Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Router Wireless PNI Speedster M3 cu 2 antene 300Mbps si Mini Router wireless PNI N22

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 21.01.2013
Am realizat un prim pas într-un domeniu imens networking, rețelistică.

Am lansat câteva produse în aceasta zonă și o sa prezentăm 2 dintre ele aici.

Pentru membrii forumului păstram oferta de a transmite GRATUIT acest produs in teste pt. 2 saptămâni, cu rugămintea ca dupa returnare să posteze pe acest forum un review.
Sunt convins că sunt oameni care iubesc acest domeniu și sunt curioși să-l țină măcar in teste. Va astept cu cereri pe PM, după care să construim împreună un topic documentat.

Sperăm ca și de această dată membrii forumului să fie activi și să ne susțină în aceasta noua categorie sau să ne critice moderat acolo unde este cazul.

Router Wireless PNI Speedster M3 cu 2 antene 300Mbps

[ http://download.mo.ro/products/7733_smsn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Detalii tehnice:

Cod producator
Cod produs  PNI-WN521
Interfata LAN Wireless
Standard Wireless  IEEE802.11
Interfata LAN cu fir
Porturi LAN  4 porturi LAN
Porturi WAN  1 port WAN
Alte specificatii
Dimensiuni (W x H x D)  164 x 114 x 45 mm
Greutate  234 g
Tensiune alimentare  AC 100-240 V 50 - 60 Hz
Pachetul contine
Router wireless  Da
Cablu retea  Da
Manual de utilizare  Da
Adaptor alimentare  Da
Antena  2 bucati

Setari simple si sigure
PNI Speedster M3 este un router cu o interfata usor de utilizat, usor configurabil. Cele 4 porturi ETH/LAN ofera conectivitate imediata la retea/internet.
simplu-sigur-speedster
wireless-n-speedster

Viteza de transfer de pana la 300Mbps
Cu ajutorul acestui router puteti transfera date de pe un dispozitiv pe altul cu o viteza de pana la 300Mbps, scurtandu-va timpul de asteptare.
Conectare mai usoara a echipamentelor
Cu ajutorul functiei UPnP va puteti conecta mai usor la echipamentele din retea, sau accesa mai usor informatiile din internet cu anumite aplicatii.
upnp-speedster
securitate-speedster


Securizare WPA/WPA2/WPS
Suporta standardele WEP, WPA si WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK pentru o criptare wireless cat mai avansata. Astfel aveti o retea wireless foarte sigura, fara riscul de a fi accesata in mod neautorizat. Functia WPS va ajuta la configurarea unei conexiuni wireless rapide si sigure.
2 antene omnidirectionale 5dBi
Utilizarea cu o antena sau doua este folosita pentru a largi acoperirea retelei fara fir si pentru a elimina punctele moarte din zona de lucru a acestuia.


Mini Router wireless PNI N22 repetor cu amplificator de semnal si access point 300 Mbps

[ http://download.mo.ro/products/7717_smsn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Detalii tehnice:

Identificare produs
Producator  PNI
Cod produs  RWIFI-N
Culoare  Alb
Caracteristici generale
Tensiune de alimentare  110 V ~ 230 V
Securitate  WPA2, WPA, WEP (128/64)
Port Ethernet LAN RJ-45  2 x 10/100Mbps
Viteza  pana la 300 MBps
Pachetul contine
Repetor wireless  Da
Cablu ethernet  Da
Adaptor priza  Da
Manual de utilizare  Da

Viteza wireless
Viteza wireless N este standardul maxim integrat in acest dispozitiv PNI N22, standard ce asigura viteze de transmisie de  pana la 300 Mbps, cu dispozitivele compatibile, si in conditii ideale de transfer (fara interferente, obstacole, pereti grosi, etc).
mini router pni
mini router dimensiuni reduse

Compact si portabil
Este un dispozitiv compact si portabil cu semnal wireless puternic. Ideal pentru utilizarea acasa, la birou sau in timpul calatoriilor. Foarte usor de depozitat, montat, utilizat sau mutat in interiorul spatiului util.
Functii multiple
Mini router-ul PNI N22 poate functiona ca un extender Wi-Fi, access point, client, router sau bridge wireless. Este suficient sa configurati modul de care aveti nevoie pentru mediul de retea si va puteti bucura de navigarea pe web.

functii multiple
standard wireless

Standard wireless 802.11 b/g/n
Tehnologia 802.11n este incorporata in mini router-ul PNI N22 pentru a largi acoperirea retelei fara fir si pentru a elimina punctele moarte din zona de lucru a acestuia. Deasemeni produsul ofera conexiuni wireless rapide si stabile si pentru standardele  802.11b/g.
Encriptare avansata Wireless WPA/WPA2
Suporta standardele WEP, WPA si WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK pentru o encriptare wireless cat mai sigura. Astfel aveti o retea wireless foarte sigura, fara riscul de a fi accesata in mod neautorizat sau fara voie.

encriptare wireless
Dublare wi-fi

Dublati cu usurinta acoperirea Wi-Fi
Bransati repetorul direct in priza electrica, iar PNI N22 poate dubla acoperirea semnalului pentru reteaua Wi-Fi pentru o mai buna calitate Wi-Fi in locuintele cu mai multe camere/suprafata mai mare sau mai multe etaje.
Design plat pentru priza de perete
Se branseaza direct la prizele electrice existente – fara sa mai fie nevoie de un cablu suplimentar de alimentare. Mini router-ul PNI N22 nu este doar foarte compact si foarte subtire, si este realizat cu un adaptor de alimentare incorporat. . Il puteti instala cu usurinta acolo unde semnalul Wi-Fi trebuie sa fie imbunatatit si va puteti bucura de performanta wireless de inalta performanta fara probleme.

mini router cu design plat si compact
conectare wps

Instalare rapida si facila WPS
Un buton WPS (Wi-Fi Protected Setup - Configurare Wi-Fi protejata) permite ca PNI N22 sa se alature oricarei retele wireless existente printr-o simpla apasare de buton.

Sfat primit de la user de pe acest forum "Dacă instalați acest produs ca si AP, access point, mai multe bucăți, vă sugerez sa le setați pe fiecare pe canale diferite, inclusiv ruterul principal și păstrați aceeași denumire SSID user si parola identice la toate aparatele"

Silviu

Edited by suport_PNI, 02 August 2014 - 10:45.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Sunt interesat si eu de o bucata pt. teste.
Cum se face primirea/predarea?

#3
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
@suport_PNI
Pe site-ul oficial la support ar cam trebui trecut la download si firmware-ul pentru fiecare model in parte...

Mi se pare interesant PNI N22
Preturile putin cam mari :)

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Hai ca astept si eu rezultatele testelor de la baieti,sa vad daca pe segmentul low-end exista competitie pentru Tp-link.

#5
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 21.01.2013

 gumball3000, on 02 august 2014 - 10:57, said:

Sunt interesat si eu de o bucata pt. teste.
Cum se face primirea/predarea?
Salut,

Ne lasi pe PM adresa de livrare si numarul de telefon mobil pentru curier.
si in 24h (lucratoare) ai produsul la adresa indicata.

Silviu

 xxvirusxx, on 02 august 2014 - 11:05, said:

@suport_PNI
Pe site-ul oficial la support ar cam trebui trecut la download si firmware-ul pentru fiecare model in parte...

Mi se pare interesant PNI N22
Preturile putin cam mari Posted Image
Salut,

Produsele sunt abia lansate, inca nu avem update de firmware, daca este nevoie si la cerere se poate livra, am notat ideea.
O sa lucram si la prețuri, trebuie sa reamintesc faptul, colegii de pe forum care testeaza un produs si muncesc la un review pozitiv sau negativ au reducere 50% de la pretul de pe http://s9.ro/axs daca vor sa-l pastreze!


Silviu

Edited by suport_PNI, 02 August 2014 - 12:55.


#6
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
@suport_PNI
Presupun ca livrarea se face numai in orasele unde sunt sediile firmelor de transport nu?

#7
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 21.01.2013
Buna,

Se livreaza în orice localitate din România. (în orice colțișor)

Silviu

#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
@gumball3000
Ai primit router-ul? Cum merge?

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, l-am primit si l-am si testat, review-ul maine mai pe seara sau miercuri, depinde cum am timp. Deja am scris ceva la el, nu ma asteptam ca o sa-mi ia asa mult timp.
Si o mica poza pe post de teaser (am sa explic o data cu review-ul ce ar vrea sa insemne/metodologia):

Attached Files

  • Attached File  test.gif   57.45K   93 downloads

Edited by gumball3000, 18 August 2014 - 22:14.


#10
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
Salut, nu am vazut detalii cu porturile LAN/WAN sunt 10/100 sau 10/100/1000? nu scrie nimic despre procesor, ram, chipset wifi, usb nimic....ce putere in Dbi....antenele sunt detasabile sau fixe....la prima vedere arata ca mainboardul de la tp-link....asteptam cu un review pe cei ce au testat, poate si cu ceva poze de la interior din partea celor ce vand produsul.

Edited by niceguy12, 18 August 2014 - 23:29.


#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
La ambele produse porturile sunt 10/100 Mbps.
La PNI Speedster M3 antenele sunt nedetasabile de 5 dBi (scrie mai sus in specificatii si au aceleasi dimensiuni cu cele de pe tp-link-urile din poza pe care am pus-o mai sus).
La PNI Speedster M3 chipsetul este de la Realtek (scrie asta in meniul de configurare al routerului). Am fost tentat sa desfac si eu produsul ca sa aflu raspunsul la aceleasi intrebari, dar nu am facut-o, dar daca voi primi acceptul celor de la PNI am sa pun si poze din interior.

Mini routerul wireless PNI N22 nu vad cum ar putea fi desfacut, pare cumva capsat, are o constructie destul de solida si bine finisata.

Edited by gumball3000, 18 August 2014 - 23:47.


#12
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
eu sunt curioasa daca pozitia routerelor si a clientului a fost mereu aceas.

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Review Router Wireless PNI Speedster M3 (WinStars WN521N2-B )
Firmware: WRE2.344.42.20130713

I) Foto produs
Attached File  1.jpg   119.27K   40 downloadsAttached File  2.jpg   109.69K   37 downloadsAttached File  3.jpg   109.15K   36 downloadsAttached File  4.jpg   85.82K   37 downloadsAttached File  5.jpg   81.73K   39 downloadsAttached File  6.jpg   47.72K   37 downloadsAttached File  7.jpg   61.02K   58 downloads

II) Pagina oficiala a produsului si specificatii: http://www.mo.ro/com...ne-300mbps.html
Antenele sunt nedetasabile, de 5 dBi, porturile sunt toate 10/100 Mbps
Chipsetul routerului este Realtek (Mi-am dat seama dupa favicon-ul si titlul (Realtek WLAN AP Webserver) afisate in interfata web).

III) Print Screen Meniu Router

IV) Manual de utilizare (nu l-am putut gasi pe site-ul oficial, l-am scanat eu)

V) Test semnal Wi-Fi
Attached File  test.gif   57.45K   61 downloads
Metodologie: Toate cele 4 routere au fost setate pe canalul 13, 40 Mhz, parolate cu WPA2-AES, restul setarilor au fost cele implicite. Routerele au fost fiecare testate pe rand, din acelasi loc (9 metri, doi pereti din beton), cu antenele in aceeasi pozitie. Adaptorul folosit pentru test a fost un TP-Link TL-WN821NC V2, orientat pe directia routerelor, a stat tot timpul in aceeasi pozitie..
Clasament:
1) PNI N22 (putere antena interna: ??? )
2) TP-Link TL-WR1043ND v2.1 (3 antene 5 dBi)
3) PNI Speedster M3 (2 antene 5 dBI)
4) TP-Link TL-WDR3600 v1.4 (2 antene 5 dBI)


A) Ce m-a incantat?
Optiune de setare multiple AP, (guest ap), pt. musafiri, cu optiuni de setare parola personalizata pt. fiecare AP.
Cat l-am folosit nu mi-a picat vreodata netul, nu am avut probleme cu vitezele nici pe wi-fi nici pe cablu (lucrurile acestea mi-au fost confirmate si de raportele de la SamKnows).
Nu am avut probleme la conectarea la reteaua wi-fi.
Spre deosebire de WDR3600 semnalul pe wi-fi este mai bun.
Are si o optiune numita VLAN, banuiesc ca se refera de fapt la VPN, personal nu m-a pasionat partea asta de retelistica, dar poate exista persoane interesate de un router cu o astfel de functie.
Alimentatorul scoate 5V si 1A, fata de 12V si 1.5A cat scot cele de la TP-link-urile mele, presupun ca ar consuma mai putin curent.

B ) Ce nu m-a incantat?
Meniul nu este extraordinar de intuitiv si pe alocuri buggy, m-am invartit prin el pana am gasit unele optiuni de care aveam nevoie, am mai fost intampinat si de erori sau de imposibilitatea de a mai accesa interfata de management a routerului.
Cablul de la alimentator este mai scurt (115 cm) decat la TP-link-urile (150 cm) pe care le aveam deja in casa, nu l-am putut monta unde tineam de obicei routerul.

C) Concluzie finala:
Avand in vedere ca pe toata perioada testelor conexiunea la internet nu a avut de suferit, nu am ce sa-i reprosez pe partea de stabilitate, insa pe partea de firmware, mai este de lucru.
Daca obisnuiti sa aveti multe setari pe router sau sa le modificati frecvent, routerul acesta s-ar putea sa nu fie alegerea cea mai inspirata. In schimb, daca obisnuiti sa-l setati si sa uitati de el, atunci, garantat, nu vă va dezamăgi.

D) Bug-uri:
1) Desi apar 4 optiuni de multiple SSID, functioneaza doar cea de pe primul rand.
Restul nu functioneaza chiar daca sunt bifate, am incercat sa bifez si doar una singura dintre cele de pe pozitiile 2,3,4, am dat si restart, dar tot nu apar acele SSID-uri la scanare.
2) Desi am facut port forwarding corect, din WAN nu am reusit de nicio culoare sa am acces la FTP, WOL sau interfata de management a routerului (de pe port 80), am verificat si razverificat setarile, dar degeaba, din reteaua interna ma pot conecta, din afara ei nu mai pot (si ca sa nu apara vreun dubiu, am dezactivat complet firewallul de pe PC (cu toate ca seviciul de WOL si cel de acces de pe internet la interfata routerului, nu au nicio legatura cu firewall-ul de Windows de pe PC).
3) Am stat mai m-am gandit vreo doua zile, apoi mi-a trecut prin cap sa adaug IP-ul PC-ului in DMZ*, toate bune si frumoase, pana in momentul in care dau save pe router si imi apare mesajul de eroare: "403 Forbbiden Your client does not have permission to get URL /boafrm/formDMZ from this server". Bun, trec cu vederea acel mesaj si dau sa vad totusi daca s-a salvat ip-ul adaugat acolo, de salvat s-a salvat, dau si restart la router (si inca o data cautam disperat un buton de reboot separat in meniu, nu exista asa ceva) si in sfarsit am acces si la FTP.
Am incercat sa adaug in DMZ si IP-ul unui alt PC de pe care aveam nevoie de WOL (si pt. care aveam port forwarding facut corect), insa degeaba pt. WOL din pacate nu am reusit sa-l fac functional).
In disperare de cauza am adaugat si IP-ul routerului in DMZ, dar tot nu pot avea acces la router dintr-o alta retea de internet, cu toate astea, culmea e ca din reteaua proprie pot accesa interfata routerului prin IP-ul public .
Chiar si asa, tot bug il consider (asta daca nu o exista vreo functie ascunsa pe undeva, cu toate ca am bifat apoi tot ce am prins, in speranta ca imi voi putea rezolva problema).
* in DMZ se poate adauga un singur IP, asta asa este la toate routerele.

E) Alte observatii:
1) La securitate optiunea de DoS nu vine deja activata din fabrica
2) UPnP vine dezactivat by default, nu am inteles inca de ce, pe toate routerele (minim 15) pe care le-am butonat venea activata.
3) Optiunile Enable uPNP,  Enable Ping Access on WAN, Enable Web Server Access on WAN sunt incadrate in categoria de setari WAN.
Cine le-a adaugat acolo nu a fost prea inspirat, primele doua trebuiau puse undeva in sectiunea firewall, iar cea de-a treia in categoria Management.
4) Manualul de utilizare in RO contine ceva typo.
5) Textul din panoul din stanga cu meniul, pentru "folderele" principale este scris cu albastru pe fundal negru.
6) In meniu sunt folosite doua fonturi Verdana + Times New Roman.
7) Daca deschid link-urile din meniu cu new tab, tab-ul nou deschis este afisat fara meniu.
8) Nu se poate schimba PIN-ul default de la WPS
9) In pachet nu am gasit CD pentru configurare, asta desi pe site-ul PNI scrie ca ar contine si CD.

Nu am testat la el partea de WDS.
Astept intreabari/nelamuriri/propuneri de teste.

Urmeaza si review-ul pt. PNI N22.

Edited by gumball3000, 21 August 2014 - 10:46.


#14
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
D_2: trebuie sa activezi in wan interface enable webserver access from wan.
A:  vlan nu e acelas lucru cu vpn.

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
La D2) am bifat in disperare de cauza si toate casutele acelea (inclusiv cea de care ai spus tu), dar degeaba, daca o bifez pot accesa routerul cu IP-ul public, insa doar daca sunt in reteaua cu routerul.
A: ma gandeam eu ca s-ar putea sa sciu o prostie, multumesc pt. rectificare.

Edited by gumball3000, 21 August 2014 - 13:08.


#16
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
La origine sunt astea:

http://www.win-star....oods.php?id=149

http://www.win-star....oods.php?id=153

Nici la ei pe site nu exista documentatie (firmware/rescue)

#17
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Firmware se gaseste aici: http://www.win-star....ticle.php?id=44
Mi s-a parut totusi ciudat ca mini routerul wireless PNI N22 a venit cu un firmware din 2014 fata de ce exista spre download pe acel site.

Maine sper sa pun si review-ul pt. mini router.

#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Mini Router wireless PNI N22 repetor cu amplificator de semnal si access point 300 Mbps (WinStars WS-WN523N2)
Firmware: MRE2-B3.344.1.20140314

I) Foto produs
Attached File  DSC_0339.jpg   129.91K   19 downloadsAttached File  DSC_0340.jpg   87.53K   20 downloadsAttached File  DSC_0342.jpg   94.55K   21 downloadsAttached File  DSC_0344.jpg   24.98K   18 downloadsAttached File  DSC_0348.jpg   34.64K   18 downloadsAttached File  back.jpg   43.17K   20 downloadsAttached File  DSC_0364.jpg   28.34K   32 downloads
II) Pagina oficiala a produsului si specificatii
III) Print Screen Meniu Router
IV) Manual de utilizare

A) Ce mi-a placut?
1) Semnalul wireless foarte puternic (a se vedea testul pe care l-am pus mai sus in review-ul de la routerul PNI Speedster M3).
2) Ca si constructie si design am ramas surprins placut, finisare buna, constructie solida.
3) Functia pentru dezactivarea automata a wireless-ului pentru anumite zile sau intervale orare. Functia aceasta nu se regaseste pe TP-Link-uri. Este o functie care din punctul meu de vedere nu ar trebui sa lipseasca de pe vreun router. Am setat aici sa-mi dezactiveze wi-fi-ul noaptea.
4) Optiunea de Guest AP (pt. Wi-Fi)
5) Meniul are 3 design-uri diferite:
a) pagina de logare seamana cu interfata de login de la startup din Windows 8
b )meniul simplu (si chiar este simplu, cu un singur click poti face de aici toate setarile necesare conectarii la net, pt. PPPoE RDS, sau pt. schimbarea parolei ori modului de conectare la wi-fi: Router, Repeater, AP, Wireless ISP), poate tine loc de CD de configurare
c) meniul advanced, contine pe langa optiunile meniului simplu si functii pentru utilizatorii avansati
6) Optiuni de setare DNS pe site-urile no-ip, dyndns, tzo.
7) Nu are vulnerabilitati de securitate pe partea de WPS.
8) Optiuni pentru personalizarea temei pentru meniul simplu, cu diferite culori pentru butoane si doua background-uri, alb si negru

B )Ce nu mi-a placut?
- lipsa optiune reboot in meniu
- lipsa optiune pt. setare DHCP lease time
- modul repeater din meniul rapid este aproape inutilizabil (detalii la sectiunea bug-uri)
- cu modul WISP am intampinat probleme cu conexiunea la internet pe dispozitivele cu android (detalii la sectiunea bug-uri)
- si aici am intampinat bug-ul cu setarea guest AP (amintit in review-ul pt. PNI Speedster M3)

C) Concluzie finala:
Un router foarte bun pe partea de semnal si de stabilitate. Este o optiune foarte buna daca doriti sa va extindeti acoperirea semnalui wi-fi (prin conectarea acestuia cu cablu la routerul principal) sau daca aveti nevoie de un router de dimensiuni reduse. Daca intentionati sa va amplificati semnalul din casa fara sa folositi cabluri, atunci s-ar putea sa nu fie cea mai inspirata alegere.

D) Bug-uri:
1) Modul Repeater (din meniul simplu) este din punctul meu de vedere inutilizabil, link speed-ul este de numai 5 Mbps, am incercat diferite setari/canale, reboot, factory reset, l-am conectat si la routerele mele de la tp-link si tot nu vrea sa se conecteze la viteze mai mari, din cauza asta pana si navigarea pe site-uri devine un chin din cauza vitezei foarte mici (0,2-4 Mbps).
Ca sa va faceti o idee, prin 2 pereti de beton am viteza mai buna cu PNI Speedster M3 decat cu mini routerul PNI N22 (setat in modul repeater) care e pus pe hol la jumatatea distantei.
2) In schimb, in modul Wireless ISP vitezele sunt in parametri/maxime. Problema cu acest mod este ca odata setat, dispare Meniul Simplu din pagina de configurari a minirouterului, reapare doar daca ii dau la router factory defaults.
Cam asa arata fereastra din browser dupa ce setez modul WISP:
Attached File  bug.png   22.12K   35 downloads

3) Odata setata o parola pe wi-fi, uneori se intampla ca aceasta nu mai poate fi modificata decat daca se da factory reset la router (desi in meniu apare optiunea de schimbare a parolei, aleg protocolul de securitate dorit, WEP/WPA/WPA2, dar nu imi mai apare nicio casuta ca sa introduc parola, asa cum aparea prima data cand am setat-o).
4) In modul Wireless ISP (din Meniul Rapid), daca am bifat casuta Wireless Expansion Enabled, si vreau sa pun o parola care contine si caractere speciale !@#$%^&*, nu o pot face, ma obliga sa completez numai cu 0-9, aA-zZ.
5) Tot in modul Wireless ISP, am incercat sa pun si pe minirouter acelasi SSID +parola de pe routerul principal (pt. a putea beneficia de wi-fi roaming). In zadar insa, cumva apare un conflict si nu mai am acces la net de pe minirouter. A trebuit sa pun pana la urma SSID-uri diferite ca sa-l pot folosi in acest mod.
Ca sa fiu sigur ca nu este problema de la mine am sters si cache+cookies din browser, insa fara vreun rezultat.
6) Si aici am aceeasi problema cu accesarea routerului dintr-o alta retea, prin IP-ul public (problema descrisa la review-ul anterior, la punctul D3).

E) Incompatibilitati observate:
- in modul WISP, cu o tableta Asus Nexus 7 2012 (android 4.4.4) si cu Samsung i9305 (android 4.3), paginile se incarca in reluare sau deloc, cu toate acestea cu un adaptor TP-link 821NC v2 nu am absolut nici o problema (mini routerul este conectat prin wi-fi la PNI Speedster M3).
Conectat la un TL-WDR3600 (versiune HW:1.4, firmware: 130909) in modul WISP, minirouterul pierde frecvent IP-ul/conexiunea cu TL-WDR3600, se rezolva doar cu scos minirouterul din priza, daca dau doar reboot nu se rezolva nimic. Daca il conectez la TL-WR1043ND v2 (FW: 140613) nu am problema asta.

F) Alte observatii:
1) Meniul nu are optiuni de setare in limba romana, singurele optiuni sunt engleza, italiana, chineza si portugheza. Alte firme de routere nu au chiar deloc optiune de schimbare a limbii, exista totusi si modele cu meniul in limba romana.
2) IP-ul default pentru acces la interfata de configurare este
IP: http://192.168.10.253/
Username: admin
Password: admin
3) Ar fi bine sa salvati la bookmarks linkul http://192.168.10.253/saveconf.htm in cazul in care nu va mai apare corect meniul simplu si daca doriti sa-i puteti da factory reset fara sa va mai deplasati catre router.
4) UPnP vine dezactivat by default
5) PIN-ul default de la WPS nu poate fi schimbat
6) Cele 4 patratele din meniul simplu sunt animate.

Ar mai fi de mentionat doar ca am trimis un PM userului suport_PNI si a spus ca va inainta problemele mentionate mai sus celor ce se ocupa de firmware.

Edited by gumball3000, 24 August 2014 - 18:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate