Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Intrebare consum baterie (telefoane mobile)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
_HardCore_78

_HardCore_78

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 360
  • Înscris: 27.07.2014
Ce conexiune consuma mai multa energie din baterie : conexiunea de date activa (3G/4G) sau conexiunea pe WiFi?

#2
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Teoretic consuma mai mult reteaua 3G/4G. Dar daca esti conectat la wifi si ai semnal slab sau se pierde conexiunea atunci situatia se schimba.

Edited by oauzor, 10 August 2014 - 12:59.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Depinde de device.

Majoritatea consuma mai mult pe 3G fata de 2G.
Dar sunt si telefoane care consuma mai putin (semnificativ mult mai putin ) cu 3G activat.
La fel si cu 4G si Wifi, depinde de device, au controllere si chipuri diferite.

#4
crysty1222

crysty1222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 03.09.2013
Depinde,multe telefoane consuma mai mult pe 3G/4G decat pe 2G,la fel se intampla si cu conexiunea Wifi,acum depinde si de telefon.

#5
broucker

broucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.12.2005
Observ ca n-ati înțeles autorul. Deci după logica mea WiFI consumă mai puțin. Gândește așa: distanță mare consum mare.

#6
TheAdi

TheAdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 15.08.2014
Clar 3G-ul consuma de rupe. Si 4G poate si mai si. Wifi consuma cam un sfert din cat consuma 3G-ul.

Asta cam la 3 sferturi din telefoane.

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,133
  • Înscris: 04.02.2011
Wifi consumă cel mai puțin, apoi 2G-3G-4G pentru modelele low end. Însă la multe flagshipuri dacă vorbim de partea 4G-3G-2G, situația stă invers, adică cel puțin 3G-ul consumă mai puțin decât 2G-ul. Eu zic că trminalele 4G nu sunt încă foarte bine optimizate, dar în viitor 4G va consuma cel mai puțin, cu excepția wifi, fiind o rețea nativă IP.

#8
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
Nu are nici o legatura IP-ul cu consumul. Complexitatea algoritmilor radio 4G e mult mai mare si necesita procesoare mai puternice care de regula consuma proportional, mai mult. Daca procesoarele devin mai eficiente, scade si consumul dar complexitatea ramane aceeasi.
Eu unul, indiferent ce telefoane am avut, high sau low end, am constatat acelasi lucru: pe 3G consumul e incomparabil mai mare decat pe 2G. Si, cum nu folosesc servicii de date, tin mereu telefonul pe 2G. Nu am telefon 2G-only pentru ca nu se mai fabrica (asta in cazul ca intreaba cineva "de ce dracu tii pe 2G daca ti-ai luat tel cu 3G).

#9
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

 hupogramos, on 06 septembrie 2014 - 22:39, said:

indiferent ce telefoane am avut, high sau low end, am constatat acelasi lucru: pe 3G consumul e incomparabil mai mare decat pe 2G.
Acelasi lucru l-am observat si eu, tot indiferent de ce telefon am avut.

 hupogramos, on 06 septembrie 2014 - 22:39, said:

Si, cum nu folosesc servicii de date, tin mereu telefonul pe 2G. Nu am telefon 2G-only pentru ca nu se mai fabrica (asta in cazul ca intreaba cineva "de ce dracu tii pe 2G daca ti-ai luat tel cu 3G).
Il comut in 3G doar atunci cand am nevoie de date, desi in zone mai aerisite, cu trafic mai mic,  pot face foarte lejer un IMAP si cu 2G.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate