopurile alea si sa o pun la loc. O folosesc si azi de vreo 7 ani.

Edited by BlueSoon, 14 September 2014 - 20:10.


#6
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
De ce nu o desfaci?
Greutatea este data de o placa metalica care se afla in interior.
Am si eu o tastatura Compaq foarte veche (pe care folosesc acum) si partea cu "butoane" la desfacere nu se desmembreaza.
O bag in cada o spal cu periuta de unghii si cu detergent de vase. :)

#7
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 21.04.2007

View Postgerbil, on 14 septembrie 2014 - 19:49, said:

Astazi cautand altceva, am dat peste o tastatura veche provenita de la un calculator Compaq Presario 5358 din anii '90. Uitasem unde o pusesem si chiar vroiam sa imi caut o tastatura vintage. Este o tastatura foarte grea, probabil contine fier si este foarte groasa. Avand in vedere ca a stat intr-un loc unde nu s-a mai umblat din anii '90 s-a umplut de praf iar tastele erau intepenite. Le-am scos pe toate, am curatat pe exterior praful (inca nu am demontat-o dar daca este nevoie o fac) insa unele taste se apasa cam greu, nu aluneca deloc si parca le tine ceva. Tin minte ca inainte se apasau foarte usor. Ce as putea sa ii mai fac?
Fa o poza cu ea si pune poza pe toate retelele.
Vei primi aprecieri ce conservator esti.

#8
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Nu stiu daca se intelege, am facut pozele cu un webcam. Am cautat pe google dar nu am gasit mai nimic. Este o tastatura care venea la pachet cu calculatorul.
Am mai desfacut tastaturi chiar si de HC 2000, unde trebuie pus fiecare cauciuc in parte sub taste si te chinui o gramada pana le nimeresti pe toate.

Attached Files



#9
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
nu o demonta, scoate tastele curata arcul si pune tastele la lco.... ai grija sa nu rupi ceva ... foloseste un pix sau o cheie

#10
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Poti sa-i ceri sfaturi si baiatului de aici. Este pasionat de tastaturi vechi: http://www.mygarage....i-mecanice.html

#11
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Multumesc.

#12
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" Am mai desfacut tastaturi chiar si de HC 2000, unde trebuie pus fiecare cauciuc in parte sub taste si te chinui o gramada pana le nimeresti pe toate. "
Probabil faci o confuzie.
Am în lucru un Hc2000 şi tastatura standard cu care vine din fabrică şi care creează probleme mari nu e cu gume ci cu lamele, arcuri şi un plastic de toată jena.

Cele mai nenorocite taste sunt după părerea mea cele de la tastatura Ibm  Model_M , din ultima poză

Attached Files


Edited by Mos_Ilie, 15 September 2014 - 09:32.


#13
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
ca alea de la scoala..... tot timpul rearanjam tastele, scriam bun venit, ce mai faci .... asta in cazurile fericite... tineretea asta la copii din ziua de azi daca le arati o tastatura mai brute se uita urat la tine.....

Edited by MooF2010, 15 September 2014 - 12:56.


#14
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005

View PostMos_Ilie, on 15 septembrie 2014 - 09:30, said:

Probabil faci o confuzie.
Am în lucru un Hc2000 şi tastatura standard cu care vine din fabrică şi care creează probleme mari nu e cu gume ci cu lamele, arcuri şi un plastic de toată jena.

Nu fac confuzie chiar eu l-am demontat pe al meu dupa ce l-am cumparat acum 1 an si ceva, sa-l curat de praf. Au existat mai multe modele de HC2000, fara floppy integrat, cu floppy de 5.2", cu floppy de 3.5", cu tastatura cu lamele ca la HC 90, 91 si cu tastatura cu cauciucuri. Eu am ultima varianta cu floppy de 3.5 si tastatura cu cauciucuri.  Are niste cauciucuri taiate manual cu foarfeca si nu sunt taiate egal Posted Image) si trebuie puse sub fiecare tasta si apoi peste ele prinsa in suruburi placuta electronica. M-am chinuit o gramada pana am reusit, ca mereu cadea cate unul pe jos. Daca vrei sa pui niste poze dupa ce il termini, as fi interesat sa-l vad cum arata. Acesta e al meu:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dlqwF3VTiZA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostMos_Ilie, on 15 septembrie 2014 - 09:30, said:

Cele mai nenorocite taste sunt după părerea mea cele de la tastatura Ibm  Model_M , din ultima poză

Bine ca nu le-am cumparat. Inainte de a gasi tastatura asta Compaq prin casa, pusese cineva un anunt cu niste tastaturi IBM M aici pe softpedia dar pretul cerut (200lei) m-a facut sa renunt la idee.

Edited by gerbil, 15 September 2014 - 19:11.


#15
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
" Daca vrei sa pui niste poze dupa ce il termini, as fi interesat sa-l vad cum arata. Acesta e al meu ".
Cel la care lucrez ( nu reuşesc să formatez dar pot citi şi scrie dischetele formatate pe Hc 95, plus probleme cu taste care nu mai revin ) e identic cu cel din clip, inclusiv în ce priveşte tastatura.

A stat vreo 20 de ani într-un mediu umed şi am avut destul de muncă la el.

Voi reveni cu poze sau cu un topic pe Electronică.

Edited by Mos_Ilie, 15 September 2014 - 21:22.


#16
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Am curatat tastatura, acuma scriu de pe ea. Merge destul de bine. Mai sunt 2,3 taste care mai agata un pic dar cred  ca isi revin ca am tot apasat pe ele si au inceput sa mearga mai usor. Este pe cauciucuri si foarte robusta, plastic gros, se vede ca este mai veche Posted Image

Cateva din butoanele speciale au mers default (volum, mute, play, stop)  insa la cele de internet mergea doar butonul cu simbol shopping, cand apasam pe el imi aparea mozilla. Am gasit un programel numit  sharpkeys cu care am reusit sa le mapez. Am vrut sa mapez si butonul de sleep dar nu reusesc. Este vreo posibilitate sa fac asta? Tastatura nu are buton de shut down si ma gandeam sa-l folosesc pe cel de sleep. Am incercat in sharpkeys sa pun ceva cu power dar nu merge, isi da tot sleep.

Edited by gerbil, 15 September 2014 - 22:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate