Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Lucru în Belgia

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Oxxxymiron

Oxxxymiron

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.08.2014
Salut, am emigrat împreună cu soția mea în Belgia și ne-am cazat în apropierea Bruxelului la niște prieteni. Ce lucru aș putea să-mi găsesc aici dacă cunosc numai limba română?

Sunt bărbat, 30 ani.

#2
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Incearca sa iei legatura cu romanii deja ajunsi acolo :)..Poti incerca restaurantele romanesti, biserici sau orice alta ocazie de-a comunica cu ei.. Desi ar fi trebuit sa ai ceva aranjat dinainte de-a ajunge acolo.

#3
Blitz1

Blitz1

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 165
  • Înscris: 07.08.2014
Doar romanii de acolo te pot ajuta.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cred ca nu stii nici romana bine daca crezi ca emigrat inseamna ca ai luat un low cost impreuna cu sotia (sau ati mers cu masina) in Belgia fara sa stiti ce vreti sa faceti, fara sa stii macar una dintre cele trei limbi nationale (dintre care doua sint limbi mari de se fac pe la scoala si in Romania) si numesti asta emigrat. As putea sa pariez ca n-aveti nici pasapoarte.

#5
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
Ce meserie ai invatat?
Asculta la mine ca sunt in Belgia de o perioada. Niciodata sa nu te angajezi la romani, in special la cei cu camioanele de la stadion.

#6
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 f300, on 20 august 2014 - 08:12, said:

Cred ca nu stii nici romana bine daca crezi ca emigrat inseamna ca ai luat un low cost impreuna cu sotia (sau ati mers cu masina) in Belgia fara sa stiti ce vreti sa faceti, fara sa stii macar una dintre cele trei limbi nationale (dintre care doua sint limbi mari de se fac pe la scoala si in Romania) si numesti asta emigrat. As putea sa pariez ca n-aveti nici pasapoarte.

Pana la ultima propozitie sunt de acord cu tine.Ce rol are insa pasaportul?

#7
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
f300 a zis:

"Cred ca nu stii nici romana bine daca crezi ca emigrat inseamna ca ai luat un low cost impreuna cu sotia (sau ati mers cu masina) in Belgia fara sa stiti ce vreti sa faceti, fara sa stii macar una dintre cele trei limbi nationale (dintre care doua sint limbi mari de se fac pe la scoala si in Romania) si numesti asta emigrat. As putea sa pariez ca n-aveti nici pasapoarte."

multe milioane bune de est europeni de diverse natii, nestiind o "litera" in engleza, habar-neavand (cum s-o scrie ca habar n-am) ce ii asteapta la destinatie (speranta lor era libertate, viata si bunastare), multi cu familii numeroase au EMIGRAT din europa de est in USA si au construit o tare mare si puternica. bineinteles ca au luat lowcostul acelor vremuri, pe acoperisul trenului sau la clasa 3-a, pe fundul vasului sau pe punte (tot la gramada). nu prea au mers cu clasa 1-a sau vagon-lit sau in cabine cu ferestre si balcoane.
si ei sunt definitia imigrantului/emigrantului, depinzand din ce punt de vedere privesti.
nu mai vorbesc de australia si canada.

Edited by avenirv, 20 August 2014 - 10:09.


#8
salcie

salcie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 17.09.2013
Du-te la ambasada sau consulat si cere ajutor

#9
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
http://www.eures.anofm.ro/

iaca aici, pe pag 4, ceva job ca mecanic camion / autobuz

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 avenirv, on 20 august 2014 - 10:06, said:

multe milioane bune de est europeni de diverse natii, nestiind o "litera" in engleza, habar-neavand (cum s-o scrie ca habar n-am) ce ii asteapta la destinatie (speranta lor era libertate, viata si bunastare), multi cu familii numeroase au EMIGRAT din europa de est in USA si au construit o tare mare si puternica. bineinteles ca au luat lowcostul acelor vremuri, pe acoperisul trenului sau la clasa 3-a, pe fundul vasului sau pe punte (tot la gramada). nu prea au mers cu clasa 1-a sau vagon-lit sau in cabine cu ferestre si balcoane.
si ei sunt definitia imigrantului/emigrantului, depinzand din ce punt de vedere privesti.

In primul rind engleza nu a fost (si nu este nici acum) singura limba "europeana" vorbita in US.
In al doilea rind lumea se schimba, pe vremea cind majoritatea nu stiau nici macar sa citeasca si cind munca unui om in general aducea mult mai putina valoare decit "munca" unui bou/vaca sau cal da, nu inseamna mare lucru sa poti sa comunici. Trebuia sa ai muschi si sa rezisti sa muncesti toata ziua. Azi trebuie sa stii sa scrii si sa stii ce scrii si ca sa iti faci buletin, darmite ca sa negociezi un contract de munca sau o asigurare.

DA, in conditiile in care calatoriile pe mari distante erau rare si nu la indemina oricui, cind majoritatea oamenilor mureau fara sa mearga mai mult de 20-50 km fata de locul unde s-au nascut, o calatorie lunga cu trenul sau vaporul facuta cu ultimii bani era o chestie. Acum cind mergi (cu buletinul!) la Bruxelles de la Bucuresti mai repede decit ai ajunge la Vama Veche (si chiar posibil mai ieftin) nu se cheama ca ai emigrat daca te-ai dus in vizita la niste prieteni si nu stii ce sa faci, nu stii limba, etc. Se cheama vacanta.

#11
Oxxxymiron

Oxxxymiron

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.08.2014
Mersi pentru feedback.

Quote

Cred ca nu stii nici romana bine daca crezi ca emigrat inseamna ca ai luat un low cost impreuna cu sotia (sau ati mers cu masina) in Belgia fara sa stiti ce vreti sa faceti, fara sa stii macar una dintre cele trei limbi nationale (dintre care doua sint limbi mari de se fac pe la scoala si in Romania) si numesti asta emigrat. As putea sa pariez ca n-aveti nici pasapoarte.
În primul rând, reeșind din gramatica ta, aceeași acuzație se potrivește și ție. În al doilea rând, am întrebat p-u mine. Soția mea cunoaște engleza și puțină franceză. În al treilea rând, am pașaport, dar n-am dorință să pariez. Am venit în Belgia la chemarea unui prieten, care ar fi trebuit să ne ajute, dar s-a amânat puțin. Avem bani și posibilitatea de a mai sta aici o jumate de an. Sper să ne aranjăm cumva.

 trasnitul28, on 20 august 2014 - 08:19, said:

Ce meserie ai invatat?
Asculta la mine ca sunt in Belgia de o perioada. Niciodata sa nu te angajezi la romani, in special la cei cu camioanele de la stadion.
Am făcut studii la universitatea tehnică. Mult timp am lucrat în domeniul construcțiilor. Mersi pentru sfat.

 Michidoo, on 20 august 2014 - 10:55, said:

http://www.eures.anofm.ro/
iaca aici, pe pag 4, ceva job ca mecanic camion / autobuz
Mulțumesc, o să încerc.

#12
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
La mecanic autobuz la LIJN degeaba incerci, am incercat si eu, daca nu sti limba lor nu ai sanse pentru ca "nu intelegi ce iti explica soferii".

#13
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
felicitari pentru initiativa! (care sper ca nu se reduce la postat aici, chiar daca partea cu eures e un indiciu cam ne-imbucurator)
trecand peste faptul ca imi pare extraordinar de ciudat faptul ca in vremurile astea mai exista oameni care pleaca "la plezneala", eu iti doresc succes. si-ti recomand sa inveti franceza pentru zona aia. daca poti, lipeste-te altundeva decat in Bruxelles, pe cat de superba e Belgia pe atat de jegos e orasul asta... personal imi pare ca e mai urat/jegos/mitocanesc decat Bucurestiul, si am o parere deplorabila despre miticlandia...

#14
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Exista un site al romanilor din belgia www.rombel.com sigur vei gasi ceva info mai detaliat.
Ai grija la relatia cu alti romani .... se practica tepuirea.
Daca ai din ce trai o vreme te sfatuiesc sa faci cursuri de franceza (chiar si engleza) ex www.epfc.be dar cauta si pe langa "comuna" mai toate organizeaza cursuri de limbi si de "meserii".

#15
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Din punctul meu de vedere, cand pleci fara niciun aranjament de lucru, e doar o simpla vizita, e mult prea mult spus "emigrare"...tu...te-ai dus in vizita la niste prieteni .

Acum, revenind la problema ta, daca romanii de acolo nu te ajuta, incearca la nisteagentii de plasare de forta de munca , locale. Nu stiu cum o sa faci, pesemne, cu cv ul in mana, intrii pe usa agentiei si o sa le zici in romaneste...buna ziua...iar aia se vor uita la tine ciudat. Ma rog, poti incerca si varianta asta.

Te mai intreb ceva, din pura curiozitate....pesemne ca de lucru iti vei gasi intr-un timp destul de lung, in tot acest timp ce vei face, vei locui cu sotia tot la prietenii astia ai tai? O sa stai pe capul lor mult timp? Sincer, mie personal, sa stau pe capul omului luni intregi, chiar daca imi e frate, sora, prieten la catarama....m -si simti ca un cur....asa sunt eu cu un bun simt exagerat.

#16
Oxxxymiron

Oxxxymiron

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.08.2014
Mulțumesc, tuturor! M-am angajat la niște construcții în Brussel.

#17
emil39

emil39

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.05.2016
Buna ziua,aca
  Va rog sa i-mi spuneti si mie, daca cineva a lucrat la Agrafresh in zona pittem egen ? Dac sunt cu tepe muncitoreasca sau asa ceva?

Poate cineva sa spuna daca la o plata de 11 eur ora in Belgia este convenabil sa lucrezi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate