Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Recomandare camere supraveghere

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
As vrea niste recomandari de camere de supraveghere de la cei care se pricep mai bine. Mentionez ca se vor monta la o casa la curte. As vrea unele care sa:
- poata filma la o calitate suficient de buna chiar si noaptea
- sa aiba ceva autonomie sau vreo device ceva sa nu fiu nevoit sa tin 24/7 un pc in priza pentru a filma
- eventual stream-ul sa fie accesibil si de pe internet
- senzori sau alte chestii inteligente daca exista (zoom, rotatie)
- + eventuale chestii pe care ar trebui sa le stiu cand cumpar una. Merci.

#2
Ion_Pribeagu

Ion_Pribeagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.07.2014
Sigur nu glumesti?
Daca ai pretentiile de la pct. 1 se exclude din start pct. 2. Pentru ca pe timp de noapte ai nevoie de iluminare IR. Care consuma, nu se joaca - daca vrei si calitate.
La pct. 2 spui ca ai prefera sa nu fii nevoit sa tii in priza un PC sau alt device 24/7 care sa filmeze. Exclus! Camerele de supraveghere nu stocheaza ele insele imaginile, au nevoie de respectivul device. In plus, camerele au nevoie de o alimentare, deci ...
La pct. 3 ai dori ca eventual streamul sa fie accesibil de pe internet. Aici ai doua posibilitati: camere cu IP, conectate printr-un router sau camere VGA conectate la un sistem de supraveghere (PC cu placa de captura sau sistem dedicat, "stand alone"). Iar nu se poate fara alimentare 24/7. In plus, ca sa ai acces de pe net, cum nu cred ca o sa ai IP fix, o sa ai nevoie de un device pe care sa configurezi un VPN. Deci, din nou alimentare.
La pct. 4 doresti sa ai senzori, rotatie etc. Asta au in general camerele cu IP si spamspamspam (Pan, Tilt, Zoom). Care mai au si optiunea "motion detect". Imi vine in minte un model de Vivotek cu spamspamspam - parca 6221, nu mai retin exact.
Spune intai care este suma pe care esti dispus sa o investesti si discutam pe urma. Colegii de pe forum te vor ajuta.

#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
habar n-am, de aia am si intrebat :D

suma nu conteaza, e vorba de una, cel mult doua camere (+eventualele deviceuri) deci e ok.
din ce research am mai facut eu pe net  vazut ca e o chestie numita dvr care inregistreaza. n-am zis sa nu stea ceva in priza ci doar sa existe o modalitate de inregistrare ce nu implica un pc.
prin urmare cerintele ar fi:
- camera ip
- infrarosu cel mult 20m ca mai mult nu e necesar
- recomandare si device d-ala de inregistrat
- motion detector + optiune de declansat o alarma
eu  gasit pe net camere cu tot ce vreau dar de fiecare data erau niste minusuri gen leduri ir prea puternice si nu se mai vedea bine noaptea etc. de aia am zis sa intreb aici poate dau de cineva care imi poate recomanda un model anume.



#4
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Cred ca cel mai bine te-ai adresa direct unei firme care se ocupa cu asa ceva si primesti toate raspunsurile, in functie de cerinte si buget.

#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postpotae, on 01 august 2014 - 20:50, said:

- poata filma la o calitate suficient de buna chiar si noaptea
Camere cu infrarosu si un senzor+procesor video decent. Cel mai bine cauti demouri

View Postpotae, on 01 august 2014 - 20:50, said:

- sa aiba ceva autonomie sau vreo device ceva sa nu fiu nevoit sa tin 24/7 un pc in priza pentru a filma
Daca folosesti DVR sau NVRuri pentru inregistrari nu ai nevoie de PC.

View Postpotae, on 01 august 2014 - 20:50, said:

- eventual stream-ul sa fie accesibil si de pe internet
Tine strict de DVR/NVR.

View Postpotae, on 01 august 2014 - 20:50, said:

- senzori sau alte chestii inteligente daca exista (zoom, rotatie)
Complicat. Depinde de ce vrei sa faci.

View PostIon_Pribeagu, on 02 august 2014 - 06:31, said:

Daca ai pretentiile de la pct. 1 se exclude din start pct. 2. Pentru ca pe timp de noapte ai nevoie de iluminare IR. Care consuma, nu se joaca - daca vrei si calitate.
Consumul unei camere cu IR este undeva la 500-800ma in 12V. Nu ar trebui sa fie o problema majora

View PostIon_Pribeagu, on 02 august 2014 - 06:31, said:

La pct. 3 ai dori ca eventual streamul sa fie accesibil de pe internet. Aici ai doua posibilitati: camere cu IP, conectate printr-un router sau camere VGA conectate la un sistem de supraveghere (PC cu placa de captura sau sistem dedicat, "stand alone"). Iar nu se poate fara alimentare 24/7. In plus, ca sa ai acces de pe net, cum nu cred ca o sa ai IP fix, o sa ai nevoie de un device pe care sa configurezi un VPN. Deci, din nou alimentare.
Nu are nevoie de VPN. DynDNS rezolva problema IPului fix.

#6
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Salutare, vreau sa imi iau un sistem de supraveghere pentru parcarea din fata blocului intrucat tot gasesc masinile(a mea si a sotiei) cu diverse zgarieturi produse de niste mari maestri in ale parcarilor laterale.
Locuiesc la etajul 1, iar strada pe care parchez e chiar in fata blocului. Ma gandesc ca imi trebuie 2 camere de exterior pe care sa le montez pe structura exterioara a balconului, intrucat nu gasesc de fiecare data acelasi loc de parcare ca sa fie suficienta o singura camera. Strada e iluminata noaptea, dar nu cred ca ar strica sa poata filma si daca, de exemplu, se opreste iluminatul stradal. Apreciez ca distanta maxima la care ar trebui sa pot obtine imagini/filmari OK e de circa 25-30 metri.
Vizionarea imaginilor in timp real de la distanta nu e o prioritate, iar pentru partea de camere si conectica, pot lua in calcul si achizitia din China, daca diferenta de pret e semnificativa.
Sper ca detaliile expuse sa fie cat de cat OK pentru a avea un punct de plecare, avand in vedere ca nu stiu mai nimic de acest domeniu.
Astept intrebarile si sfaturile voastre.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate