Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Anii '90

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2527 replies to this topic

#1657
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013

Quote

A existat pe la noi în anii '90 vreun suc numit "Natural Champion" ?  Posted Image
Era cel mai cunoscut sirop concentrat. Intre 1995-2000 cred ca am cumparat peste 1000 sticle, una la patru zile.Posted Image
Cel mai reusit sortiment era cel de ananas, apoi cel de mango. Cel de lamaie cam venea gata zaharisit cand il cumparai, sau se zaharisea imediat dupa deschiderea sticlei. Ambalajul nu era prea reusit, era o sticla fragila. A fost produs de Sigat/Prigat inca de la inceput. A avut parte de putine reclame la TV, se vindea bine nici nu mai era nevoie de reclama.


Attached File  prigat1.jpg   86.42K   29 downloads
Attached File  prigat2.jpg   123.04K   28 downloads
Attached File  prigat3.jpg   182.81K   19 downloads
Inainte de el, erau sucuri RIO, cel mai bun la gust era cel de Kiwi. Nimic nu se compara acum cu gustul acela...dar nu era, zice-se, tocmai sanatos.
Attached File  rio kiwi.jpg   41.05K   17 downloads

Edited by Wilberforce, 21 November 2014 - 00:17.


#1658
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Ieri am văzut un magazin care avea sifonărie. Era pe Str. Mărgeanului, lângă intersecţia cu Str. Crăişorului.

#1659
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert īn procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Am o întrebare .
Ce puteai să cumperi în 1994-1995 de 17000 de lei ?
Posted Image

#1660
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că vrei 10 casete audio înregistrate cu muzică puteai să cumperi. Sau 10 reviste mai elevate. Ori să plăteşti pe 2 luni abonamentul la telefonul fix. Sincer, sunt mai greu de aflat preţuri din anii '90 decât din anii '60-'80 (asta şi din cauza inflaţiei galopante de până de prin 1998).

#1661
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 21.08.2005
Ziarul Libertatea în 'martie '94 costa 150 lei , evenimentul în iunie '95 - 200 lei .
Încearcă "ziar 1994" pe google imagini și apar mai multe rezultate cu Libertatea .
De curiozitate , de ce ?

#1662
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil a pozat cineva din acele ziare sau şi-o fi digitizat arhiva.

#1663
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert īn procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

View Postdjl, on 23 noiembrie 2014 - 20:31, said:

Probabil a pozat cineva din acele ziare sau şi-o fi digitizat arhiva.
Le-a postat fostul redactor-șef și caricaturist Octavian Andronic, pe AMOS News, chestia tare e că, el a fost redactor șef adjunct până în 2 octombrie 1994, și redactor-șef din 3 octombrie 1994, probabil nemaiavând caricaturi de realizat, nu a mai pus poze din Libertatea de dimineață .

#1664
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Imagini cu transportul în comun (în special feroviar) din anii '90 (vedeţi că poze din România sunt şi după pg. 5). Să vă benoclaţi, că aveţi la ce   :eek:  http://s1034.photobu.../?sort=3&page=1

#1665
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Mai multe imagini feroviare: https://www.flickr.c...in/photostream/

#1666
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Mi-am amintit că atunci când a apărut (în 1997) filmul care avea pe coloana sonoră piesa "Lovefool" a celor de la The Cardigans vroiam să-l văd. Dar peste câţiva ani când l-am văzut la televizor mi s-a părut o aiureală

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VUodwTf8JJw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Spaţiile comericale de pe Bd. Unirii, aflate între P-ţa Unirii şi P-ţa Constituţiei au fost vreodată ocupate în proporţie de peste 80%?

#1667
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 03 decembrie 2014 - 00:46, said:

Spaţiile comericale de pe Bd. Unirii, aflate între P-ţa Unirii şi P-ţa Constituţiei au fost vreodată ocupate în proporţie de peste 80%?
Eu nu le-am vazut niciodata pe deplin ocupate desi am mers ani de zile pe acolo in drum spre serviciu sau spre matusa-mea. Zona nu are un vad bun. Poate cand se va termina proiectul asta sa devina mai atractiva

#1668
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006
Îmi aduc aminte de proiectul București 2000, care privea amenajarea zonei din jurul Casei Poporului și a Pieței Unirii. Am văzut la vremea aia niște idei foarte mișto. Din păcate, proiectele nu au folosit la nimic, primăria nu a adoptat nimic de acolo. Pe vremea aia abia trecusem de 20 de ani, mă gîndeam la un viitor București echilibrat urbanistic, nicidecum la haosul ce a urmat.
Referitor la spațiile comerciale de pe Unirii, dintre Unirii și Constituției, chiar după revoluție cred că a fost perioada lor „de glorie”. Fiind proaspăt finalizate și fără magazine în ele, au fost primele ocupate de noile magazine particulare. Nu mai țin minte mare lucru. Pe trotuarul de nord țin minte un magazin cu articole sportive cu plata în valută. Magazinul arăta occident, avea puține exponate în ditamai spațiul, ici o vitrină cu mingi și manșete de tenis, dincolo 2 rachete etc. Am vrut să îi iau lu frate-meu un set de mingi de tenis și costau 15 dolari. N-aveam! Vînzătoarele aveau și un aer lejer superior, adică dacă nu aveai față de posesor de valută trebuia să înțelegi că nu prea ai ce căuta acolo. Sau așa mi se părea mie la 13 ani și fără bani în buzunare. În scurt timp s-a dat o lege care a interzis vînzarea în România în alte monede, dar vreun an sau 2 a fost permisă și erau destule magazine cu plata direct în dolari. Nu cred că își mai amintesc mulți acest aspect al economiei din 90 - 91. Mai erau, pe partea aia, niște magazine obscure, cu materiale (metraje), perdele, țoale. La un moment dat e un „borcan” central, pe lîngă care niște scări dau acces în spate. Acolo erau birourile unei firme. Pe trotuarul de sud țin minte Concord 90, despre care am mai vorbit, care trăgea casete de pe CD-uri și vindea tricouri cu trupe și bilete la festivaluri rock din afară și o librărie care a funcționat mult și bine, poate mai funcționează și astăzi. În tot cazul, puțină vreme, prin 90, maxim 91, Bd Unirii a fost arteră de cumpărături, alături de magazinele mari: Unirea, Cocor, București, Vulturul de mare, Victoria, Romarta copiilor, Junior (abia dat în folosință și prea puțin aprovizionat) etc. Apoi treptat comerțul particular s-a extins pe Moșilor, pe Victoriei, pe Dudești, prin centrul vechi sau pe unde se găseau spații disponibile și lumea nu prea mai mergea pe Unirii la cumpărături. Iar bucata dintre Unirii și Alba Iulia a fost șantier multă vreme, nici de circulat nu prea se circula pe acolo, nu erau semafoare (abia prin 98 sau 99 au fost instalate). În cartiere încă rezistau magazinele vechi la parterul blocurilor, așa că cele noi și-au găsit locul în dughene pe trotuare sau pe maidane demolate la început, în scări de bloc, apoi au preluat spațiile magazinelor vechi de stat.

Edited by abancor, 04 December 2014 - 10:34.


#1669
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
În anii '90 (sau oricum, în trecut) existau caseste cu jocuri pentru acest tip de joc. Eu credeam pe atunci că vor merge şi la al meu care clonă "Atari" 2600... bine că nu am luat, că nu se potriveau. Dar visam să existe casete audio digitale care să arate precum alea şi să funcţioneze precum ele.

#1670
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013

View Postdjl, on 09 decembrie 2014 - 12:49, said:

În anii '90 (sau oricum, în trecut) existau caseste cu jocuri pentru acest tip de joc. Eu credeam pe atunci că vor merge şi la al meu care clonă "Atari" 2600... bine că nu am luat, că nu se potriveau. Dar visam să existe casete audio digitale care să arate precum alea şi să funcţioneze precum ele.
In principiu, cele chinezesti pentru Educational Computer se potriveau intre ele, consola avea tot CPU6502, iar ROM-ul tip "buba neagra"de pe placuta din caseta aia, era pin la pin compatibila. Nu mi-am cumparat asa ceva fiindca nu aveau flash memory, desi paradoxal aveau editor de text, dar nu se putea salva ce scriai. Cat despre utilizat acele casete pentru stocat muzica, nu era cazul, cred ca era un ROM de 64-128KB, maxim 256 KB. Sa fi avut acele console port USB si sa existe stick-uri USB, oricat de mici, ar fi fost o nebunie pe ele!

#1671
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Dar bănuiesc că se puteau face casete de capacitate mai mare (măcar 30-40 de M.B.)
Primul C.D.-R.O.M. produs vreodată (cică citeşte şi C.D.-uri scrise prin ardere). Ce drăguţ era   :wub:   Oare o fi ajuns vreunul pe la noi în anii '90?   :huh:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fj-uSWg0LOY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1672
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
http://www.kmkz.ro/d...ui-petre-roman/

#1673
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Romanele gen celor scrise de Sandra Brown şi Danielle Steel făceau furori. Sincer, cred că mi-ar plăcea să citesc ceva de genul, dar mai elevate şi a căror acţiune se petrece în anii '70. Personaje: băieţi de 8-12 ani şi fete înalte de 20-26 de ani care au grijă în diverse moduri de ei.
Ştiţi oameni care aduceau în anii '90 diversă aparatură (televizoare, aparatură audio, frigidere, maşini de spălat) second hand (s.h.) (la mâna a 2-a)?

#1674
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006
Ce zici tu acolo cu fete de 25 de ani care au grijă în fel și chip de băieței puberi ar fi o literatură destul de curajoasă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate