Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

conectare smart tv prin utp TL-WR740N

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Am nevoie de putin ajutor ,net rds nu reusesc sa configurez conecxiunea la TL-WR740N cu un smart tv prin utp,restul device-urilor sunt vazute,doar televizorul nu pot sa il conectez prin utp sa il vada routerul ,pe wireless il vede!!!
Pe d-link televizorul este vazut prin utp!!!

Edited by oliver44, 03 September 2014 - 09:21.


#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Verifica cu un PC/laptop daca pe cablul care duce la TV ai conexiune la internet. Poate este intrerupt sau mufat gresit.

#3
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
acelas cablu il folosesc si pe un D-link si este vazut televizorul si leptopul!!!
am scos si calculatorul de pe la 1 si am lasat doar televizorul legat la router am incercat toate lanurile cu televizorul nu vrea sa il vada,cand conectez calculatorul il vede pe toate 4 lanuri!!!!!
Cu acest tv ,acelas cablu utp ma conectez prin ethernet la un dir 615!!!

Edited by oliver44, 03 September 2014 - 09:35.


#4
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Refa setup-ul la TV...poate are placa de retea dezactivata. Vezi si in manual.

#5
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Incearca si cu un reset la router. Am patit si eu pe un smart tv sa nu vada reteaua wi-fi si cu un reset la router s-a rezolvat.

#6
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Nu are nici un setup acest tv,imi vede wireless-ul.,...daca il pun pe d-link il vede netul prin ethernet,pe mine ma intereseaza reteaua prin cablu ,wireless-ul este vazut,am resetat si routerul!!!
trebuie sa imi apara asa ceva la reteaua cu fir pe tv http://forum.softped...=1246290 dar  cu acest tp-link nu imi arata nimic la retea nici nu este vazuta la scanare reteaua cu fir,becul de la lan 2 la care este conectat cablul utp cu televizorul nu imi este aprins la router !!!!

Edited by oliver44, 03 September 2014 - 10:01.


#7
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Posibil ca din cauza ca este conectat deja la router prin Wi-Fi sa nu se mai deranjeze sa caute DHCP si pe cablu. Poti incerca un reset si la TV si alegi conexiune prin cablu la setup-ul initial.

#8
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
am adus si televizorul la setarile din fabricatie,nici o schimbare!!!!

#9
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Ce model este TV-ul? In manual gasesti ceva informatii despre partea de LAN? Verifica si in setarile TV-ului daca ai vre-o optiune legata de conectarea la retea.

#10
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
dezactiveaza wifi in router
si cauta prin menul TVului... trebuie sa aiba o chestie in setarile de retea... nu la partea de smart ci la cea de TV... trebuie sa-ti afiseze undeva conexiunea, IPul, etc
poate s-a imperecheat cumva cu routerul ala :)
dar e curios ca nu se aprinde ledul in router cand TVul e deschis

#11
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Placa de retea merge pe D-Link dar nu vrea deloc pe TP-Link. Inverseaza routerele si gata!Posted Image
Mi-e greu sa cred ca este o incompatibilitate (LAN) intre TV si TP-Link, dar cine stie...

Edited by Lesbianu, 03 September 2014 - 11:41.


#12
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
De ceva vrema ma lovesc de o problema ,am routerul d-link 615 rev. h1 conectat la televizorul Lg 42LN575S,cand vreau sa vad filmele prin DLNA prin UTP imi sacadeaza,nu pot sa ma uit din cauza ca viteza la net prin ethernet in test imi arata ca am un download de 13-14 Mb ,si un uplod de 80Mb.Pot sa vad un film bluray 1080 doar prin wireless deoarece am o viteza mai buna la net download 30Mb si uplod 49Mb,am testat si acel cablu UTP pe un leptop si in teste imi da un down de 94Mb si un uplod94 Mb,sunt abonat rds Fiberlink 100!!!
Am spus ca poate am ceva probleme cu routerul incompatibilitate intre tv si router,de aceea am apelat la un prieten si mi-a imprumutat acest router TL-WR740N cu ultima versiune de soft routerul este de 3 luni la el ,este abonat next gen.
In acest moment am facut trecerea cu conexiunile de cabluri pe d-link si imi vede televizorul prin UTP!!!

Daca aveti un smart tv va rog faceti niste teste de vitaza sunt curios cum se mnifesta netul la voi prin cablul utp conectat la tv,si ce model de router folositi.

Edited by oliver44, 03 September 2014 - 12:21.


#13
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Am oprit si wirelessul de pe tp-link ,reboot nici o schimbare....

#14
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Pe acest tp-link pe cablu utp am incercat si leptopul si nu vrea sa il vada nu se aprinde ledul de la lan2,3,4 doar calculatorul vrea sa il vada pe lan1 cu care este conectat cu alt cablu pe lan1.
Sa fie de vina adaptorul de curent ,il folosesc cel de la d-link 5V,1.2A,cel de la tp-link este unul de 9V,0,6 din ce vad pe spate la router?

Edited by oliver44, 03 September 2014 - 14:21.


#15
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Ia si schimba cablul ala de retea sau remufeaza-l. Ai facut atatea permutari si resetari la echipamente dar cablul este singurul de care nu te-ai atins...

#16
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Daca citeai tot ce ai am scris pana acum ,vedeai ca acel cablu este in regula pe d-link am viteza de down de 94MB si uplod tot 94MB test facut cu leptopul.
De ce pe d-link am semnal?
Multa lume a spus ca poate este o incompatibilitate intre 615 si tv,am ales sa verific acest televizor cu routerul tp-link,deoarece am viteza mica la net cu d-linkul prin calu utp doar la tv ,pe leptop cu d-linkul pe acelas cablu am viteza specificata de mai sus si cablul este verificat  functioneaza .

#17
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Am vazut ce ai scris. O data a mers foarte bine apoi nu mai aveai link pe acelasi laptop.
Te incapatanezi aiurea. Ce te costa sa incerci si cu alt cablu? Este prea lung? Nu poti face rost de altul? Muti TV-ul mai aproape si faci test cu un cablu mai scurt.
Incompatibilitati prin Wi-Fi sau bluetooth am mai auzit dar incompatibilitate pe cablu de retea nu am intalnit deloc, doar daca patch-ul respectiv este busit, slab calitativ sau prost mufat.

#18
Adrian Fx

Adrian Fx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 20.08.2007

 oliver44, on 03 septembrie 2014 - 14:16, said:

Pe acest tp-link pe cablu utp am incercat si leptopul si nu vrea sa il vada nu se aprinde ledul de la lan2,3,4 doar calculatorul vrea sa il vada pe lan1 cu care este conectat cu alt cablu pe lan1.
Sa fie de vina adaptorul de curent ,il folosesc cel de la d-link 5V,1.2A,cel de la tp-link este unul de 9V,0,6 din ce vad pe spate la router?

Foloseste alimentatorul original si o sa functioneze corect.
Cum sa functioneze corect cu 5V in loc de 9V?

Edited by Adrian Fx, 03 September 2014 - 15:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate