Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

3 licente la pachet... Se poate vinde una ?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 04.07.2007
ok multumesc. Cert e ca programul nu era inregistrat de el si eu nici nu am cum sa il inregistrez pentru ca e versiune mult prea veche (din 2008). (butonul de registrare ma duce la un link mort)
in rest are si codul pe carcasa cdului  si holograma pe cutie. Sper sa nu am probleme.

Edited by mlegs, 06 August 2014 - 13:59.


#20
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Post_-_, on 06 august 2014 - 13:49, said:

Factura de la curier nu demonstreaza legalitatea licentei, ci doar ca ai platit niste bani unui vanzator. Ba chiar reprezinta dovada savarsirii unei ilegalitati.
Este ilegala atat vanzarea/ revanzarea cat si cumpararea de licente software in alte conditii decat cele precizate in mod oficial.
Ai intrat pe site-ul de la Adobe ca sa citesti in ce conditii se poate realiza legal transferul unei licente?
http://helpx.adobe.c...ct-license.html

If you sell or give your Adobe software to an individual or business, you can transfer the license accordingly. Transferring the license allows the new owner to register the software in their name.
Important: Educational versions of Adobe-branded products are not eligible for a transfer of license. You can, however, transfer educational versions of Macromedia-branded products to a new owner.

Requirements to transfer a license
-  Both the transferor of the license and the recipient must complete a Transfer of License form.
- The product serial number must be registered in the Adobe profile of the transferor to transfer the license.
- You must qualify under the Transfer of License policy.

Iti dai seama ca toata povestea asta este un cacat pentru producatorii de software, da-o in masa de licenta, este o marfa, marfurile se vand, ce tampenie, sa ma calific pentru obtinerea licentei, nu cumva trebuie sa fac si vreo 10 ani de scoala, la Stanford, sau pe aproape ? Si eu am cumparat o licenta de windows de la cineva, am platit este a mea, nimeni nu a incercat vreodata sa demonstreze ca este a lui, si o am de patru ani, dupa ce mi-a crapat ssd am reinstalat si nu se mai activa, am sunat la Microsoft si in 5 minute eram activat, perfect legal, nu am furat nimic, eu nu trebuie sa demonstrez ca am furat, ei trebuie sa imi demonstreze vinovatia, pana demonstreaza asta fac pishu pe ei, am doua partitii, una cu windows pentru studiu si uz personal si alta cu linux, pentru lucru intensiv, eu cred ca trebuie sa terminam odata cu labareala asta cu licentele, nu iti mai place windows 7 mi-o vinzi mie, gentlemans agreement, functionam ca civilizatie prea inchistati, suntem prea suspiciosi, o sa disparem de pe planeta cu cacaturile astea in suflet

#21
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Producatorul de software nu are interesul ca un produs sa fie revandut.
Interesul lui este sa vanda la cat mai multi.
Atata vreme cat cumperi un produs de la un revanzator (mai ales unul primit printr-o donatie sau care a beneficiat de anumite oferte speciale) si nu te califici in legatura cu niste norme stabilite in mod legal savarsesti o infractiune sau contraventie, dupa caz...
Nu ai tu nicio putere decizionala. Iar limbajul, te rog sa ti-l cenzurezi. Aceasta este o arie tehnica.

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

View Postmlegs, on 06 august 2014 - 13:59, said:

ok multumesc. Cert e ca programul nu era inregistrat de el si eu nici nu am cum sa il inregistrez pentru ca e versiune mult prea veche (din 2008). (butonul de registrare ma duce la un link mort)
in rest are si codul pe carcasa cdului  si holograma pe cutie. Sper sa nu am probleme.
Posted Image cred ca e cheia de la versiunea oferita acum "gratuit" de adobe - CS2....
Daca ai cont adobe o gasesti pe site.

#23
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Uite ca la asta nu m-am gandit!
Cu atat mai trist...
(Asta ar putea explica si prezenta cheii pe cutie, desi nu prea imi vine sa cred.)

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Intotdeauna au existat tepari si tepuiti.

Asta e. Mai rau e ca dai bani pe falsuri ptr ca vrei sa fii in legalitate. Ori legalitate inseamna sa cumperi pe bune, nu de pe la diversi...

#25
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 04.07.2007
Stiam de codurile facute publice de cei de la Adobe pentru CS2... si eu m-am mirat. Dar am citit pe internet ca sunt numai pentru cei care au cumparat deja produsul si nu mai functioneaza serverul celor de la Adobe pentru support online si activare. Dar nu inteleg de ce a trebuit sa le faca publice.. nu puteau sa le trimita pe mailurile respectivilor ?! :/. Eu mi-am luat Photoshop elements-ul oricum, nu are cum sa mearga acelasi cod serial ca cel pt CS2.

Edited by mlegs, 06 August 2014 - 14:24.


#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Pai sunt "publice" cheile de activare - doar ptr cei cu cont la ei - dar asa cum e mentionat pe pagina respectiva pot fi folosite legal doar de cei care au licenta cumparata. Cu cheile alea poti activa produsul in conditiile in care nu mai merg serverele de activare. Descarci siftul de pe pagina respectiva si il activezi cu cheia oferita "gratuit".
Dar in caz de control nu esti acoperit daca nu ai licenta cumparata.
Vezi ca CS2 e denumire generala - pe pagina respectiva sunt cheile ptr toate produsele adobe din generatia CS2 - nu doar ptr suita.

#27
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 04.07.2007
Multumesc.. voi verifica.
Anyways .. eu mi-am facut cont la ei si fara sa fi cumparat vreodata ceva de la Adobe .. e gratuit sa iti faci contul si deci sa vezi toate serialele alea :/

Edited by mlegs, 06 August 2014 - 14:39.


#28
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Nu stiu cat de legal este pentru acasa sa cumperi licente de windows aiurea dar la firma ai sanse mult mai mari sa fii ars,
De curiozitate acum, pentru cine se pricepe: Daca cumpar un pc/laptop cu windows preinstalat pe firma se numeste ca sunt "legal"? Si nu de la toti ametitii de pe net, de la un magazin gen emag, flanco etc..

#29
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postn-amname, on 06 august 2014 - 14:32, said:

De curiozitate acum, pentru cine se pricepe: Daca cumpar un pc/laptop cu windows preinstalat pe firma se numeste ca sunt "legal"? Si nu de la toti ametitii de pe net, de la un magazin gen emag, flanco etc..

http://www.microsoft...ntiere/OEM.aspx

Totusi nu este exclus sa fie preinstalata doar o versiune trial...
Trebuie verificata existenta etichetei de pe spate.

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Initiator - vad ca esti cam pus pe fapte... topicul asta tot al tau a fost - http://forum.softped...sa-fie-pe-cutie

View Postn-amname, on 06 august 2014 - 14:32, said:

De curiozitate acum, pentru cine se pricepe: Daca cumpar un pc/laptop cu windows preinstalat pe firma se numeste ca sunt "legal"? Si nu de la toti ametitii de pe net, de la un magazin gen emag, flanco etc..
Din moment ce are stickerul ( COA ) si apare mentiunea pe factura esti legal. Cei enumerati mai sus sunt si distribuitori autorizati Microsoft.

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsammydo, on 06 august 2014 - 14:00, said:

in 5 minute eram activat, perfect legal
Activarea o faci prin N moduri, nu inseamna ca ai si licenta. Pentru a avea trebuie sa respecti ce spune producatorul. Nu-ti place textul EULA pe care-l bifezi din instinct, nu instalezi.

Edited by neagu_laurentiu, 06 August 2014 - 16:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate