Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Constructie ilegala cripte pe loc de veci concesionat

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
dimajba

dimajba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.03.2008
Buna ziua,

Astazi am constatat ca parohia a facut aceasta constructie (patru cripte pe cele doua locuri de veci), fara stirea si acordul nostru, al titularilor actului de concesiune.

Am nevoie sa stiu ce posibilitati de actiune avem si ce documente sunt necesare pentru fiecare cale legala de rezolvare.


Va multumesc si astept un raspuns in timp util!

Dima


PS: Fac precizarea ca sunt la zi cu plata contributiei, la respectiva parohie, pentru cele doua locuri de veci concesionate pe timp nelimitat.

Edited by dimajba, 21 August 2014 - 15:42.


#2
dimajba

dimajba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.03.2008
Buna seara,

Avem nevoie sa ne sprijiniti in urmatoarea situatie:

In 21 august 2014 am constatat ca parohia cimitirului X a construit patru cripte pe cele doua locuri de veci, fara stirea si acordul nostru, al titularilor actului de concesiune pe timp nelimitat.

A doua zi, in 22 august 2014 am incheiat un proces verbal constatator semnat si de preotul paroh care a recunoscut culpa parohiei afirmand ca aceasta anomalie s-a produs din cauza unui muncitor si al carui nume nu il cunoaste!

Ca urmare a solicitarii noastre de a repune lucrurile in starea de fapt initiala, ni s-au propus 2 solutii:
1. Atribuirea altor locuri de inhumare, mai in fata, ca o compensatie pentru abuzul produs (propunere cu care nu am fost de acord);
2. Achitarea executiei a 2 cripte in valoare de 6500 lei, celelalte 2 cripte fiind acordate de parohie cu titlu gratuit.

Am acceptat a doua solutie, astfel ca in Acordul Consiliului Parohial al Parohiei X este mentionat faptul ca 2 cripte au fost achitate la pretul de 6500 lei, iar celelalte 2 cripte au fost acordate de parohie cu titlu gratuit.

In 09 mai 2015 am fost informate verbal de catre preotul paroh ca firma de constructii ii cere banii pentru cele 2 cripte acordate cu titlu gratuit si trebuie sa achitam 2000 lei!

In 17 iulie 2015 din nou ni s-a adus la cunostiinta verbal ca trebuie sa achitam 3200 lei (?!) pentru cele 2 cripte acordate cu titlu gratuit. Ni s-a specificat verbal ca termenul este pana la sfarsitul anului 2015.

Ne ingrijoreaza atitudinea preotului paroh care, nu stim in functie de ce criteriu, ne solicita 2000 lei, apoi 32000 lei… putand sa ajunga astfel la 6500 lei si chiar mai mult de atat ….

Ce solutie legala avem?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Dima

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate