Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Renovare apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
IonCuVaca

IonCuVaca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.07.2014
Salutari,

Nu stiu daca postez in locul potrivit, dar as avea nevoie de ceva ajutor.
Am cumparat recent un apartament care trebuie renovat, ideea este ca nu am inteles prea bine pasii pe care trebuie sa-i urmez in renovare.
Cand incep sa lucrez la el, ce trebuie sa fac prima oara? A-2a oara , etc ?
Apartamentul nu necesita imbunatatiri majore, doar glet, usi, geamuri , gresie , faianta, calorifere. Care este ordinea acestora?
Ce tip de glet recomandati ?
In baie am de gand sa scot cada si sa construiesc o cadita de dus, ce stiti despre hidroizolatie?

Edited by IonCuVaca, 29 August 2014 - 17:07.


#2
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012
se vede din prima ca nu ai nici un fel de idee,sau cu ce se mananca...mai bine un meserias si sa iti faca lucrarea.

#3
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

 IonCuVaca, on 29 august 2014 - 17:05, said:


Apartamentul nu necesita imbunatatiri majore, doar glet, usi, geamuri , gresie , faianta, calorifere. Care este ordinea acestora?


Doar daca trebuia sa construiesti si peretii le considerai imbunatatiri majore?

#4
IonCuVaca

IonCuVaca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.07.2014

 horatziu, on 29 august 2014 - 17:14, said:


Doar daca trebuia sa construiesti si peretii le considerai imbunatatiri majore?

Daca nu ai un raspuns, dispari !

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
ca om trecut prin asta, ti-as recomanda cel putin sa verifici instalatia electrica/sanitara inainte sa te apuci de treaba. eu am preferat sa refac instalatia electrica.

pasii ti-i explica mesterul, oricum se mai suprapun chestiile, cel mai probabil vei incepe cu geamurile, apoi glet, usi, faianta, gresie, caloriferele la final...
de ex. usile nu poti sa le pui inainte sa dai cu glet ca le faci praf, dar cand le pui vei mai strica din perete, vei mai face reparatii.

pt glet, ceresit 126 pt grosier si 127 pt finisaje.

edit: cand zic de instalatia electrica, ma refer la faptul ca daca e un bloc mai vechi, oricum e total sub-dimensionata pt zilele noastre. eu mi-am luat de ex cuptor electric si numai asta consuma destul curent cat sa stea singur pe siguranta lui. calculeaza-ti consumatorii atent. tot legat de instalatia electrica, am preferat sa-mi trag cabluri prin pereti in toata casa, net si cablu. asta evident, inainte de glet.

daca vrei aer conditionat la vreun moment dat, fa un efort sa-l pui la inceput. eu n-am avut bani, l-am pus la cateva luni dupa ce am terminat, si cam trebuie sa varuiesc din nou peretele ala.

pentru final, inarmeaza-te cu rabdare, fa-ti un buget estimativ si mai adauga 50% ca sa fii sigur... si peri albi o sa-ti scoata oricum   :)

Edited by born2lose, 29 August 2014 - 17:28.


#6
IonCuVaca

IonCuVaca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.07.2014

 born2lose, on 29 august 2014 - 17:22, said:

ca om trecut prin asta, ti-as recomanda cel putin sa verifici instalatia electrica/sanitara inainte sa te apuci de treaba. eu am preferat sa refac instalatia electrica.

pasii ti-i explica mesterul, oricum se mai suprapun chestiile, cel mai probabil vei incepe cu geamurile, apoi glet, usi, faianta, gresie, caloriferele la final...
de ex. usile nu poti sa le pui inainte sa dai cu glet ca le faci praf, dar cand le pui vei mai strica din perete, vei mai face reparatii.

pt glet, ceresit 126 pt grosier si 127 pt finisaje.

edit: cand zic de instalatia electrica, ma refer la faptul ca daca e un bloc mai vechi, oricum e total sub-dimensionata pt zilele noastre. eu mi-am luat de ex cuptor electric si numai asta consuma destul curent cat sa stea singur pe siguranta lui. calculeaza-ti consumatorii atent. tot legat de instalatia electrica, am preferat sa-mi trag cabluri prin pereti in toata casa, net si cablu. asta evident, inainte de glet.

daca vrei aer conditionat la vreun moment dat, fa un efort sa-l pui la inceput. eu n-am avut bani, l-am pus la cateva luni dupa ce am terminat, si cam trebuie sa varuiesc din nou peretele ala.

pentru final, inarmeaza-te cu rabdare, fa-ti un buget estimativ si mai adauga 50% ca sa fii sigur... si peri albi o sa-ti scoata oricum   Posted Image

Multam pentru raspuns !
Din fericire instalatia electrica este noua :)
Stiu problema cu bugetul, d-asta vreau sa stiu eu cat mai multe. Sunt constient ca eu nu o sa dau cu glet, sa pun faianta, gresie vreodata,evident ca o sa chem un mester, dar cel putin trebuie sa stiu pasii si cum imi impart banii.

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
asta incercam sa spun de fapt, orice calcul faci tu acum, se va da peste cap in primele 2 sapt... cel putin asa a fost in cazul meu.

si inca un sfat foarte important - NU lucra cu mesteri care promit ca le fac pe toate, glet, gresie, faianta, calorifere. asa am facut eu si mi-am blestemat zilele. cauta cate unul specializat pe bucatica lui. eu am marit bugetul cu 30% ca sa carpesc la sfarsit ce-mi stricase unu' de-asta care face de toate. un dobitoc.

#8
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
Intai si intai faci instalatia pentru calorifere, insa nu le montezi, apoi schimbi geamurile, faci gresia si faianta in baie. Dupa aia glet, pui usile, repari ce strici la usi, varuiesti si e gata.

#9
rospania

rospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.01.2008
Prima data golesti apartamentul si il decopertezi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate