Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

NAS+streamer wireless+router+amplificator+boxe+tableta

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
gteisan

gteisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 12.08.2009
Buna ziua,

Intentionez sa-mi creez un sistem audio avand următoarea configuratie:

- NAS Seagate (http://www.emag.ro/n...0/pd/EG9RNBBBM/);
- Router D-link 615;
- Streamer wireless cu DAC incorporat Cabasse Stream Source (http://www.partysoun...ce-p-11001.html);
- amplificator Marantz 5004;
- boxe Monitor Audio BX2,
- tableta Samsung Galaxy Tab3

Ce știu e ca NAS-ul va fi legat la Router. Știu ca streamer-ul va interacționa wireless cu router-ul si implicit cu datele din NAS. De asemenea, streamer-ul va fi comandat de tableta prin intermediul unei aplicatii din Google Play. Ce nu știu: care e liantul, programul, aplicatia care leaga aceste aparate? Exista vreo aplicatie, vreun program de integrare in retea a aparatelor mentionate mai sus in ideea ca pe tableta sa pot transmite catre streamer muzica existenta pe NAS?
NU ma pricep deloc la aceste chestiuni si v-as ruga sa-mi explicati un pic mai detaliat solutiile voastre.
Multumesc frumos.

#2
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
DLNA. Daca NAS-ul tau stie asa ceva ai rezolvat problema.
In loc de Seagate-ul ala mai bine iei un NAS mic cu un bay si cumper hard disk-ul separat (as zice un Western Digital RED).
As recomanda cu caldura:
http://www.emag.ro/n...f/pd/D0L5SBBBM/

Eu fac cam acelasi lucru ca si tine cu un device similar dar cu continut video, nu audio.

Edited by danX, 27 August 2014 - 13:14.


#3
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Plex e aplicatia de care ai nevoie.

#4
gteisan

gteisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 12.08.2009

 danX, on 27 august 2014 - 13:11, said:

DLNA. Daca NAS-ul tau stie asa ceva ai rezolvat problema.
In loc de Seagate-ul ala mai bine iei un NAS mic cu un bay si cumper hard disk-ul separat (as zice un Western Digital RED).
As recomanda cu caldura:
http://www.emag.ro/n...f/pd/D0L5SBBBM/

Eu fac cam acelasi lucru ca si tine cu un device similar dar cu continut video, nu audio.

Pai as vrea sa aleg acel NAS pentru ca are HDD inclus de 2T. Varianta expusa de tine ma duce mult mai scump (329 de lei + HDD...)

#5
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Din toate sculele alea stremerul e cel mai scump ... deci e clar o configuratie aiurea !
A fost zilele acestea la oferta la 850 lei la emag un AVR Denon X1000, macar alea avea DLNA si puteai reda linistit de pe un NAS compatibil DLNA.

#6
gteisan

gteisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 12.08.2009

 MD, on 27 august 2014 - 13:38, said:

Din toate sculele alea stremerul e cel mai scump ... deci e clar o configuratie aiurea !
A fost zilele acestea la oferta la 850 lei la emag un AVR Denon X1000, macar alea avea DLNA si puteai reda linistit de pe un NAS compatibil DLNA.

Ma intereseaza 90% audio si 10% filme astfel ca am exclus din configuratie un receiver care nu se compara cu un amplificator stereo pe partea audio (cel putin la preturi similare).

#7
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Chestia aia de la Seagate cu greu se poate numi NAS si chiar daca dai un ban in plus Zyxel-ul va merita. Consider ca e minimul rezonabil pentru nu NAS stabil si apt pentru streaming.
Seagate-ul ala a fost conceput pentru "depozitare" de date in retea. My 2 cents.

#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 gteisan, on 27 august 2014 - 13:45, said:

Ma intereseaza 90% audio si 10% filme astfel ca am exclus din configuratie un receiver care nu se compara cu un amplificator stereo pe partea audio (cel putin la preturi similare).
Vezi ca sunt acum si receivere stereo bune(modele noi de la Yamaha ,HK) cu aceleasi facilitati de streaming ca si receiverele multicanal. Cel putin la fel de bune ca Marantz-ul ala pe partea de amplificare.

#9
gteisan

gteisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 12.08.2009

 danX, on 27 august 2014 - 16:03, said:

Chestia aia de la Seagate cu greu se poate numi NAS si chiar daca dai un ban in plus Zyxel-ul va merita. Consider ca e minimul rezonabil pentru nu NAS stabil si apt pentru streaming.
Seagate-ul ala a fost conceput pentru "depozitare" de date in retea. My 2 cents.

Dar pentru a folosi acel Seagate strict pentru a "depozita" muzica si a o accesa prin streamer e OK sau si asa se misca greoi?

#10
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Depinde de bitrate. Vei folosi FLAC, MP3, DVD-Audio? Citeste ce am scris mai sus. Tu vrei sa faci "streaming" catre streamer.

#11
gteisan

gteisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 12.08.2009

 danX, on 28 august 2014 - 11:59, said:

Depinde de bitrate. Vei folosi FLAC, MP3, DVD-Audio? Citeste ce am scris mai sus. Tu vrei sa faci "streaming" catre streamer.

Voi folosi in cea mai mare parte flac-uri

#12
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
FLAC-urile pot fi normale (16 bit / 44.1 kHz - calitate CD) sau HighRes (24 bit / 96 kHz sau mai sus). În cazul al doilea ai trafic mai mare pe rețea.

IMHO - nu cred că ar trebui să te îngrijoreze prea mult lățimea de bandă atâta timp cât nu te conectezi simultan din mai multe streamere la NAS. Îmi fac același lucru și eu acum (server audio), sunt în faza de studiu de caz :) Deocamdată am doar un DAC USB, NAS-ul și, cel puțin o vreme, mă voi limita la laptop pentru streaming.

Ți-au zis și colegii, sunt multe soluții de amplificatoare stereo cu DAC și streamer integrat, la bani relativ puțini.

#13
gteisan

gteisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 12.08.2009

 bibiaudiofil, on 28 august 2014 - 13:18, said:

FLAC-urile pot fi normale (16 bit / 44.1 kHz - calitate CD) sau HighRes (24 bit / 96 kHz sau mai sus). În cazul al doilea ai trafic mai mare pe rețea.

IMHO - nu cred că ar trebui să te îngrijoreze prea mult lățimea de bandă atâta timp cât nu te conectezi simultan din mai multe streamere la NAS. Îmi fac același lucru și eu acum (server audio), sunt în faza de studiu de caz Posted Image Deocamdată am doar un DAC USB, NAS-ul și, cel puțin o vreme, mă voi limita la laptop pentru streaming.

Ți-au zis și colegii, sunt multe soluții de amplificatoare stereo cu DAC și streamer integrat, la bani relativ puțini.

Multumesc frumos tutoror pentru raspunsurile date. Intre timp mi-am schimbat preferinta fata de amplificator in sensul ca as vrea un Yamaha A-S500. L-am ascultat si suna foarte bine. Amplificatoarele stereo cu DAC si streamer integrat sunt receiverele (scuze daca gresesc). Va rog sa-mi spuneti un receiver care are o calitate audio, strict pe muzica, similara cu Yamaha A-S500. Ma intereseaza un sistem doar cu 2 boxe.

#14
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 gteisan, on 28 august 2014 - 13:43, said:

Va rog sa-mi spuneti un receiver care are o calitate audio, strict pe muzica, similara cu Yamaha A-S500. Ma intereseaza un sistem doar cu 2 boxe.


Yamaha R-N500 ? Posted Image    http://usa.yamaha.co...ivers/r-n500_u/

erată (l-am confundat cu R-S, scuze)

#15
gteisan

gteisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 12.08.2009

 bibiaudiofil, on 28 august 2014 - 13:49, said:

Yamaha R-N500 ? Posted Image http://usa.yamaha.co...ivers/r-n500_u/

erată (l-am confundat cu R-S, scuze)

Am ascultat. Nu pot fi de aceeaşi parere cu tine. Cred ca sunt diferente semnificative in ceea ce priveste calitatea sunetului in favoarea lui A-S500.

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 gteisan, on 28 august 2014 - 13:43, said:

Va rog sa-mi spuneti un receiver care are o calitate audio, strict pe muzica, similara cu Yamaha A-S500. Ma intereseaza un sistem doar cu 2 boxe.
HK 3770. Personal nu l-am ascultat dar modelul vechi(3490) il gasesc mai bun ca sunet decat multe amplificatoare Yamaha.
Exista si amplificatoare stereo simple cu DAC integrat. Unele chiar foarte bine cotate. Astfel de exemple sunt Rotel RA-11 si Marantz PM-6005.

Edited by edigee, 28 August 2014 - 20:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate