Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Teren agricol, mai merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Salut,

Mai e atractiv sa cumperi terenuri agricole la 3.000-3.500 EUR/ha?

Asta cand ce primesti din arenda este cam 100EUR/ha?

Pai iti scoti banii in 30 de ani nu?

Neluand in calcul posibila crestere a pretului / ha (pentru ca pe tema asta se discuta cel mai probabil pe alte threaduri cu sutele de pagini si nu cred ca se poate ajunge la o concluzie), ci doar venitul din arenda, atunci mie nu prea mi se mai pare o investitie interesanta.


Voi ce ziceti?

Multumesc

#2
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
Cu 3000-4000 euro mai bine iti iei un apartament la mare si il inchiriezi in fiecare an Posted Image

http://free-land.ro/...nte_vacanta.php

Edited by seawolf, 19 August 2014 - 22:16.


#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Omul cumpara de obicei teren ca sa-l lucreze, nu sa-l dea in chirie. Dar daca tu crezi ca iti gasesti arendas pe el, go ahead, presupun ca e si aia o investitie. Daca e interesanta sau nu depinde de asteptarile tale.

#4
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
3000 de euro pe hectar ? Daca ai bani de bagat bani in teren fi baiat destept si analizeaza piata mai bine. Anul trecut in zone de prin Tulcea s-au dat terenuri foarte bune cu 1000 de euro pe hectar, unele chiar aproape de balta... Nu mai zic de batranii prostiti cu maxim 2000 de lei pe hectar.
Eu intr-o viziune a viitorului ce ne asteapta as spune ca lumea va fi fortata sa se intoarca inapoi la agricultura, iar un trai decent vor avea decat cei care detin terenuri. Terenul nu o sa se devalorizeze si in plus daca te gandesti la copii sau nepotii tai nu ezita sa investesti, ca banu tinut la pusculita se duce repede.

#5
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Intr-o tara colonie Amerloca si mUE sa-ti cumperi proprietati mai ales pamant trebuie sa fi NEBUN.Imediat daca miros  jeguriile gas sau petrol iti trimite criminalul de Tonta si gasca sau  altii care-or   exista la ciolan  ,,jandarii,, sa se cace pe proprietatea ta.Banii la ciorap.In Aur  daca poti Diamante .Sau alte metale pretioase.

#6
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 leny29, on 19 august 2014 - 22:10, said:

Salut, Mai e atractiv sa cumperi terenuri agricole la 3.000-3.500 EUR/ha? Asta cand ce primesti din arenda este cam 100EUR/ha? Pai iti scoti banii in 30 de ani nu? Voi ce ziceti? Multumesc
Da, merita, este atractiv pentru incestitorii care stiu ce pot face cu acel teren agricol. Posted Image Posted Image

#7
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Poate doar daca faci specula..le poti tine in arenda si vinde piata va exploda (daca va exploda), desi mai bine mergi pe varianta apartamentelor daca tii neaparat sa ai o viata linistita si acoperita din punct de vedere financiar

#8
salcie

salcie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 17.09.2013

 leny29, on 19 august 2014 - 22:10, said:

Salut,

Mai e atractiv sa cumperi terenuri agricole la 3.000-3.500 EUR/ha?

Asta cand ce primesti din arenda este cam 100EUR/ha?

Pai iti scoti banii in 30 de ani nu?

Neluand in calcul posibila crestere a pretului / ha (pentru ca pe tema asta se discuta cel mai probabil pe alte threaduri cu sutele de pagini si nu cred ca se poate ajunge la o concluzie), ci doar venitul din arenda, atunci mie nu prea mi se mai pare o investitie interesanta.


Voi ce ziceti?

Multumesc

Salut!
Nu te arunca inainte sa faci o analiza. Gandeste-te bine in ce zona cumperi teren. Nu te baga la livezi sau vita de vie, pentru ca sunt greu de intretinut. Mai bine alegi un teren unde sunt si alti agricultori. Arunca o privire peste anunturile de pe http://gimo.ro/ si compara preturi, suprafete si zone. In functie de buget si de am zis anterior, fa o alegere.

 poadol, on 19 august 2014 - 23:19, said:

Da, merita, este atractiv pentru incestitorii care stiu ce pot face cu acel teren agricol. Posted Image Posted Image
Foarte bine punctat. Deci dupa ce cumpara terenul, trebuie sa caute investitorii. Se dau fonduri pentru agricultura, dar trebuie sa stii ce sa faci cu ele. Poate chiar te unesti cu ceilalti proprietari de terenuri agricole, vecini cu tine, astfel suprafata este mai mare, productia mai mare, costuri mai mici atunci cand se inchiriaza utilajele - produceti toti acelasi lucru.

#9
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013

 leny29, on 19 august 2014 - 22:10, said:

Mai e atractiv sa cumperi terenuri agricole la 3.000-3.500 EUR/ha?

Asta cand ce primesti din arenda este cam 100EUR/ha?

Pai iti scoti banii in 30 de ani nu?

Uite o regula despre afaceri pe care am citit-o intr-o carte (deci vorbesc din carti): nu baga banul decat daca ai minim 95% sanse sa iti scoti investitia inapoi in maxim 2 ani.

Nu stii daca mai traiesti 30 ani, cum sa bagi banii in ceva ce abia atunci poate iti scoti investitia.

#10
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 chiriasDezamagit2000, on 20 august 2014 - 11:17, said:

Uite o regula despre afaceri pe care am citit-o intr-o carte (deci vorbesc din carti): nu baga banul decat daca ai minim 95% sanse sa iti scoti investitia inapoi in maxim 2 ani.

Nu stii daca mai traiesti 30 ani, cum sa bagi banii in ceva ce abia atunci poate iti scoti investitia.

Probabil in cartea asta ai citit-o

[ http://images.sodahead.com/polls/000424635/polls_456990_c3a0_625x625_0311_749411_poll_xlarge.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In 2 ani iti scoti investitia la achizitii de ranga gorila, cheie engleza si masina de gaurit portabila. Daca ai noroc poti pe langa recuperarea investitiei sa iei bonus de la 2 la 5 ani, cu/fara suspendare depinde de antecedente.

Edited by chinaman, 21 August 2014 - 22:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate