Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

card debit neutilizat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#1
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
salut baieti
am un card de debit de la bcr neutilizat din 2006 deci de 8 ani pe cand lucram la o firma care imi vira salariu in cont
mai are rost dupa atita timp sa merg la bcr sa predau cardul.
mentionez:ca de atita timp nu am primit nici pe adresa nici prin telefon vre-o instintare ca, cardul si contul aferent sa autoinchis,tare mie sa nu ma trezesc peste cativa ani cu vre-o surprisa ca mi-au tinut contul activ si sa le platesc pt gestionare,
ce parere aveti?

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Du-te neaparat si verifica situatia. SI ai grija ca faptul ca predai cardul nu inseamna ca iti inchid si conturile. Trebuie sa faci o cerere pentru asta.

#3
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
cel mai probabil contul ti-e deja inchis, cardul expirat

dar cel mai bine e sa mergi sa verifici

#4
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
Garantat esti dator la bcr cu cateva sute de lei!

#5
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Eu cred ca mai mult de cateva sute de lei.
Uiti dobanzile acumulate din 2006  Posted Image

#6
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
totusi ma mira faptul ca nu am primit nici o instintare prin posta nici telefon asta macar obligatoriu trebuia sa mi-o faca cred o data pe an dar de 8 ani nimica.nu exista vre-o lege a bancilor cand o persoana dupa ATATA  timp sa i se inchida si contul din moment ce pe card scrie valabilitate 2 ani? ma gandesc daca nu mi-a sosit atita timp sa-mi vina cand oi fii mosneag

#7
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014

 mihai311, on 26 august 2014 - 18:36, said:

totusi ma mira


Pe mine ma mira cand oamenii asteapta ca altii sa aiba grija de conturile lor.

Asta ma mira.

Tu de 8 ani de cate ori ai trecut pe la BCR sa-ti verifici situatia contului?

Edited by Jericho77, 26 August 2014 - 18:38.


#8
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
nu-i vorba de asta jericho77 dar daca nu platesti netul,curentul,intretinerea etc cineva te instintiaza in scris inainte sa-ti taie si acolo sunt sute de mii de oameni nu?chiar ma mir cred totusi ca o obligatie o au ei eu nu am facut asta fiinca atutomat ce am vazut ca expira in doi am m-am gandit si la cont ca se autoinchide sau macar o atentionare pe an,daca nu merg pana la 80 de ani pana la 80 de ani nu ma anunta nu?

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
La BCR acum cativa ani (cred ca ma mai mult de 8) au instituit o procedura de inchidere a tuturor conturilor neutilizate.
Nu amenintari, nu nimic.

#10
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014

 mihai311, on 26 august 2014 - 18:42, said:

nu-i vorba de asta jericho77 dar daca nu platesti netul,curentul,intretinerea etc cineva te instintiaza in scris inainte sa-ti taie si acolo sunt sute de mii de oameni nu?chiar ma mir cred totusi ca o obligatie o au ei eu nu am facut asta fiinca atutomat ce am vazut ca expira in doi am m-am gandit si la cont ca se autoinchide sau macar o atentionare pe an,daca nu merg pana la 80 de ani pana la 80 de ani nu ma anunta nu?

Dar de ce sa te anunte frate? Este obligatia lor? Tu ti-ai deschis un cont acolo, ei il gestioneaza, si cu asta basta!

Nu e responsabilitatea lor daca tu faci sau nu faci ceva cu contul ala, ci doar a ta.

Nu inteleg mentalitatea de "muieti is posmagii ? Ai asteptat 8 ani ca sa se stranga eventual niste comisioane de platit, sau cum?

Oricum, ca solutie, ori mergi acolo, ori daca e foarte greu, macar un telefon poti sa dai la ei in call-center, sa intrebi.

#11
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
jericho77 da la card ca sa mergi sa-l schimbi(oare de ce daca nu sa stricat,pierdut furat )mergi la banca da e obligatia mea ca doar nu mi-l aduce acasa si te instinteaza de expirare  din auzite 6 luni iti expira daca nu lai utilizat. pana aicea corect
de ce are valabilitate un card doar 2 ani si nu cat contul?

#12
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
aduni datorii la banca...cardul atasat la cont nu are relvanta pentru ei, contul este pe minus.
Sunt sigur ca afirmatia mea este TRUE in proportie de 90% :)

#13
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
parca datoriile se prescriu... iar daca era inceputa executarea trebuia sa fie instiintat

#14
ffaannee

ffaannee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 01.02.2009

 don_dannielo, on 26 august 2014 - 18:50, said:

La BCR acum cativa ani (cred ca ma mai mult de 8) au instituit o procedura de inchidere a tuturor conturilor neutilizate.
Nu amenintari, nu nimic.

In situatia lui mihai am fost si eu (nu am mai folosit cardul din 2008). Cred ca acum 2 ani am primit o instiintare de la ei ca imi inchid contul automat daca nu ma duc eu la ei sa il inchid. Fara comisioane, taxe si altele. De atunci nu am mai primit alta hartie de la ei. Din pacate nu gasesc acum instiintarea respectiva pt. a o posta aici.

#15
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Pe card ar trebui sa scrie data la care expira, probabil la 5 ani de la eliberare. Daca vrei sa te scapi simplu de el poti sa-l bagi intr-un bancomat BCR, ar trebui sa-l retina automat. Daca te suna, le spui ca nu-l mai folosesti. Corect ar fi fost sa ii anunti ca renunti la cont, dar normal ar fi si ca banca sa se sesizeze ca nu mai e alimentat contul  si a ajuns la zero si sa te contacteze sa vada cum sa continue in astfel de cazuri, deoarece e cont curent, nu de credit. Oricum cheltuielile de administrare sunt o aberatie, din moment ce nu se fac operatii pe acel cont. In caz de ceva poti sa zici ca ai mers atunci la banca si ai cerut inchiderea contului, iar tanti de la ghiseu ti-a zis ca a facut acest lucru.
Eu am patit odata asa ceva la Bankpost prin 2000, am cerut inchiderea pentru ca am schimbat angajatorul, tanti a facut ceva la calculator si mi-a confirmat, doi ani mai tarziu (probabil cand au consumat maruntisul ramas) mi-a venit o scrisoare ca datorez cateva zeci de mii de lei (vechi). Am ignorat-o, evident. In definitiv, daca nu faci expres o cerere unei banci sa te crediteze, nu ai cum sa-i datorezi bani...

#16
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
domnule @jericho77 probabil lucrezi la banca de o aperi atita cu inversunare,sa-ti fie rusine daca lucrezi la o banca si celor ca lucreaza la banci.
am aflat si eu pt ce fac astea bancile de nu anunta persoanele
asta e tapa made in romania adica o fentare deja clasica la banci sa perceapa comisioane pentru conturi si carduri nefolosite si expirate.cu alte cuvinte banditi .
o sa vad maine ce o sa fie daca mi lau inchis sau nu daca nu mi lau inchis nu le dau nici un ban nu semnez nimica sa vad ce mi-o face.vorba cuiva daca le dau ban este creanta valabila si ma poate executa

#17
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Asta e prostia clasica a romanilor.

Isi deschid conturi la banci, isi fac credite, si apoi "uita" de costuri

Cand vine nota de plata, hotul striga "Hotii!"

#18
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
nu inteleg de ce sustii cu atata inversunare ca banca ar fi trebuit sa te anunte despre faptul ca tu nu ti-ai utilizat contul (lucru pe care tu il stiai deja)! Sau de ce te-astepti sa-ti inchida contul automat? Esti constient ca unii ar putea considera asta un abuz? Poate e cineva care n-a utilizat contul timp de 5-8-10 ani, dar stie ca il are deschis si il poate folosi oricand doreste. Cum ar fi sa se trezeasca cu el inchis doar asa, ca vrei tu?

Apoi, hai s-o luam si pe partea legala. In contractul pe care l-ai semnat cu banca este specificata obligatia lor de a-ti inchide contul dupa o anumita perioada de neutilizare? Scrie negru pe alb ca ei au obligatia sa te instiinteze despre faptul ca tu ai un cont deschis la ei si nu-l mai folosesti? Dar tu i-ai (fi) instiintat pe ei daca ti-ai (fi) schimbat adresa? Pun pariu ca nu, de vreme ce e treaba lor sa se duca la politie periodic si sa-si actualizeze baza de date cu adresele modificate, nu?

Da, si eu lucrez la banca.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate