Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Soft monitorizare/remote in C#

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
iceburn

iceburn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.12.2007
Salut,

Am lucrat in mai multe limbaje de programare , dar la C# sunt incepator si vreau sa invat daca ma poate ajuta cineva. Am inceput cu un program care vreau sa aiba trei tab-uri:

Tab 1. Un tabel care contine: nume server, mici detalii si un buton de conectare prin vnc. Vechiul program este facut in html si acel buton accesa un fisier bat (fiecare server are fisierul lui) care continea codul de mai jos:

@echo off
CD /D %~dp0
set /p id= < ../login/user.txt
set /p password= < ../login/parola.txt
Start /d "C:\Program Files\ultravnc" vncviewer.exe -connect sv06003.local -user %id% -password %password%

M-ar interesa daca exista un convertor (bat > C#) sau un cod care sa-l pun in acel buton din C# sa faca treaba asta (nu mai vreau sa existe acele bat-uri). La toate serverele si calculatoarele ne conectam prin vnc sau daca sunt probleme cu vnc-ul prin remote desktop connection. In loc de vechile fisiere user.txt si parola.txt sa fac undeva  in setari sa-si poata adauga parola si userul, care ma gandesc ca o sa se salveze intr-o baza de date locala din folderul programului.

Tab 2. Monitorizare servere online/offline. Vreau sa pun in dreptul numelui (Pc-ului/server-ului) o bulina rosie / verde si un singur buton pe care cand se apasa, sa dea cate un ping la fiecare server si sa-mi arate rezultatul verde sau rosu la fiecare . Am facut ceva in autoit, am atasat mai jos o imagine (imi cer scuze pentru partile cu negru, dar am sters numele firmei), nu o sa-l folosesc acel program pentru ca firma accepta doar programe facute in c#.

Tab 3. Locul unde adaug un nou server/pc in program care sa apara in celelalte doua tab-uri.

Am cautat peste tot si nu am prea gasit nimic din ce vreau sa fac eu . Daca ma poate ajuta cineva care este mai avansat in c# nu am nevoie sa mi se faca programul, ca sunt sigur ca o sa fie cineva sa zica ca mi-l face el sa platesc sau ca cer prea multe. Am nevoie doar de indrumari , linkuri sau orice m-ar putea ajuta sa termin acest program. Nu castig bani din el, este pentru a usura munca mie si colegilor. In cazul in care reusesc ceva revin cu un post, poate mai are si altcineva nevoie de asta.

Multumesc,
numai bine

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
https://www.google.c...ox-a&channel=sb

#3
iceburn

iceburn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.12.2007
@dani.user mersi mult

Nu stiu daca fac bine treaba asta primesc doua erori la "\" de la calea vnc-ului (am facut cu rosu)

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
    {
    Process.Start("@echo off");
    Process.Start("CD /D %~dp0");
    Process.Start("set /p id= < ../login/user.txt");
    Process.Start("set /p password= < ../login/parola.txt");
    Process.Start("Start /d 'C:\Program Files\ultravnc' vncviewer.exe", "-connect 192.168.0.101", "-user %id% -password %password%");
    }

Error 1 Unrecognized escape sequence c:\users\ice\documents\visual studio 2013\Projects\WindowsFormsApplication1\WindowsFormsApplication1\Form1.cs 25 41 WindowsFormsApplication1
Error 2 Unrecognized escape sequence c:\users\ice\documents\visual studio 2013\Projects\WindowsFormsApplication1\WindowsFormsApplication1\Form1.cs 25 54 WindowsFormsApplication1

In rest cred ca e bine. Nu stiu daca la C# pot sa folosesc ' ' cand am deschis si inchis cu " " (adica intre " " pot sa folosesc ' ' daca am nevoie de " " ) la php asa foloseam sper sa mearga si aici . Am folosit acum si vad ca nu am primit eroare

ex: "Start /d 'C:\Program Files\ultravnc' vncviewer.exe",

Am deschis proiect nou sa incerc treaba asta, oricum o sa vreau sa elimin fisierele txt

#4
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Process.Start("Start /d 'C:\\Program Files\\ultravnc' vncviewer.exe", "-connect 192.168.0.101", "-user %id% -password %password%");

Edited by TLGsoft, 20 August 2014 - 09:07.


#5
iceburn

iceburn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.12.2007
Buna, si multumesc pentru ajutor @dani.user si @TLGsoft am mai avansat putin cu proiectul . Nu reusesc sa fac tab-ul 3 (Tab 3. Locul unde adaug un nou server/pc in program care sa apara in celelalte doua tab-uri.), adica ma refer la functionare . Folosesc o baza de date facuta in microsoft access. Baza de date o sa contina numele serverului, detalii, imagine .Pe imagine cand dau sa se conecteze la vnc.Nu stiu cum sa fac atunci cand adaug un server sa mai apara continuarea la tabel unde sa fie acea imagine pe care dau click sa intru pe server. Am nevoie de un reper cum as putea gasi ceva asemanator (cod) sau un tutorial ceva. In cel mai rau caz o sa inlocuiesc asta cu butoane dar tot am nevoie de continuarea tabelului in care sa apara butoanele. Daca stie careva si varianta asta, m-ar ajuta.

Asa erau in vechiul program :
[ http://i62.tinypic.com/2176kw.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cam asa vreau sa-l fac . Era simplu sa-l fac cu webBrowser dar vreau sa elimin fisierele bat si cele de parole.

Multumesc ,
sa aveti o seara placuta

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai daca nici ADO.NET nu e documentat atunci nu stiu care mai e ! Ce nu-ti iese, fii clar (punctual spune, nu generalitati).

#7
iceburn

iceburn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.12.2007
Salut,
Ma poate ajuta cineva la eroarea din imagine. Folosesc o baza de date facuta in Access  (.accdb) .
Baza de date am pus-o in c:/db/nume.accdb pentru niste date despre utilizator si o parola pentru a intra in program.
Apoi am vrut sa fac un nou form si am vrut sa folosesc dataGridView pentru a vedea si modifica ce este in baza de date, am adaugat "Add Project Data Source" am ales database > dataset > ..
Totul a mers bine si merge si acum pe acel laptop pe care lucrez la program. Eroarea apare cand dau pe executabil pe alt pc, baza de date am copiat-o si pe acel pc in c:\db\nume.accdb dar degeba ca nu o vede .

ca si cod am folosit :

public partial class parola : Form
    {
    private OleDbConnection connection = new OleDbConnection();
    public parola()
    {
    InitializeComponent();
    connection.ConnectionString = @"Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=c:\db\nume.accdb;
    Jet OLEDB:Database Password=o parola;";
    }

Eroare PC 2:
http://i58.tinypic.com/nd1ms0.jpg

Partea stanga este de pe Pc 2 si in dreapta de pe Pc 1 cum ar trebuii sa fie cand gaseste baza de date:
http://i61.tinypic.com/2d6us5.png

Dupa care sa se deschida programul:
http://i58.tinypic.com/2yo8tpg.png

Ma intereseaza doar sa sterg tot ce nu am nevoie sa mearga aplicatia si pe alte pc-uri.

Tot ce este legat de datagridview.

datagridview l-am sters.
au mai fost ceva cu numele bazei de date langa  DataSet  si GradeBindingSource
am sters si din partea dreapta de la solution explorer baza de date care a fost adaugata cand am setat datagridview.

Mersi mult

#8
iceburn

iceburn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.12.2007
Am modificat la Platform target , am pus pe x86 si vad ca merge.

Pentru cei care mai au aceasta problema :

Debug > Properties > Build > Platform target > x86

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate