Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Fugiti de service-ul de biciclete DHS

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
pixu

pixu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.06.2011
Am fost nevoit sa imi schimb o camera la bicicleta si am apelat la magazinul producatorului DHS caci in alta parte nu gasisem camera cu ventilul lung de care aveam nevoie. Cum ofera si servicii de service am apelat la ei. In plus mai aveam o problema la burduf si dupa destule parlamentari pe baza lucrarii si a banilor am apelat la serviciile lor.
Plec la munca si urmeaza sa imi ridic bicicleta mai tarziu. Ma trezesc ca individul ma suna si imi spune ca mi-a facut bicicleta dar ca dandu-mi roata jos si umbland la frane mi-am pierdut franele. Si ca daca nu vreau sa-i mai dau 10 lei sa-mi faca franele?!
Am fost sa-mi iau bicileta si l-am intrebat pe individ daca cand merge la service cu masina si i se face o lucrare la roti/bucse nu i se pun si franele? Franele mele erau functionale! A incercat sa argumenteze ca e o noua pozitie a rotii si ca freaca, bla bla. Apoi, cand a venit vorba de bani zic: "deci 40 de lei cum ne-am inteles pentru camera, manopera si operatiunea de la burduf".
Tupeul individului mi se pare incredibil! El tot pulsa cu o usurinta incredibila "daca vrei sa-mi dai 50... in loc de 40" ca si cum nu stiu ce serviciu mi-a facut de m-a lasat fara frane pe spate!!! I-am dat 40 de lei si i-am cerut bonul fiscal. Imi da un bon fiscal pentru camera si pentru mai mult imi spune ca "nu e implementat sistemul". Ii spun ca asa ceva e inacceptabil si ies amenintand cu OPC-ul si Fiscul.
Stau afara, vorbesc cu cineva la telefon si fac niste poze in fata magazinului. Apoi, plec spre casa. In drum spre casa sunt sunat de 3 ori de pe nr. de fix (n-am auzit) si mai tarziu de pe un nr. de Vodafone unde aflu ca "colegul e nou si ca sa trec inapoi dupa bonul fiscal" si ca sa ma intorc sa-mi dea bon (cine stie ce ar fi trecut pe bon numai ca sa aibe acoperire - am vazut ca se practica). Ii spun "ce a facut colegul e chestiune penala" si ii inchid telefonul. Peste alte 10 minute sunt sunat din nou de pe numarul de fix si resping.

Ma bate gandul sa fac o sesizare spre Fisc si OPC (pentru stricare frane si cerere bani) dar mi-e teama de birocratie (am inteles ca tre sa dai cu subsemnatul si sa raspunzi la invitatiile ptr. chestionari suplimentare) si lipsa de solutionare a situatiei. Auzisem de tot felul de pretexte bagate de oamenii legii pentru a renunta la actiune (cel putin in cazul politistilor). Plus ca din cate intelesesem, daca n-ai dovezi suficiente s-ar putea ca actiunea sa se intoarca impotriva ta. Eu am chitanta pentru camera, poze din fata magazinului cu biclieta si vechia camera pe ghidon, plus apelurile telefonice ale individului dinainte si dupa acest episod. Din pacate nu l-am inregistrat. Ce am sunt probe suficient de solide? Ma gandesc ca individul poate pica acest test usor cu un banal flagrant in cateva saptamani.

Credeti c-am sanse reale sa scapam de un ciubucar nesimtit?!

Edited by pixu, 27 August 2014 - 10:24.


#2
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
da, anpc pe ei!

#3
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,823
  • Înscris: 31.10.2010
In locul tau il bateam.

#4
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Asta da tupeu .
Sa-ti ceara bani ca sa-ti repare franele pe care le-a stricat tot el .
Arde-l , *&^%-$ mortii mas-ii !

#5
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postpixu, on 27 august 2014 - 10:20, said:

Am fost nevoit sa imi schimb o camera la bicicleta si am apelat la magazinul producatorului DHS caci in alta parte nu gasisem camera cu ventilul lung de care aveam nevoie. Cum ofera si servicii de service am apelat la ei. In plus mai aveam o problema la burduf si dupa destule parlamentari pe baza lucrarii si a banilor am apelat la serviciile lor.
Plec la munca si urmeaza sa imi ridic bicicleta mai tarziu. Ma trezesc ca individul ma suna si imi spune ca mi-a facut bicicleta dar ca dandu-mi roata jos si umbland la frane mi-am pierdut franele. Si ca daca nu vreau sa-i mai dau 10 lei sa-mi faca franele?!
Am fost sa-mi iau bicileta si l-am intrebat pe individ daca cand merge la service cu masina si i se face o lucrare la roti/bucse nu i se pun si franele? Franele mele erau functionale! A incercat sa argumenteze ca e o noua pozitie a rotii si ca freaca, bla bla. Apoi, cand a venit vorba de bani zic: "deci 40 de lei cum ne-am inteles pentru camera, manopera si operatiunea de la burduf".
Tupeul individului mi se pare incredibil! El tot pulsa cu o usurinta incredibila "daca vrei sa-mi dai 50... in loc de 40" ca si cum nu stiu ce serviciu mi-a facut de m-a lasat fara frane pe spate!!! I-am dat 40 de lei si i-am cerut bonul fiscal. Imi da un bon fiscal pentru camera si pentru mai mult imi spune ca "nu e implementat sistemul". Ii spun ca asa ceva e inacceptabil si ies amenintand cu OPC-ul si Fiscul.
Stau afara, vorbesc cu cineva la telefon si fac niste poze in fata magazinului. Apoi, plec spre casa. In drum spre casa sunt sunat de 3 ori de pe nr. de fix (n-am auzit) si mai tarziu de pe un nr. de Vodafone unde aflu ca "colegul e nou si ca sa trec inapoi dupa bonul fiscal" si ca sa ma intorc sa-mi dea bon (cine stie ce ar fi trecut pe bon numai ca sa aibe acoperire - am vazut ca se practica). Ii spun "ce a facut colegul e chestiune penala" si ii inchid telefonul. Peste alte 10 minute sunt sunat din nou de pe numarul de fix si resping.

Ma bate gandul sa fac o sesizare spre Fisc si OPC (pentru stricare frane si cerere bani) dar mi-e teama de birocratie (am inteles ca tre sa dai cu subsemnatul si sa raspunzi la invitatiile ptr. chestionari suplimentare) si lipsa de solutionare a situatiei. Auzisem de tot felul de pretexte bagate de oamenii legii pentru a renunta la actiune (cel putin in cazul politistilor). Plus ca din cate intelesesem, daca n-ai dovezi suficiente s-ar putea ca actiunea sa se intoarca impotriva ta. Eu am chitanta pentru camera, poze din fata magazinului cu biclieta si vechia camera pe ghidon, plus apelurile telefonice ale individului dinainte si dupa acest episod. Din pacate nu l-am inregistrat. Ce am sunt probe suficient de solide? Ma gandesc ca individul poate pica acest test usor cu un banal flagrant in cateva saptamani.

Credeti c-am sanse reale sa scapam de un ciubucar nesimtit?!
Invatare de minte sa nu mai cumperi biciclete DHS, si de asemenea sa nu te mai bazezi pe ei.

Am patit si eu ceva asemanator cu ei, de atunci am schimbat marca de biciclete,service-ul etc etc.

Edited by jegmihai, 27 August 2014 - 10:47.


#6
pixu

pixu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.06.2011

View Postopop, on 27 august 2014 - 10:33, said:

da, anpc pe ei!
ANPC rezolva si partea fiscala? Adica sa-i le-o traga cu casa?

View Postdorurad, on 27 august 2014 - 10:36, said:

In locul tau il bateam.
Erau mai multi... eu singur. :)

View Postjegmihai, on 27 august 2014 - 10:46, said:

Invatare de minte sa nu mai cumperi biciclete DHS, si de asemenea sa nu te mai bazezi pe ei.

Am patit si eu ceva asemanator cu ei, de atunci am schimbat marca de biciclete,service-ul etc etc.
Sa stii... Imi luasem un jaf de toacla ce sa ma duca doar pana la lucru si inapoi in zilele insorite. Nu investisem mult in ea...

#7
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,823
  • Înscris: 31.10.2010

View Postpixu, on 27 august 2014 - 10:53, said:




Erau mai multi... eu singur. Posted Image




Le spuneai ca esti tigan si iti zic eu ca nu se atingea nimeni de tine.

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
inregistrarea conversatiei o puteai face si cand ai fost sa ridici bicicleta din service. mai ales ca stiai deja cu ce texte vin. atunci ai fi putut face ceva, acum e deja prea tarziu

#9
pixu

pixu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.06.2011

View Postdorurad, on 27 august 2014 - 10:54, said:


Le spuneai ca esti tigan si iti zic eu ca nu se atingea nimeni de tine.
Nu tine... am mai degraba fata de corporatist, deci bun de muls la prima vedere. :D

View PostDany_Darke, on 27 august 2014 - 10:57, said:

inregistrarea conversatiei o puteai face si cand ai fost sa ridici bicicleta din service. mai ales ca stiai deja cu ce texte vin. atunci ai fi putut face ceva, acum e deja prea tarziu
Sincer, nu credeam sa aud "da-mi 50 de lei" ca si cum "ca esti baiat gigel, mancati-as!". Daca autoritatile doresc nu cred ca e greu sa le faca un flagrant. Nu cred ca de azi nu mai fac astfel de gainarii baietii.

#10
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Ai putea sa-l mai suni sa il provoci la o discutie, eu folosesc pentru inregistrare o aplicatie Call Recorder
Si fa-i reclamatie peste tot: sef, politie, protectia consumatorului, presa, bloguri.

#11
pixu

pixu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.06.2011

View Postmaster_oz, on 27 august 2014 - 11:02, said:

Ai putea sa-l mai suni sa il provoci la o discutie, eu folosesc pentru inregistrare o aplicatie Call Recorder
Si fa-i reclamatie peste tot: sef, politie, protectia consumatorului, presa, bloguri.
O reclama la sef inseamna implicit sa afle de unde vine o eventuala amenda de la protectia consumatorului.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
E un amarat de angajat ce voia si el o cafea. Daca ai timp si nervi de pierdut da-o inainte.
Bafta.

#13
pixu

pixu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.06.2011

View Postdorin_2k, on 27 august 2014 - 11:23, said:

E un amarat de angajat ce voia si el o cafea. Daca ai timp si nervi de pierdut da-o inainte.
Bafta.
Amaratul ala daca gaseste 3-4 prosti ca mine pe zi de la care ia 30-40 de lei se scoate de un venit frumusel.
La ce te referi cu timpul si nervi? Nu e suficienta reclamatia? Mai trebuie sa pierd timpul si pentru alte chestiuni birocratice?

Edited by pixu, 27 August 2014 - 11:39.


#14
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
da-mi contul, iti livrez eu 20 de lei
patronul o sa-l dea p-ala afara, ce crezi ca rezolva protectia consumatorului?

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postpixu, on 27 august 2014 - 11:38, said:

La ce te referi cu timpul si nervi? Nu e suficienta reclamatia? Mai trebuie sa pierd timpul si pentru alte chestiuni birocratice?
Nu ai trait in RO in ultimii 25 de ani?

#16
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View Posttsunnami, on 27 august 2014 - 12:27, said:

da-mi contul, iti livrez eu 20 de lei
patronul o sa-l dea p-ala afara, ce crezi ca rezolva protectia consumatorului?
foarte bine, sa-l dea afara, poate gaseste unul cu bun simt
si se invata si dorel minte

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Il da afara pe ala si vine altul mai hapsan.

#18
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

View Postdorin_2k, on 27 august 2014 - 12:46, said:

Il da afara pe ala si vine altul mai hapsan.
Cand aude cui a luat locul, nu cred...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate