Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Conectare la internet prin fir cu adaptor mini USB-ethernet

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
litza2002ro

litza2002ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.05.2012
Am un android mini pc MK808 pe care intentionez sa-l conectez la internet direct prin fir pentru o viteza mult mai mare. Pt asta am achizitionat un adaptor mini USB-ethernet. Cand bag cablu din router se conecteaza, imi apare iconita jos in dreapta dar viteza este mai mica decat prin WIFI (aproximativ 2 Mb/s) iar cu cablu de internet direct in el am facut setarile PPPoE de la RDS si nu se conecteaza . am incercat cu litere mari, mici, cu nume, fara nume, cu DNS, fara DNS si nimic. Cand bifez casuta pt activarea PPPoE imi apare conecting......si apoi nimic. nu-mi mai apare iconita jos in dreapta.
Poate cineva sa ma lamureasca?
Va multumesc

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Pentru PPPoE, acel mini Android PC trebuie sa aiba suport in sistemul sau de operare, poate drivere, poate si ceva suport in Kernel.
De asemenea, prin fir, gandeste-te ca ai folosit un adaptor USB - ethernet, ori USB-ul ala poate sa "te traga" in jos destul de mult, conteaza foarte mult calitatea lui.
Uite si tu aici: USB speeds (vs. FireWire or LAN Ethernet)
Plus ca portul USB din mini PC, poate nu are nici el o rata prea buna de transfer.
Cel mai probabil, teoretic ai putea sa prinzi 12Mbps folosind adaptorul USB, pe cand prin WiFi ai putea prinde vreo 150Mbps.
Cred ca mai bine mergi pe o conexiune fara fir.

De asemnea cred ca mai multe informatii ai afla pe aria de retelistica: Networking

Edited by Ciubex, 20 August 2014 - 14:50.


#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
La ce incerci sa te conectezi? La un router, sau direct la cablul RDS? Oricum, majoritatea adaptoarelor ieftine sunt usb1, deci viteza va fi jalnica.

#4
litza2002ro

litza2002ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.05.2012
Pe portul de mini USB are OTG necesar pt o astfel de conectare. Am vazut acest tutorial video unde viteza era net superioara.
Am incercat sa ma conectez la router unde se conecteaza dar viteza e jalnica si direct la cablul RDS unde nu se conecteaza desi am facut toate setarile PPPoE corect zic eu.

#5
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
1. Tu ai MK808 in tutorial sunt informatii legate de MK908, ceea ce inseamna harware si software usor diferit.
2. La RDS direct ai nevoie de drivere pentru PPPoE si kernelul sa suporte o asemenea conexiune, sper sa nu gresesc prea mult, asadar, nu cred ca tine de setari ci mai de graba de lipsa driverelor. Eventual intra pe router, avand cablul de la RDS in WAN, da-i la conexiune disconnect si apoi muta cablul din router in adaptorul USB ori dupa disconnect, lasa-l vreo 30 de minute neconectat si apoi conecteaza-l in mini PC, ma rog adaptorul ala USB.
Da-ne si noua mai multe detalii tehnice legate de adaptorul ala USB-ethernet, cine l-a facut si ce model.

Edited by Ciubex, 20 August 2014 - 15:09.


#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Direct nu te poti conecta probabil din cauza mac-ului, dar oricum, nu vei avea viteza mai mare ca prin router, de vina-i adaptorul tau de 2 lei, probabil.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu pot sa vad video-ul acum dar in general viteza pe OTG la non-pc-uri e jalnica. Daca ai wifi eu nu m-as mai stresa.

#8
litza2002ro

litza2002ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.05.2012
Da, probabil e de la drivere. Despre adaptor nu am ce sa va spun.placa de retea mini usb 5 pini 10/100Mbps. scrie Fastethernet USB 2.0 pe el. luat nou de pe okazii.
Deci o sa trec la pierderi cei 30 lei cat m-a costat adaptorul si o sa raman tot pe WiFi. Eu il folosesc pt streaming tv, filme online si pe WiFi merge cam prost. Credeam ca rezolv ceva cu adaptorul asta dar cred ca o sa mut routerul in camera cu televizorul :)
Va multumesc :)

Edited by litza2002ro, 20 August 2014 - 15:47.


#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pe toate chinezariile scrie usb2, in sensul ca-i compatibil, dar viteza e defapt usb1.

#10
pedro2767

pedro2767

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 19.02.2011
Eu am modelul "Tronsmart MK908" cu antena...dar sunt foarte multumit de cum functioneaza prin Wi-Fi.
Sincer nu simt nevoia sa-l leg la internet prin cablu....si prin Wi-Fi viteza de lucru este foarte buna (probabil ca fiind varianta cu antena sa receptioneze mai bine semnalul de la router...)
Exemplu : am instalat pe el XBMC ...iar filmele in format  HD functioneaza perfect (nu sacadeaza nici cele la 1080p )

#11
litza2002ro

litza2002ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.05.2012
Da, probail ai semnalul mai bun din cauza antenei. La un speed test pe wi-fi al meu ajunge la 2-3 Mbps cu semnalul la 50%. Probabil cu semnalul full merge mai bine. Am un router Belkin ceva mai vechiut cu o antena. Cred ca mai bine investesc intr-un router bun

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate