Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Strungar Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008
Salut! Recent am cumparat un Ford Focus din 2006 si am avut niste probleme la ea. Imi ajungea antigel la bujii, asa ca am schimbat dopurile si bujiile, dar cei de la service (ATI Motors Iasi) au rupt 3 suruburi de la capacul motorului cand l-au scos. Masina merge ok deocamdata, dar fara alea 3 suruburi mi-au zis ca e posibil sa ajunga ulei la bujii, si trebuie sa caut un strungar care sa le scoata. Eu am gasit pe cineva, dar mi-a spus ca ar ajunge undeva la 200 RON de surub. Aici vreau sa va cer parerea. Vi se pare mult? Omul are experienta destula si a zis ca a mai facut chestii din astea, deci daca ziceti ca se merita o sa merg la el. Dar daca nu, poate imi recomandati alt strungar din Iasi. Daca nu am postat unde trebuie rog un moderator sa mute topic-ul. Multumesc!

#2
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Dar de ce ai nevoie de un strungar? Si un lacatus priceput le poate scoate, sau un matriter, dar astea sunt meserii disparute demult din Romania

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
poti pune o poza cu stadiul in care sunt acum suruburile? sa stim daca suma ceruta bate cu realitatea muncii de prestat

#4
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010

 Ann0nim, on 28 august 2014 - 09:59, said:

dar cei de la service (ATI Motors Iasi) au rupt 3 suruburi de la capacul motorului cand l-au scos
Pai daca cei de la service au rupt. șuruburile de ce nu le fac ei?  Adica ei au stricat ceva si tu trebuie sa plătești pentru prostia lor?

#5
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008
@Platon asa mi-au zis cei de la service, ca trebuie sa caut un strungar
@Dani_Darke nu am cum sa fac poza deoarece e montat capacul. Cele 3 suruburi sunt iesite in afara, nu sunt rupte in interiorul chiuloasei
@the_northpole I-am sunat si au zis ca nu e responsabilitatea lor. Ei nu au sculele necesare ca sa le scoata si de aia le-au rupt. Nu cred ca am ce sa le fac aici

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
suruburile de genul ala se rup pentru ca sunt intepenite si ruginite, nu din cauza ca ar face ceid in service vreo greseala. e normal ca ei sa nu-si asume responsabilitatea, iar cei mai priceputi te anunta de la inceput ce se poate rupe si trebuie facut "pe barba clientului".

#7
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Ann0nim, on 28 august 2014 - 10:10, said:

@Platon asa mi-au zis cei de la service, ca trebuie sa caut un strungar
@Dani_Darke nu am cum sa fac poza deoarece e montat capacul. Cele 3 suruburi sunt iesite in afara, nu sunt rupte in interiorul chiuloasei
@the_northpole I-am sunat si au zis ca nu e responsabilitatea lor. Ei nu au sculele necesare ca sa le scoata si de aia le-au rupt. Nu cred ca am ce sa le fac aici

Strungarul prelucreaza metalul folosind o masina care se numeste strung, parerea mea este ca tu ai nevoie de un lacatus bun, sincer, nu stiu ce ar putea face un strungar pentru tine,daca ti-au spus ca le-au rupt pentru ca nu au scule te sfatuiesc sa eviti acest service, este plin de diletanti, bine ca nu trebuia sa iti desfaca baia de ulei, probabil ca daca nu reuseau sa scoata suruburile ar fi dat cu motorul de pamant.

#8
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006

 Ann0nim, on 28 august 2014 - 10:10, said:


@the_northpole I-am sunat si au zis ca nu e responsabilitatea lor. Ei nu au sculele necesare ca sa le scoata si de aia le-au rupt. Nu cred ca am ce sa le fac aici


cum sa nu ai ce sa le faci: protectia consumatorului, asta daca ai ceva chitanta cu serviciile prestate de ei. daca nu au sculele necesare pot refuza o lucrare, in schimb ei au luat lucrarea si nu l-a pasat de urmari.

#9
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
Macar ceva chitanță ti-au dat. Sau ai luat o teapa de zile mari? Imi pare rau dar 600 de lei nu tocmai de aruncat. incearca la Protecția Consumatorului. Sau te înțelegi cu ei sa plătească ei lăcătușul.

#10
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

 Ann0nim, on 28 august 2014 - 10:10, said:

@the_northpole I-am sunat si au zis ca nu e responsabilitatea lor. Ei nu au sculele necesare ca sa le scoata si de aia le-au rupt. Nu cred ca am ce sa le fac aici

Ba este ! Sunt responsabili pt tot ceea ce strica ! Nu mai pierde vremea si punele OPC ul pe cap si ameninta-i cu politia ! Cum adica ? Iti strica ceva si pe urma ridica din umeri... Daca is incompetenti sa nu se bage si sa iti spuna ca nu pot sa faca acel lucru de la inceput ..nu sa experimenteze apoi sa se spele pe maini
Fa scandal ca e bunul tau si ei ti l-au stricat.
Ca solutie de rezerva iti trimit o adresa pe PM ca sa nu se considere reclama

Edited by BlueSoon, 28 August 2014 - 10:27.


#11
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008
Problema e ca ei m-au sunat si mi-au zis ca nu pot sa le scoata, si trebuie rupte. Eu am fost de acord ca mi-au zis ca ma costa 50-100 de lei sa le scot in alta parte, daca stiam ca e asa de mult nu cred ca mai eram de acord. Oricum, daca nu le rupeau ca sa faca reparatiile, nu aveam ce sa fac cu masina, tot trebuia sa caut un strungar care sa le scoata. Nu cred ca era mai ieftin daca suruburile nu erau rupte.

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
orice surub intepenir in bloc sau chiulasa are o metoda clasica de a fi scos, dar care nu te avantajeaza prea tare, iar cea mai clasica dintre toate avand in vedere ca ai capetele iesite inafara, cu un aparat de sudura prelungeste surubul si il scoate. e clasica metoda care se practica si la service-urile din strainatate. uneori si cea mai sigura pt a nu sparge blocul motor

#13
yan27

yan27

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.03.2011
omule..cunosc eu un strungar ...e cam scump gagiu..eu am fost de 2 ori la el..si a facut treaba buna.

#14
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Eu zic ca si daca te duci la un service/atelier micut si neinsemnat vei gasi un meserias care sa ti le scoata relativ usor si ieftin.

Dar dupa parerea mea cu o investitie minima le poti scoate chiar tu: exista spray anume pt chestii ruginite plus un kit special pt suruburi rupte... nu zic ca 100% functioneaza treaba dar inainte sa dai sume prea mari ar merita sa inerci tu... si numai unul daca scoti tot economisesti ceva daca sumele sunt cele ce se vehiculeaza pe aici.

Uite aici este kitul de care vorbeam: https://www.magazinu...uri-rupte-6-buc

Edited by Engineer_xxl, 28 August 2014 - 11:30.


#15
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
Spray degripant + extractoare cu filetul pe invers. Cum a recomandat si colegul.
Nu recomand sudura pentru ca poti sparge chiuloasa de la caldura.

La bucuresti, o extractie de surub este 50-80 lei in functie de dificultate. Daca la tine sunt iesite in afara sunt mai usor de scos.
Este posibil sa iasa surubul cu tot cu filetul de pe chiuloasa si atunci iti trebuie sa iti puna o bucsa un strungar.

In bucuresti recomand pe www.strungarieauto.ro Poti vorbi cu iei la telefon doar ca sa iti faci o idee de pret

Trebuie sa cauti la tine in iasi.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
poti sa mergi la orice tinichigiu vopsitor auto care lucreaza la el in curte / garaj . Imposibil sa nu ti le scoata.
Trebuie doar sa ai grija la negociat, ca unii se mai arunca la bani

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate