Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Vopsire tablă de pe casă

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Am cumpărat o casă la țară, pentru relaxare și observații. Sunt la stadiul la care trebuie, din lipsă de fonduri, să eșalonez prioritățile. Pentru anul acesta mi-am propus, printre altele, să vopsesc tabla de pe casă. Tablă zincată, cu rugină pe suprafețe relativ întinse. Schimbatul tablei nu intră în calcul, aceasta fiind destul de sănătoasă, fără rugină groasă, detașabilă sau perforații.
Am căutat prin magazine și am găsit clasicul grund, dar și acele 3 în 1, grund, email și inhibitor de coroziune. Necazul e că acestea din urmă sunt de peste 4 ori prețul grundului și n-am certitudinea că sunt grozave. Ce părere aveți?

PS: din păcate o poză mai bună n-am.

Attached Files



#2
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,505
  • Înscris: 12.07.2010
Eu i-aş da un grund gri după curăţirea cu peria de sârmă,probabil o să primeşti şi sfaturi mai calificate...

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
in ce zona e casa ?

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ce relevanță are zona?

 Sidorin, on 27 august 2014 - 09:49, said:

Eu i-aş da un grund gri după curăţirea cu peria de sârmă,probabil o să primeşti şi sfaturi mai calificate...

Înclin și eu spre varianta asta, tocmai grație costului total (chiar incluzând și email de exterior) mai scăzut.

#5
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,505
  • Înscris: 12.07.2010
Off topic:Mie mi-a plăcut mult Brăila,oraşul cu salcâmi a lui Mihail Sebastian,ultima dată,ţin minte,ceasul din parc,portul,frumos...

Edited by Sidorin, 27 August 2014 - 10:38.


#6
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,527
  • Înscris: 03.10.2013
pune o perie de sarma rotativa, gasesti la dedeman , la 5 lei, pe o bormasina puternica sau pe  un flex si curate bine
apoi dai acel grund
apoi vopsesti



https://www.google.r...09.html;300;196

Edited by collina1976, 27 August 2014 - 10:20.


#7
icXu

icXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 23.07.2005
Poti pasiva rugina cu Feruginol, il aplici cu o carpa îmbibată  sau pensula si un an de zile nu mai ai treaba cu rugina chiar daca nu mai vopsesti. Cred ca iti ajung 3-4 litrii.

#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,191
  • Înscris: 28.06.2005
Am pe casa de la ţară tablă pusă acum aproape 60 de ani.
Acum 1 an sau 2, nu mai ţin minte, am periat-o cu flexul şi am vopsit-o direct. Fără grund.
Vopseaua fiind una specială care se aplică pe interiorul bazinelor/tevilor de apă. Vopseaua a fost dată cu pistol cu compresor, în două straturi.
Ar mai fi mers şi al treilea în cazul meu, dar nu am mai avut timp.

Oricum, dacă nu intenţionezi să schimbi acoperişul curând (undeva pe +/-3 ani), îţi recomand şi grund nu doar vopsea.
Dacă ai timp şi bani, nu te zgârci cu grundul/vopseaua. mai ales dacă zona este una ploioasă/cu ninsori/cu umiditate mai ridicată.

Atenţionări, că-s păţit:
Când dai cu flexul nu purta mănuşi cu dosul din pânză elastică şi faţa cauciucată. Deşi sunt foarte comode există neplăcuta şansă să se agaţe peria flexului în mănuşă când îţi mai sare flexul atunci când loveşti/perii nervurile tablei. După cum spuneam am păţit asta şi nu-i tocmai plăcut să îţi raşcheteze palma o perie de-aia cu xk rpm. Dacă porţi mănuşi, recomand doar din piele.
Deşi panta acoperişilui nu e una mare, îţi recomand ancorarea de horn şi/sau construirea unui obstacol la streaşină pentru că nu ai acoperişul sus. La mine sunt până la 5-6m de la sol la streaşină.

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Feruginol
Spalare
Uscare
Vopsire

#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,191
  • Înscris: 28.06.2005
L.E. Peria de flex să fie tip pânie cu peri subţiri. A patra poză din linkul de mai sus.

#11
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Sfinte (Doamne ce nickname ți-ai ales și tu Posted Image) , așa intenționez s-o dau și eu, cu pistolul.

Deci, ziceți că vopseaua aceea 3 în 1 e cam... fâs și mult marketing? Mie-mi convine, că grundul e la 9 lei cutia, posibil mai ieftin dacă e luat în cutii mai mari.

#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,191
  • Înscris: 28.06.2005
Despre vopseaua aia 3 în 1 încă nu-ţi pot spune nimic.
Doar ce am vopsit săptămâna trecută o poartă din profile cu o vopsea de-asta de se dă peste rugină şi nu necesită grund.
Oricum, peste rugină e cu dus şi-ntors, că scrie pe ea că trebuie totuşi periată rugina, vopseaua care se decojeşte etc. Nu specifică deloc de strat de rugină groasă.
A fost 50 de lei litrul şi atât mi-a intrat.
Am dat-o cu pensula. Chiar şi cu una de acuarelă. După ce am periat-o manual mai 'nainte. Posted Image

Edited by sfantu.dracu, 27 August 2014 - 11:57.


#13
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,191
  • Înscris: 28.06.2005
Erată: 50 lei / kilogram.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate