Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Cooler

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Gorlan999

Gorlan999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 18.04.2014
Salut, un prieten vrea sa ii montez un cooler pe carcasa, are cooler (scrie pe el Titan Dc 12V) e de cpu si intrebarea e daca il poate pune prin carcasa pe undeva, are un core 2 duo e8500 si temperatura in idle e de 45-50 de grade, in full load cu un program OCCTajunge la 86 chiar (asta fiind maxim) a schimbat si pasta si degeaba. Deci cum sa faca?

#2
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Nu cred ca poate nimeni sa ghiceasca urmatoarele:
Ce dimensiune are ventilatorul?
Ce conectica are?
Ce carcasa are sau ce posibilitati de a monta ventilatorul?
Mai are vreun ventilator in carcasa?

In principiu l-ai putea pune sa scoata aer cald in spate sau partea superioara.

Edited by andreyvsjoker, 29 August 2014 - 22:24.


#3
Gorlan999

Gorlan999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 18.04.2014
E o carcasa middle tower no name are maner d-ala sus sa o poti prinde, coolerul e unul mai mic asa pentru socket 370 scrie pe el( e vechi dar functional) si nu stiu dimensiunile exacte, poate monta ventilatorul in spate si pe laterale, ce ar fi mai ok pentru procesor?

#4
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
no name-ul ala ne intereseaza

#5
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
La pariu ca e o porcarie ca mai jos?
http://img31.olx.ro/...-fotografii.jpg

#6
Gorlan999

Gorlan999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 18.04.2014
La no name-ul asta cica se poate pune cooler, adica merge pus coolerul respectiv in spate (are 2 locuri), adica pe acolo pe langa sursa, mai jos putin, si pe laterala carcasei unde are tot 2 locuri, nu stie multe despre carcasa, dar scrie la usb-urile din fata "com race" si pe o hartie lipita pe el scrie "middle tower ATX pt. sisteme"

P.s Lucian_M ai mare dreptate, ca aia e, numai ca e neagra.

Edited by Gorlan999, 29 August 2014 - 22:42.


#7
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Pune-l sa scoata aerul in spate, daca iti ajunge cablul sa il conectezi pe mobo. Daca nu, pune-l la gunoi.
Vantilatorul ala de 60mm (probabil) nu va prea face nimic, inafara de galagie.

#8
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Vedeti ca ma pricep? Posted Image
Se pot monta maxim vent-uri de 8 cm (chiar sub sursa), din cate imi aduc aminte (am avut cateva pe mana, de la diversi clienti). Tabla e bunisoara, dar air-flow-ul e catastrofa.

Edited by Lucian_M, 29 August 2014 - 22:45.


#9
Gorlan999

Gorlan999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 18.04.2014
Atunci ce sfaturi ii dati, are coolerul asta http://www.pcgarage....pcool/ck-77509/ e luat de 1 luna aproape si de la inceput cu pasta preaplicata are temperatura de 50 de grade, ok a schimbat pasta cu un arctic silver 5 parca si acum e intre 45-50, cu coolerul stock avea 50-55.

Are loc ventul asta si cam de 60mm e. Deci are rost sa il puna? Scoate macar maxim 40 de grade?

Edited by Gorlan999, 29 August 2014 - 22:46.


#10
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Coolerul e praf. Foarte slab, inclin sa spun ca mai slab ca originalul, care (parca) are si niste cupru direct pe centru.
Ia ceva de genul asta http://www.pcgarage....cooling/se-204/, iar daca treci mai tarziu pe AMD, il poti monta si pe acea platforma.

LE: eventual cauta un Katana 3 pentru intel (sh, sunt ieftine), o sa te surprinda placut acel cooler (l-am avut pe un 960t).
http://www.okazii.ro...utie-a160296700

Edited by Lucian_M, 29 August 2014 - 22:57.


#11
Gorlan999

Gorlan999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 18.04.2014
Nu este pentru mine, iar tipul asta nu prea are bani acum. Nu exista o solutie de moment? El nu vrea neaparat sa schimbe coolerul la cpu, sa puna unul prin carcasa si sa  bage putin aer rece sa ii tina procesorul la 40c.

#12
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
N-o sa vada asta. Mai are o varianta, sa puna unitatea pe masa, capacul jos, iar in carcasa sa puna sa bata aer un vent de camera cu picior, dat pe maxim. Poate doar asa sa aiba temperaturi mai scazute la cpu (dar si in camera Posted Image ).

LE: ce pasta termica are?

Edited by Lucian_M, 29 August 2014 - 23:09.


#13
Gorlan999

Gorlan999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 18.04.2014
Are arctic silver 5. Si e degeaba, e la fel ca pasta anterioara, una halnziye.

#14
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Eu am pus mx4, lumea zice ca e mai buna decat 5. Mai conteaza si cum e aplicata. Desfa coolerul, vezi sa fie bine intinsa pasta, monteaza corect coolerul inapoi. Daca rezultatele sunt aceleasi,  alt cooler, mai bun.

Edited by Lucian_M, 30 August 2014 - 00:09.


#15
Gorlan999

Gorlan999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 18.04.2014
Am facut si asta, deci singura varianta e coolerul. Si ce sa ia cam de maxim 50 de lei gaseste ceva?

#16
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 Gorlan999, on 29 august 2014 - 22:15, said:

Salut, un prieten vrea sa ii montez un cooler pe carcasa, are cooler (scrie pe el Titan Dc 12V) e de cpu si intrebarea e daca il poate pune prin carcasa pe undeva, are un core 2 duo e8500 si temperatura in idle e de 45-50 de grade, in full load cu un program OCCTajunge la 86 chiar (asta fiind maxim) a schimbat si pasta si degeaba. Deci cum sa faca?
Bineinteles ca se poate monta,numai sa ai unde si cum,dispozitivele de fixare difera in functie de model.Trebuiesc insa ceva abilitati electrotehnica si se rezolva!
Verifica daca acel cooler este curatat de praf bine,pe langa pasta termica si daca sta bine pe procesor.Daca este cu sistem de fixare cu patru clemite din plastic,acolo este buba,intr-o parte nu sta corect pe procesor!
Acesta poate fi buba! http://content.hwigr...oxed_cooler.jpg
Se poate inlocui cu succes si mult mai bune : http://upload.ecvv.c...01291201PM7.jpg

#17
Suselin

Suselin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.06.2011
Cooler de-ala am si eu, tocmai l-am dat jos ieri si l-am inlocuit cu unul destept, era slab si galagios pe deasupra. Iti propun cea mai la indemana solutie de moment: fa rost de un ventilator de sursa (dintr-una defecta, gasesti tu) si pune-l sa SUFLE inspre procesor montat sub sursa,  in locasul lui. Obtii garantat 3-5 grade randament. Daca ai 2 locasuri de 80cm atunci ocupa-le pe ambele cu ventilatoare, daca gasesti. Turatia ventilatoarelor o poti stabili alimentand prin incercari la un conector de CD-ROM (molex) prin combinatii 5V-7V-12V depinde cat de performante si galagioase gasesti ventilatoarele.
A, si vezi daca mai are carcasa vreun ventilator frontal, sub HDD-uri, il poti folosi pe acela mutandu-l unde am specificat mai sus

Edited by Suselin, 30 August 2014 - 07:26.


#18
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 Suselin, on 30 august 2014 - 07:20, said:

Cooler de-ala am si eu, tocmai l-am dat jos ieri si l-am inlocuit cu unul destept, era slab si galagios pe deasupra. Iti propun cea mai la indemana solutie de moment: fa rost de un ventilator de sursa (dintr-una defecta, gasesti tu) si pune-l sa SUFLE inspre procesor montat sub sursa,  in locasul lui. Obtii garantat 3-5 grade randament. Daca ai 2 locasuri de 80cm atunci ocupa-le pe ambele cu ventilatoare, daca gasesti. Turatia ventilatoarelor o poti stabili alimentand prin incercari la un conector de CD-ROM (molex) prin combinatii 5V-7V-12V depinde cat de performante si galagioase gasesti ventilatoarele.
A, si vezi daca mai are carcasa vreun ventilator frontal, sub HDD-uri, il poti folosi pe acela mutandu-l unde am specificat mai sus

Complicat si nu este tocmai cea mai buna solutie!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate