Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

somaj ... contract durata determinata

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
yos90

yos90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 16.08.2014
Buna seara !

As avea o intrebare, mai specifica: daca am un contract pe durata determinata, si acesta inceteaza la data de 31.08, am dreptul dupa sa cer ajutor de somaj, in situatia in care angajatorul nu mai imi prelungeste contractul? Mentionez ca de la finalizarea facultatii am muncit neintrerupt, fara a beneficia de alte perioade in care sa fiu "asistat social".

#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
În cazul în care s-a încheiat un contract individual de muncă pe perioadă determinată, salariatul poate beneficia de indemnizaţie de şomaj la expirarea acestuia, dacă respectă câteva condiţii:

• în ultimele 24 de luni anterioare înregistrării ca şomer a avut un stagiu de cotizare de cel puţin 12 luni.
Deci, timp de minimum 12 luni a cotizat la bugetul asigurărilor de şomaj prin contract de muncă cu normă întreagă, concediu creştere copil sau pensie de invaliditate cu obţinerea ulterioară a capacităţii de muncă şi încheierea contractului pe perioadă determinată în ultimele 24 de luni.

• s-a înregistrat la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă în termen de zece zile de la data la care contractul de muncă pe perioadă determinată a expirat.

#3
yos90

yos90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 16.08.2014

 -Diana-, on 30 august 2014 - 21:44, said:

În cazul în care s-a încheiat un contract individual de muncă pe perioadă determinată, salariatul poate beneficia de indemnizaţie de şomaj la expirarea acestuia, dacă respectă câteva condiţii:

• în ultimele 24 de luni anterioare înregistrării ca şomer a avut un stagiu de cotizare de cel puţin 12 luni.
Deci, timp de minimum 12 luni a cotizat la bugetul asigurărilor de şomaj prin contract de muncă cu normă întreagă, concediu creştere copil sau pensie de invaliditate cu obţinerea ulterioară a capacităţii de muncă şi încheierea contractului pe perioadă determinată în ultimele 24 de luni.

• s-a înregistrat la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă în termen de zece zile de la data la care contractul de muncă pe perioadă determinată a expirat.

Thx :)
Stii cumva cum se caluleaza indemnizatia?
Si prin ce lege mai exact sa ma uit !?

#4
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Legea nr. 76/2002 (actualizată)


Valoarea indemnizaţiei de şomaj acordată lunar se stabileşte în funcţie de stagiul de cotizare:
a) 75% din valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data stabilirii acestuia (ISR = 500 lei în ianuarie 2014), stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b. la suma prevăzută la punctul a) se adaugă o sumă calculată prin aplicarea unei cote procentuale diferenţiate (în funcţie de perioada de cotizare) asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare.

#5
yos90

yos90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 16.08.2014

 -Diana-, on 30 august 2014 - 21:48, said:

Legea nr. 76/2002 (actualizată)


Valoarea indemnizaţiei de şomaj acordată lunar se stabileşte în funcţie de stagiul de cotizare:
a) 75% din valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data stabilirii acestuia (ISR = 500 lei în ianuarie 2014), stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b. la suma prevăzută la punctul a) se adaugă o sumă calculată prin aplicarea unei cote procentuale diferenţiate (în funcţie de perioada de cotizare) asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare.

Thx!
Daca parasesc teritoriul Romaniei si ma angajez in alta tara membra UE in perioada somajului, trebuie sa anunt autoritatile romane competente? Sau pot primi somajul pana la scurgerea perioadei?

#6
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Art. 14. - Carnetul de evidenţă se vizează lunar de către agenţia locală pentru ocuparea forţei de muncă sau de către punctul de lucru, pe baza actului de identitate, iar în cazul persoanelor provenite din muncă, şi pe baza carnetului de muncă.

Art. 45. - (1) Suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data la care nu şi-a îndeplinit obligaţia prevăzută la art. 41 alin. (1) lit. a);
b. pe perioada îndeplinirii obligaţiilor militare;
c) la data încadrării în muncă, conform legii, pe o perioadă de cel mult 12 luni;@
d) la data plecării din ţară pe o perioadă mai mică de 3 luni, la cererea persoanei, precum şi, după caz, la data obţinerii autorizării pentru menţinerea plăţii indemnizaţiei de şomaj, la cererea persoanei care se deplasează în interiorul Comunităţii Europene şi al Spaţiului Economic European pentru a căuta un loc de muncă şi doreşte să îşi menţină plata indemnizaţiei de şomaj;
e) pe perioada în care este arestat preventiv sau pentru executarea unei pedepse privative de libertate de până la 12 luni;
f) la data pensionării pentru invaliditate;
g) pe perioada acordării indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă, a indemnizaţiei de maternitate şi a indemnizaţiei pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 2 ani, respectiv de 3 ani în cazul copilului cu handicap;
h) pe perioada incapacităţii temporare de muncă mai mare de 3 zile datorită accidentelor survenite în perioada cursurilor de calificare, recalificare, perfecţionare sau, după caz, a altor forme de pregătire profesională, în timpul şi din cauza practicii profesionale;
i) pe perioada acordării plăţilor compensatorii, potrivit legii.

PS: Cauta art. 41, Legea 76/2002 si citeste-l.

#7
yos90

yos90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 16.08.2014
Mersi, Diana, fata documentata Posted Image

Oricum mi-am calculat indemnizatia de somaj, bine ca se ia brutul  ... imi ajunge doar cat sa nu mor de foame ... oricum ma inchid in casa sa invat germana Posted Image

Edited by yos90, 30 August 2014 - 22:08.


#8
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Indemnizatia este infima, mai bine cauti ceva de munca.

Cu placere!

#9
yos90

yos90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 16.08.2014

 -Diana-, on 30 august 2014 - 22:08, said:

Indemnizatia este infima, mai bine cauti ceva de munca.
Cu placere!

Imi ajunge pe la 6 milioane, doar cat sa imi cumpar de mancare
Oricum intentionez sa plec din RO in cateva luni, probabil dupa anul nou !

Si apoi ma gandesc sincer, sa ma apuc de ceva cursuri din alea platite de AJOFM, care ca somer sunt gratis, sa ma mai diversific ca experienta profesionala :)

Edited by yos90, 30 August 2014 - 22:17.


#10
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Cauta-ti un job! Cunosc pe cineva care ia putin sub 900 si abia intinde de bani.

#11
yos90

yos90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 16.08.2014

 e_bulu, on 30 august 2014 - 23:41, said:

Cauta-ti un job! Cunosc pe cineva care ia putin sub 900 si abia intinde de bani.

A-mi lua alt job, nu inseamna nimic altceva decât a continua să îmi prelungesc șederea în țară, amăgindu-mă în continuare cu viața miroboalanta pe plaiurile mioritice.

Edited by yos90, 31 August 2014 - 13:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate