Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

HARMAN KARDON HK-680

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
makalemele

makalemele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.03.2013
Salut, cine ma poate ajuta cu un sfat despre acest amplificator. Am doua si la unul dintre ele s-a stricat potetiometrul de volum, in rest este absolut OK. Ce ar trebui sa fac? Am vrut sa-l duc la depanatori, dar toti imi spun ca ei nu se baga la amplificatoare (vor tv, frigidere etc). De unde as putea cumpara asa ceva, unde sa caut sa comand. Nu ma pricep deloc, asa ca va multumesc pentru orice sfat concret.

#2
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,886
  • Înscris: 10.02.2011
Ce nu merge la potentiometrul de volum ? apropo, daca doi-trei ''depanatori'' ti-au zis ca nu se baga la asa ceva mai incearca si la altii ca cineva tot ti-l face.

#3
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Mergi la un service recunoscut, nu la orice meserias de strada. Daca esti din Bucuresti sau pe langa uite : Ilfov, Voluntari, Luxacustica Sound Masters,  Str. Emil Racovita, nr. 24A,  021 316 85 54 . Ei asigura service la Harman Kardon.

Edited by dany07rap, 20 August 2014 - 08:25.


#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Daca e doar potentiometrul de volum atunci nu e asa o mare problema. Ar trebui sa se gaseasca de schimbat si inlocuit. Se gasesc ele role presoare si capete de casetofoane chiar pentru marcile respective asa ca mai mult ca sigur se gaseste un potentiometru de volum pentru HK680. Orice electronist mai priceput ar trebui macar sa vada despre ce-i vorba excact ,sa nu mai fie si alte probleme pe la circuite pe acolo.

Edited by edigee, 20 August 2014 - 09:17.


#5
makalemele

makalemele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.03.2013

 Motanu13, on 20 august 2014 - 07:32, said:

Ce nu merge la potentiometrul de volum ? apropo, daca doi-trei ''depanatori'' ti-au zis ca nu se baga la asa ceva mai incearca si la altii ca cineva tot ti-l face.

Pare cam dat peste cap, se invarte fara limite.  are totusi unele. cand e la minim, pe zero, se aude foarte tare. daca il duc la un sfert, se aude cam cum ar trebui sa se auda acolo. mai departe n-am incercat.

 dany07rap, on 20 august 2014 - 08:24, said:

Mergi la un service recunoscut, nu la orice meserias de strada. Daca esti din Bucuresti sau pe langa uite : Ilfov, Voluntari, Luxacustica Sound Masters,  Str. Emil Racovita, nr. 24A,  021 316 85 54 . Ei asigura service la Harman Kardon.
nu sunt din Buc, dar o sa-i sun sa vad daca au reprezentanta si in oras la mine, multumesc

 edigee, on 20 august 2014 - 09:17, said:

Daca e doar potentiometrul de volum atunci nu e asa o mare problema. Ar trebui sa se gaseasca de schimbat si inlocuit. Se gasesc ele role presoare si capete de casetofoane chiar pentru marcile respective asa ca mai mult ca sigur se gaseste un potentiometru de volum pentru HK680. Orice electronist mai priceput ar trebui macar sa vada despre ce-i vorba excact ,sa nu mai fie si alte probleme pe la circuite pe acolo.

am cautat pe net, dar n-am gasit

#6
danmunteanu1967

danmunteanu1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 25.03.2012
Conform schemei descarcate de pe electrotanya, dvs aveti acolo 2 "placute" , numite PCB11 SI PCB14, pe care in afara potentiometrului de volum mai sunt si cateva alte componente, adica o dioda LED, 2 condensatoare si 2 rezistoare. Mai bine duceti pacientul la un doctor...Potentiometrul de volum e de 30 Kohm daca va ajuta.....

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
E potentiometru de volum cu motoras cred. Din cate stiu e telecomandabil.

#8
danmunteanu1967

danmunteanu1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 25.03.2012
Nu stiu daca e telecomandabil dar sigur e un potentiometru dublu, de 30k, cu fixare pe placuta. Conteaza asadar dimensiunile si modul de prindere. Totusi daca se invarte in gol, extrageti doar butonul mare din plastic si vedeti daca nu cumva acesta este largit sau rupta piedica ce-l retine sa se dea peste cap si testati volumul regland direct din axul potentiometrului.

#9
makalemele

makalemele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.03.2013

 danmunteanu1967, on 27 august 2014 - 08:51, said:

Nu stiu daca e telecomandabil dar sigur e un potentiometru dublu, de 30k, cu fixare pe placuta. Conteaza asadar dimensiunile si modul de prindere. Totusi daca se invarte in gol, extrageti doar butonul mare din plastic si vedeti daca nu cumva acesta este largit sau rupta piedica ce-l retine sa se dea peste cap si testati volumul regland direct din axul potentiometrului.

Da, e telecomandabil cu servomotor. La potentiometre se adauga si motorul, tot pe placa, iar butonul are un led verde. Cand am facut incercarile, am scos si butonul, dar n-am reusit sa-mi dau seama ce si cum, pentru ca se misca foarte greu din ax si n-am riscat sa incerc cu patentul. Am vorbit cu depanatorii de la reprezentanta Harman si mi-au spus ca se intereseaza daca au pe stoc (in Germania) si pot comanda si astept sa ma sune sa-mi spuna care este pretul sa vad daca merita sa-l mai fac. Altfel, am ascultat pe el vreo doua zile printr-un preu. Multumesc mult pentru ajutor si astept si alte idei sau informatii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate