Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Despre "celebra" amnistie fiscală a mămicilor

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007
Am primit și eu, la fel ca alte 12.000 de mămici din țară, o înștiințare că am de plătit suma de 403 RON reprezentând foloase necuvenite...etc. Am reluat munca în 22 august, dar pe respectiva lună, am primit indemnizația întreagă. Guvernul a aprobat legea privind amnistia fiscală și a trimis-o în Parlament, unde va mai sta ceva timp până la adoptare. Ce să fac? Să plătesc și să mă războiesc cu ei să îmi dea banii înapoi sau să aștept până la adoptarea legii, încălcând în acest fel, termenul de 15 zile pe care îl pentru plată? E adevărat că acești bani nu mi se cuveneau, dar nu i-am cerut eu, nu i-am luat cu forța, nu am făcut eu nici un fel de calcul, etc.

Multumesc

#2
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
De razboit cu ei nu cred ca se merita... da' nici banii nu i-as da :)

Edited by S3Se7, 22 August 2014 - 11:54.


#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
si in cazul in care gasesti un portofel cu bani pe strada e acelasi lucrul, adica "aceşti bani nu mi se cuveneau, dar nu i-am cerut eu, nu i-am luat cu forţa, nu am făcut eu nici un fel de calcul, etc."
care e varianta corecta:
a. pastrezi banii
b. duci portofelul la politie ?

#4
NoFaceNoName

NoFaceNoName

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.06.2014
Eu nu as plati pentru ca suma se datoreaza unei greseli care le apartine si tinand cont ca tropaie alegerile acea lege va fi adoptata repede.

aeon, Noul Cod Penal raspunde b. la grila ta:
Art. 243
Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor
(1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Stai linistita, ca dupa alea 15 zile nu se intampla nimic. Poti plati si peste o luna si peste doua.. Asteapta sa vezi ce e cu legea, de banutii aia mai bine cumperi ceva la copilas.

#6
macknikolas

macknikolas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.02.2014
Corect ar trebui sa plătești. Nu cred ca e o greșeală. ... Mai degrabă birocratia (timpul în care a ajuns inf la ei ca ai început munca).
Dar nah faci cum crezi ca e mai Bn pt tn. :)

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View PostNoFaceNoName, on 22 august 2014 - 12:06, said:

Eu nu as plati pentru ca suma se datoreaza unei greseli care le apartine.........

ce greseala, stimabile?
in aceeasi perioada a primit si salariu dar si indemnizatie.

#8
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007

View Post_Smiley_, on 22 august 2014 - 12:50, said:


ce greseala, stimabile?
in aceeasi perioada a primit si salariu dar si indemnizatie.


Ce-mi place genul asta de manie proletara...dar pe functionarul ala ce l-a oprit sa faca modificarea necesara si sa trimita mai putin bani? I-am pus eu pistolul la cap si l-am obligat? De fapt, din nepasarea acestor agentii guvernamentale s-a ajuns aici.

#9
myke58

myke58

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 13.03.2012
Nu le da un leu.Tara asta a fost jefuita de miliarde de euro de tot felul de hoti si sarlatani aflati pe mina cu toti politrucii care acum ne cheama la vot.In schimb,noi ceilalti,numiti indeobste "prostimea" ne facem probleme ca am saracit statul de 100 de euro.Sa nu cumva sa aud ca le-ai dat un cent inapoi ca ma fac focPosted Image Posted Image

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu sunt una inre furnicile care muncesc corect. Si nimeni nu imi da o spaga..
Dar daca as gresi as fi futut, si eventual data afara,
Asa ca normal ca ma bucura evidenta pomana electorala data de copiangiul dovedit.

In concluzie, jur ca ma voi duce sa votez. Evident ca pe oricine in afara lui.

Altfel, sper din suflet si le doresc din suflet ca cei care au primit rahatul asta, fiind convinsi ca nu il merita, sa fie pomana lor.
Sa aiba din ce sa le cumpere medicamente pt ai lor. care inca nu sunt bolnavi. Dar sper ca se vor imbolnavii. Si grav.

Cum e democratie, sper ca opinia mea va respectata. Asa cum si eu respect pomana si dreptul lor sa primeasca foloase necuvenite..
later edit.
Jur ca acum cativa ani nu credeam ca o sa il vad pe bombonel, securistul turnator si pe cioban la bulau. Nu conteza pt ce, ideea e au ajuns acolo.
Asa ca nu ma voi mira daca peste niste ani, persoanele care au incasat normal, pe baza de buletin+semnatura, deci pot fi usor gasite, o sa primesca o instiintare, dati banii+ dobanda.. Si atunci ma voi bucura..
Vorba aia, puterea nu se mai mentine vesnic..Si la schimbare, ca sa dea bine, ii f tem pe cei vechi..Asta-i piesa de cand lumea si pamantuul, .Huuo, coruptii, +aducem inapoi bani la buget, sa construim drumuri, spitale, ca si noi la randul nostru....Si de unde bani daca nu de la plafaristi..

Edited by Prien, 22 August 2014 - 14:18.


#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postaeon, on 22 august 2014 - 11:55, said:

a. pastrezi banii
b. duci portofelul la politie ?

Ambele. In sensul ca pastrez banii si duc portofelul (fara bani) la politie.

View PostNoFaceNoName, on 22 august 2014 - 12:06, said:

Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.

Stii cum prinzi o cioara ? Ii pui sare pe coada. Pentru a te pedepsi, trebuie sa te si prinda mai intai.

#12
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postervin8571, on 22 august 2014 - 13:25, said:



Ce-mi place genul asta de manie proletara...dar pe functionarul ala ce l-a oprit sa faca modificarea necesara si sa trimita mai putin bani? I-am pus eu pistolul la cap si l-am obligat? De fapt, din nepasarea acestor agentii guvernamentale s-a ajuns aici.

Pai de asta nu a venit politia la tine la usa. S-a facut o greseala, ai luat bani necuveniti, pana la urma s-au prins (chiar daca tu nu i-ai anuntat, pentru ca 'nu ai observat'), iar acum trebuie sa ii returnezi. Intrebarea ta e ridicola pana la limita prostiei. Cum adica, sa ii platesti si apoi sa te razboiesti ca sa ii primesti inapoi? De ce sa ii primesti inapoi? Ca ce chestie? Variantele sunt: platesti banii (pe care oricum stiai ca nu ar trebui sa-i primesti si ca sunt sanse sa-ti fie ceruti inapoi sau chiar sa ai probleme pt ca i-ai luat), ori nu ii platesti si iti asumi consecintele.

Si pt. ala care zicea ceva de 100 de euro amarati acolo - da-mi voie sa cred ca nu e unicul caz din Romania. Fa 100 de euro x 100.000 de oameni x nustiucate luni. Parca e mai maricica suma, nu? Sau e ok, macar n-a furat-o Basescu, nu?

#13
TakeCareOfMe

TakeCareOfMe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 20.08.2014

View Postervin8571, on 22 august 2014 - 11:43, said:

Am primit şi eu, la fel ca alte 12.000 de mămici din ţară, o înştiinţare că am de plătit suma de 403 RON reprezentând foloase necuvenite...etc. Am reluat munca în 22 august, dar pe respectiva lună, am primit indemnizaţia întreagă. Guvernul a aprobat legea privind amnistia fiscală şi a trimis-o în Parlament, unde va mai sta ceva timp până la adoptare. Ce să fac? Să plătesc şi să mă războiesc cu ei să îmi dea banii înapoi sau să aştept până la adoptarea legii, încălcând în acest fel, termenul de 15 zile pe care îl pentru plată? E adevărat că aceşti bani nu mi se cuveneau, dar nu i-am cerut eu, nu i-am luat cu forţa, nu am făcut eu nici un fel de calcul, etc.

Multumesc


daca ai inceput munca pe 22 august, ti se cuvenea pe luna august indemnizatie proportionala

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
nimic, sunt doar fericit ca mai exista cetateni cu inalta constiinta civica si morala, cu inegritatea sociala nestirbita, care sa infiereze plaga mamicilor lipsite de constiinta si care profita de pe urma clasei muncitoare, a cetatenilor onesti, care sunt furnicile care muncesc corect!

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dar banii cine i-a papat? Functionarul? Daca a gresit, va fi penalizat pe linie de serviciu, cf, contractului de munca, dar banii sa-i dea inapoi cine i-a cheltuit. Asa e corect.

#16
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postslai, on 23 august 2014 - 07:00, said:


Da! Da! Ziceti-le! Asa! Bravo voua!
Elementele acestea antisociale decadente si destabilizatoare trebuie starpite! Raul trebuie starpit din fasa!

Huo mamicile imorale si depravate care sug sangele poporului! Individele astea cu constiinta depravata si pervertita de flagelul materialismului trebuie anihilate cat mai repede!
Doamne in ce stare de degradare si putrefactie morala a ajuns patria noastra. Dar ma bazez pe voi, cei care ati postat mai sus ca veti salva constiinta si integritatea natiunii noastre, ducand-o pe noi culmi de progres si de inflorire socio-umana!

Gata, te-ai racorit? Bea o gura de apa si mai citeste o data postarile alea, ca vad ca te-ai inflamat si te-ai suparat ca vacarul pe sat, fara sa pricepi nimic din ceea ce ai citit. Am scris eu undeva ca trebuie arestata si flagelata in piata publica? Am spus doar ca mi se pare normal sa i se ceara banii inapoi, asa cum ti se cer inapoi si daca functionarul de la banca vireaza din greseala bani in contul tau, si ca mi se pare ridicol sa faci pe scandalizatul si sa vrei sa te 'razboiesti' cu ei, desi tu stiai clar, de la bun inceput, ca primesti bani in plus, dar ai tacut malc, sperand ca nu se va prinde nimeni niciodata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate