Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cumparare apartament executat silit

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
2pak

2pak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.02.2008
Buna ziua,

Situatia sta in felul urmator. Am primit aprobarea pentru Credit de tipul Prima Casa, iar in urma cautarilor am dat peste un apartament executat silit.

Apartamentul se afla in proprietatea bancii (am copii dupa actele apartamentul, respectiv hotararea judecatoreasca cu titlu de act de proprietate, din 2012).
Proprietarul in acte este firma SC Suport Colect SRL, apartamentul a fost cumparat de respectivii in urma licitatiei publice.

Atat timp cat banca imi aproba contractul si statul il garanteaza, nu am nici un dubiu ca proprietatea este libera de orice creante / obligatii.

Intrebarea mea este : Am vreun motiv de ingrijorare in ceea ce priveste un eventual proces intre fostul proprietar si banca / firma de recuperari (proprietarul apartamentului) in urma achizitionarii imobilului?

Edited by 2pak, 21 August 2014 - 12:18.


#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
daca apartamentul e gol, n-ai nici o problema... daca e inca ocupat de fostul proprietar, mai bine nu te bagi :)

#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Nu stiu daca in ziua de azi mai sunt bunuri scoase la licitatie inca in posesia bancii....banca nu vrea casa, vrea banii si eu ca si manager vad mai util sa vand creanta si ipoteca la un recuperator decat sa fac eu licitatii.

Intereseaza-te la un avocat specializat in patente sau cum se numeste genul asta de procese.

#4
2pak

2pak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.02.2008

 patty1, on 21 august 2014 - 12:26, said:

Din curiozitate, ce zona, ce pret, din ce an este blocul?
Colentina, 55.000E. Bloc din '70. Gol golut (a fost deja evacuat, am si copie dupa procesul verbal).

 MooF2010, on 21 august 2014 - 12:27, said:

Nu stiu daca in ziua de azi mai sunt bunuri scoase la licitatie inca in posesia bancii....banca nu vrea casa, vrea banii si eu ca si manager vad mai util sa vand creanta si ipoteca la un recuperator decat sa fac eu licitatii.

Intereseaza-te la un avocat specializat in patente sau cum se numeste genul asta de procese.

Apartamentul a fost la licitatie de catre stat si adjudecat de firma in cauza (de recuperari), firma fiind subsidiarara a bancii. Pe partea asta e totul ok, nici o problema.

Intrebarea e daca dupa ce imobilul intra in proprietatea mea, vechiul proprietar mai poate avea vreo pretentie asupra lui? Din cat m-am interesat eu pana acum, DACA fostul proprietar (care avea tot credit prima casa) da in judecata banca, si DACA castiga (foarte putin probabil), poate cere despagabiri de la banca, dar nu si apartamentul (fiind deja valorificat).

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
mai sunt, mai sunt... alea de la imprumuturi ipotecare!

daca-i gol si ti-l permiti, ia-l!

daca da in judecata banca, e treaba bancii, nu a ta!

Edited by Nero-d, 21 August 2014 - 12:43.


#6
2pak

2pak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.02.2008

 patty1, on 21 august 2014 - 12:41, said:

Ti se pare ok sa cumperi un apartament intr-un bloc vechi de 45 de ani, care a prins un cutremur major?

Mult mai ok decat sa cumpar un apartament in complex rezidential la periferie si sa-mi plezneasca instalatiile in 2 ani. Aici e vorba de preferinte personale, nu asta discutam.

#7
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013
Ce am facut eu si cu Patty a fost sa-ti atragem atentia ca nu vezi padurea din cauza copacilor.

Aspectul juridic e ultimul care ar trebui sa te preocupe in situatia de fata. Ai argumentele mai sus.

Sau ramai la fel e incantat de ocazia pe care tu consideri ca ai gasit-o si mergi inainte. Ai cateva decenii la dispozitie dupa aceea sa vezi ce si cum, nu?

#8
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Intrebarea isi poate avea raspuns doar cand un avocat va vedea actele acelui apartament si istoria lui..Fara acte, fara sa stim ce si cum nici mama avocatilor n-are cum sa-ti dea un raspuns 100% sigur.

#9
2pak

2pak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.02.2008

 n-amname, on 21 august 2014 - 14:49, said:

Intrebarea isi poate avea raspuns doar cand un avocat va vedea actele acelui apartament si istoria lui..Fara acte, fara sa stim ce si cum nici mama avocatilor n-are cum sa-ti dea un raspuns 100% sigur.

Ai perfecta dreptate si voi lua legatura cu un avocat in zilele urmatoare. Intre timp eram curios sa aud niste pareri "din folclor", poate se mai lovise cineva de o situatie asemanatoare.

#10
2pak

2pak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.02.2008

 Gixon99, on 22 august 2014 - 14:14, said:

Patty, poti sa nu mai asaltezi toate topicurile cu polemici legate de apartamentele vechi din Bucuresti vs alea noi din camp?

Necesitatile fiecaruia nu se suprapun cu ale celorlalti si de aceea exista cerere si oferta pentru orice.

Aici era vorba despre a cumpara un apartament dintr-o executare silita, nu de faptul ca e situat in Clubul Rezidential Stejarii sau in Ferentari.

Aveti putin respect fata de cei din jur si nu mai schimbati subiectul aiurea Posted Image

Asa putem devia de la subiect si lua in discutie si "ansamblurile" noi facute pe persoana fizica, care in 10 ani nu m-ar mira sa le prinda din urma pe alea din anii '80 ca si rezistenta Posted Image

In sfarsit cineva care a inteles subiectul problemei :)

Ca sa inchei subiectul, am cerut pararea unui avocat si totul este in regula. Multumesc tuturor celor care si-au dat cu "parerea".

#11
szocske

szocske

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.10.2013
smokke 2...viitorul proprietar preia toate datorile

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate