Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sfaturi Achizitionare masini

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Kalmant

Kalmant

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.08.2014
Salut All
Baieti , In primul rand vreau sa salut toata lumea de pe Softipedia
As  dori sa achizitionez o masina dar sunt foarte indecis intre:
-Audi A4 2.0 TDI 140/170 CP   B8
-Audi A6 2.0 TDI 140/170 CP   C6
-MC C200/C220   Diesel    W204
-VW Passat CC   140/170 CP   CC 1
Precizez ca bugetul meu nu depaseste 12000 euro  , m-ar interesa sa stiu care este mai OK in raportul calitete pret , consum si intretinere.

Audi A4 2.0 TDI 140CP imi place este elegant dar nu am avut ocazia sa il conduc pana in acest moment . Nu stiu cum se comporta , cat de agil este la 140 de CP tocmai din aceasta cauza m-ar interesa modelul de 170 CP , nu sunt un vitezoman dar imi place la nevoie sa ma folosesc de putere ( depasiri , pante ) am nevoie si de spatiu din acest motiv m-ar interesa mai mult un combi .
Dintre aceste 2 motorizari care consuma mai mult ( cred ca cel de 170 ) cat ar fi acest consum (mers 2000/2500 rpm) , ? Am citit cateva articole si m-am speriat de consumuri pana pana la 12/14L in oras si 8-9L afara ( cel de 170 CP ) .
Cum sunt  la piese ca si pret sau daca e mai scumpa intretinerea faca de modelele mentionate mai sus .


-Audi A6 2.0 TDI 140/170 CP   C6  imi place enorm , eleganta si confortalila ( genul meu de masina ) dar am impresia ca motorul 2.0 e prea mic pt aceasta  masina , am condus una de 140 CP si parca mai cerea vo 2  pana in acest moment am avut A6 2.5 TDI 150/180 CP si cel de 180 era ok pt mine nici consumul nu era exagerat in mare era ok dar nu le-am tinut foarte mult si nu am avut probleme cu ele foarte costisitoare .


-MC C200/C220   Diesel    W204  , nu am mai avut si nu am condus nici o data un Mercedes stiu doar ca imi place cum arata

-VW Passat CC   140/170 CP   CC 1  piesele cred ca sunt mai ieftine fate de cele mentionate mai sus ( poate ma insel ) doar ca un inconvenient ar fi spatiul si locul sacrificat de pe bancheta din spate , plasticele am auzit ca nu sunt de cea mai buna calitate si dupa un timp am auzit ca incepe sa scartaie anumite componente ( plastice bord , usi ). De mers stiu ca merge bine mai ales cu o cutie DSG se aseasa bine , are multe dotari dar la fel nu stiu prea multe despre aceasta masina . Tocmai din acest motiv cer ajutor , rog persoane care au avut aceste modele sa ma ajute in a ma decide pe unul din aceste modele


Multumesc!

#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Ai luat in calcul si taxele in bugetul maxim de 12.000 de euro?

#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
este vorba de SH .... este bine sa precizezi chiar daca este subinteles acest aspect.

#4
Kalmant

Kalmant

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.08.2014

 Seb, on 22 august 2014 - 14:02, said:

Ai luat in calcul si taxele in bugetul maxim de 12.000 de euro?

Nu neaparet  + / - taxa de prima inmatriculare

 Mihai_3, on 22 august 2014 - 14:19, said:

este vorba de SH .... este bine sa precizezi chiar daca este subinteles acest aspect.

Da este un SH

#5
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Sfaturile pot fi doar subiective. Trebuiesc vazute cele 3 masini, apreciate dotarile lor, starea tehnica, anul fabricatiei, km, proprietari, pret cerut pe fiecare etc. Asa, ca model eu as alege Passat CC.

#6
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Eu CC as alege, e cel mai fun si nu are bordul rosu :)

#7
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 04.09.2013
mercedes iti ofera o prestanta mai mare. Audi il consider plictisitor iar VW nu este premium ceea ce s-ar traduce prin costuri mai mici, asta neexcluzand faptul ca arata bine (pentru unii). dintre cele 3 modele de generatie actuala eu as alege clasa c fara sa stau pe ganduri desi sunt fan vw. clasa c generatia pe care o vrei tu, nu arata atat de spectaculos precum cea actuala dar tot o vad undeva peste celelalte doua modele de marca.

#8
Kalmant

Kalmant

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.08.2014
Multumesc


Vad tot mai mult ca toata lumea ma indeamna catre M C200/220 ... da imi place, as dori versiunea de 170 CP nu am mers nici o data cu un Mercedes dar sunt sigur ca e destul de fasnet cel putin cat cele enumerate mai sus.. Dar... banuiesc ca si intretinerea ,  consumul sunt mai costisitoare ( excluzand CC).
Avand in vedere toate acestea stau si ma gandesc daca MC justifica : pret de achizitie / intretinere / consum / putere fata de  A4 /A6  170 CP

#9
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 04.09.2013
categoric nu. in momentul in care iti pui intrebarea asta, clar nu justifica pentru ca daca nu aveai problema banilor nu mai stateai pe ganduri. astfel ai putea sa te orientezi spre Audi care este undeva intre cele doua marci. a6 este o clasa mai mare decat a4, de aceea eu as prefera a4, fiind aceiasi clasa cu Mercedes c.

#10
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Mercedes cumperi doar daca esti foarte bine pregatit financiar. Imaginea costa mult, iar masina nu te va impresiona cu nimic fata de celelalte 3. Sunt putini care se pricep cu adevarat sa repare un Mercedes, iar aceia au preturi mari.

#11
Kalmant

Kalmant

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.08.2014
Știe careva ceva și despre consum( c220)


#12
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
A4 cu 2.0 tdi e decent, pe A6 merita 3.0 tdi.

#13
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 emil_sv, on 25 august 2014 - 01:15, said:

merita 3.0 tdi.
Cat este impozitul anual pentru 3.000 cmc? Dar rca-ul? Consumul urban? Cu diferenta de la 2.000 la 3.000, alimentezi cu combustibil cateva luni. Avem noi autostrazi pentru 3.000 cmc? Unde te poti bucura de performantele unui motor puternic, atunci cand pe drumuri te pandesc mii de radare ultraperformante?

#14
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 V_i_c_t_o_r, on 25 august 2014 - 08:28, said:

Cat este impozitul anual pentru 3.000 cmc? Dar rca-ul? Consumul urban? Cu diferenta de la 2.000 la 3.000, alimentezi cu combustibil cateva luni. Avem noi autostrazi pentru 3.000 cmc? Unde te poti bucura de performantele unui motor puternic, atunci cand pe drumuri te pandesc mii de radare ultraperformante?

Nu trebuie sa mergi cu 200 km/h ca sa te bucuri de un motor de 3.0. Diferenta de consum pe o caroserie de A6 intre 2.0 si 3.0 este nesemnificativa. RCA la fel. La impozit e diferenta intr-adevar, dar in rest te poti bucura de orice motor, bucuria nu inseamna sa mergi cu viteza.

Edited by emil_sv, 25 August 2014 - 09:24.


#15
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 04.11.2013
Fara nici o ofensa, dar la 12000 nu-ti iei o masina buna din cele enumerate. Mai bine mai strangi ceva bani sau te orientezi spre altceva. Totusi sunt 12000 euro si sa-i dai pe o troaca nu cred ca-ti convine.

Bafta in orice alegi.

#16
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
pentru moment cred ca ii trebuie un Kalmant Posted Image

Edited by Mihai_3, 25 August 2014 - 11:53.


#17
UlbisnesForever

UlbisnesForever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2014
nu iti lua Audi
are motorul pozitionat prea in fata!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate