Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Acumulator extern

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dacianangelo

dacianangelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.11.2011
Salutare

Imi poate spune cineva pe unde gasesc prin Romania asa ceva [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ov5bjMrhGRY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Niste linkuri de la ceva magazine ar fi excelente
Acumulatori externi sunt destui dar ma refer la cei care se pot incarca si manual ca si in clipul respectiv.
multumesc

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Încărcătorul CP-A2LAKS are nevoie de aproximativ 130 de minute pentru a încărca complet bateria unui smartphone. Posted Image
Si asta e facut de sony, pai la un no-name probabil invarti de dimineata pana seara. Posted Image Posted Image

#3
MikeD

MikeD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 04.09.2013
Nu e mai rentabil să cumperi o baterie de rezervă?
Există și niște baterii care pot fi conectate la telefon, încărcându-l și care se încarcă la priză.

#4
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Pana in 200 lei gasesti baterii externe de pana la 32000 mA ... incarci telefonul de cateva ori cu una d-aia pana la urmatoarea ei reincarcare, o tii cativa ani buni ...
Ceva de genul asta:
http://www.go4all.ro...000-mah-7488122
http://www.mobiledir..._it2y213r2.html

Edited by shymano, 30 August 2014 - 23:21.


#5
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Hm.....32000 mA ?

#6
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
E o teapa totala cu Amperii declarati,

32000AmA = 32A adica cat are un acumulator de auto de ex. TICO, pai trebuie sa fii afon in fizica ca sa-ti inchipui ca e asa.

#7
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
http://www.gadgetwor...-32000-mah.html
Or fi si ei masurabili miliamperii aia ... nu pot trece asa, de la ei din burta, niste caracteristici ce nu pot fi demonstrate. Si atata timp cat iti poti reincarca telefonul de vreo 9 ori cu o singura incarcare a bateriei externe, nici nu prea mai conteaza ca are curent cat o baterie de Tico; lumea a evoluat, nu trebuie sa ai o baterie cat un bloc, ca sa poti spune ca scoate nu stiu cati amperi ...

Edited by shymano, 31 August 2014 - 11:44.


#8
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Cititi aici.

Pe de alta parte, in interiorul carcasei exista acumulatori de 3,7V la sa zicem 3000mA, pentru ca tensiunea de iesire sa fie de 5Vcc trebuie ori sa punem cate doi in serie si o sa avem 7,4V la 3000mA si cu un down converter sa stabilizam la 5Vcc cu o pierdere de ~10% din putere rezulta o tensiune de 5Vcc la 2700mA, sau le punem in paralel si avem 3,7v cu 6000mA dar si aici trebuie sa scoatem la iesire 5V, asa ca folosim tot un convertor cu ridicare de tensiune care si el prin conversie pierde >20% din putere, rezulta; 5Vcc cu ~4800mA.

Orice varianta ai adopta nu poti sa scoti 32A dintr-o cutie de 13cm L/ 7cm L/ 2,5cm H, unde nu poti inghesui mai mult de 8 celule.

Cine vrea pricepe, cine nu, poate sa-si cumpere ce vrea, ca si aici. Posted Image

Edited by kiario, 31 August 2014 - 12:03.


#9
nicuberbec01

nicuberbec01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 26.09.2011

View Postshymano, on 30 august 2014 - 23:19, said:

Pana in 200 lei gasesti baterii externe de pana la 32000 mA ... incarci telefonul de cateva ori cu una d-aia pana la urmatoarea ei reincarcare, o tii cativa ani buni ...
Ceva de genul asta:
http://www.go4all.ro...000-mah-7488122
http://www.mobiledir..._it2y213r2.html

Exista ceva similar si pentru tablete ?

#10
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Daca tableta e dreptunghiulara nu functioneaza si nici nu gasesti ceva similar.

#11
nicuberbec01

nicuberbec01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 26.09.2011

View Postkiario, on 31 august 2014 - 20:36, said:

Daca tableta e dreptunghiulara nu functioneaza si nici nu gasesti ceva similar.

Nu putem sa te contrazicem, se vede ca esti odihnit si ai si experienta, dupa numarul postarilor.

#12
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Ca sa-mi potolesc curiozitatea mi-am achizitionat acest power bank de doar 14500mA care are si incarcare solara.
Mi-a sosit acum 4 zile, de cum l-am primit l-am desfacut sa vad ce are in el si surpriza, adica eu ma asteptam sa aiba vreo 6 acumulatori de laptop dar nu, el are 3 acumulatori Li-ion tip pachet (din cei folositi la tablete si telefoane) de 7,4V si 4800mA pusi in paralel, adica exact ce chinezul a scris in specificatiile lui, sincer nu ma asteptam.
Am mai masurat cati mA scoate celula fotovoltaica (la soare puternic) si din pacate e tare anemica, doar 140mA la 9V, asta inseamna ca pentru o incarcare full durata e de peste 100 ore, adica 10 zile (am pus doar 10 ore pe zi, cat e lumina afara, iarna intervalul e si mai mic). in consecinta cam inutila incarcarea solara.
Sa nu uit constructia lui; are capace din tabla de aluminiu, un +.
Bateria are pe panoul frontal 4 leduri cu care se afiseaza nivelul de tensiune disponibil, cand l-am achizitionat erau doar doua leduri aprinse, l-am pus la incarcat (prin mufa micro usb), incarcarea a durat vreo 8 ore (cu incarcator de 2Ah), dupa ce s-a incarcat am inceput testele de anduranta si iar o MARE surpriza, de fapt doua surprize;
1. Dispozitivul stie sa se inchida singur dupa ce incarcarea oricarui device s-a finalizat.
2. De cand l-am luat si pana acum am incarcat: 3 telefoane mobile din care unul are acumulator de 3000mA si celalalt de 2000mA pe asta de doua ori, am mai incarcat o singura data o camera video (acumulator de 960mA) si acum e la incarcat telefonul, poate nu ma credeti dar vedeti in poza cate leduri sunt aprinse din 4, (asta m-a facut sa si postez despre el).

Drept urmare il recomand fara nici cea mai mica retinere, face fiecare banut mai bine zis e un chilipir.

Edited by kiario, 27 September 2014 - 06:21.


#13
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010

View Postnicuberbec01, on 31 august 2014 - 15:56, said:

Exista ceva similar si pentru tablete ?
Banuiesc eu ca merge oricare dintre ele, daca are iesire de 2-2.1A ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate