Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Exista la Cosmote cartele SIM care se pot face micro sim?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Stiu ca formularea e aiurea, dar sper sa intelegeti. Ma refer la sim-uri cum sunt si la digi, e micro-sim si are un plastic in care intra si se face sim normal.

[ http://www.simcardspain.es/22-72-large/micro-sim-card-to-standard-sim-card-adapter-black-iphone-4-ipad-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
oauzor ai trecut la Digi?

#3
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Teoretic, cand cumperi o cartela noua, ar trebui sa iti dea, la cerere microsim.
In cazul in care ai cartela sim si nu vrei/nu vor sa ti-o schimbe, sau iti cer prea mult pentru acest serviciu, cartela sim se poate in (aproape) orice service gsm. Pretul e de 5-6 lei.
Iar daca, ulterior, ai nevoie din nou de sim normal, poti cumpara un adaptor (ca cel din imagine) care costa in jur de 18-20 lei, sau poti sa cumperi un adaptor simplu de la dealarii Vodafone. De la un dealer Vodafone am cumparat eu, acum doua saptamani. Am platit 4,7 lei.

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ai o scuza ca esti din Burchina Faso de asta ai probleme cu limba romana. Ce vrei de fapt?  Ba din sim normal sa faci microsim, ba vrei plasic de la Cosmote. Ce treaba are acel plastic cu providerul de telefonie?

#5
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View PostBodCasa, on 01 august 2014 - 14:43, said:

oauzor ai trecut la Digi?

Dap :)

View PostVenboteam, on 01 august 2014 - 14:44, said:

Teoretic, cand cumperi o cartela noua, ar trebui sa iti dea, la cerere microsim.
In cazul in care ai cartela sim si nu vrei/nu vor sa ti-o schimbe, sau iti cer prea mult pentru acest serviciu, cartela sim se poate in (aproape) orice service gsm. Pretul e de 5-6 lei.
Iar daca, ulterior, ai nevoie din nou de sim normal, poti cumpara un adaptor (ca cel din imagine) care costa in jur de 18-20 lei, sau poti sa cumperi un adaptor simplu de la dealarii Vodafone. De la un dealer Vodafone am cumparat eu, acum doua saptamani. Am platit 4,7 lei.

Am abonament la ei. Din ce stiu eu, poate sa o faca din normal in micro-sim cu nu stiu ce aparat, si ma costa 5 lei. Dar nu vreau asa, vreau sa imi dea simul nou in tipla, si pot sa il soli it gratuit o data la un an.

Acu' mi-a picat si mie fisa. Sim-ul Digi e microsim si a venit cu acel adaptor. Daca imi scot si de la Cosmo microsim pot sa folosesc adaptorul de la Digi?

Edited by oauzor, 01 August 2014 - 14:54.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Adaptoarele sunt universale. N-au treaba cu operatorii.

#7
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 09.03.2007
Microsim-ul are aceeasi dimensiune la orice telefon.

#8
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postoauzor, on 01 august 2014 - 14:22, said:

Ma refer la sim-uri cum sunt si la digi, e micro-sim si are un plastic in care intra si se face sim normal.
Asa se ofera la Digi la prepay si astia nu sunt in stare sa dea la abonament. Lasa ca nici Orange nu da.

#9
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View PostVenboteam, on 01 august 2014 - 14:44, said:

Teoretic, cand cumperi o cartela noua, ar trebui sa iti dea, la cerere microsim.
In cazul in care ai cartela sim si nu vrei/nu vor sa ti-o schimbe, sau iti cer prea mult pentru acest serviciu, cartela sim se poate in (aproape) orice service gsm. Pretul e de 5-6 lei.
Iar daca, ulterior, ai nevoie din nou de sim normal, poti cumpara un adaptor (ca cel din imagine) care costa in jur de 18-20 lei, sau poti sa cumperi un adaptor simplu de la dealarii Vodafone. De la un dealer Vodafone am cumparat eu, acum doua saptamani. Am platit 4,7 lei.

Nu ai nevoie de adaptor. Când iti taie SIM-ul iti vor da inapoi ce au taiat. Tot ce ai de facut e sa introduci micro-SIM-ul in rama, si daca nu sta singur poti folosi niste banda adeziva fina pe spate. Termenul de taiat e putin barbar. Au o ghilotina sub forma de capsator, si decupeaza practic partea interioara a SIM-ului

#10
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Nu stiu exact ce implica acea "taiere".
Eu am microsim de la Orange si pentru ca il mai schimb dintr-un telefon in altul, mi-am luat acel adaptor. Posted Image

#11
PopM

PopM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 12.05.2014

View Postoauzor, on 01 august 2014 - 14:22, said:

Stiu ca formularea e aiurea, dar sper sa intelegeti. Ma refer la sim-uri cum sunt si la digi, e micro-sim si are un plastic in care intra si se face sim normal.

SIM-urile acelea despre care spui tu se numesc SIM-uri cu dubla decupare si nu am vazut asa ceva la Cosmote dar poti sa iti cumperi un micro-sim si sa ii pui adaptorul de la alt sim din orice retea. :)

#12
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011
Eu mi-am "taiat" cartela mini-sim si am facut-o micri-sim cu un "cleste" daca ii pot zice asa, la orice service gsm se gaseste.
Mi-am pastrat si partea decupata(ce ramane extra in afara micrusimului) si cand am nevoie de mini-sim, o bag acolo cat sa o potrivesc si aia e.
Am inteles ca adaptoarele de la microsim la sim normal(mini-sim) pot rupe pinii slotului pentru cartela.

#13
Fin

Fin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 09.10.2012
la Telekom schimbarea cartelei din mini/standard sim in microsim costa?

#14
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,576
  • Înscris: 10.04.2009
da, 11 lei, am schimbat eu una saptamana trecuta :)

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Mie mi-au schimbat-o moka, dar am contractat, ce e drept, un serviciu 4G. Noile cartele sunt minisimuri ce au decupaj pentru micro, respectiv nanosim.

#16
Fin

Fin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 09.10.2012
mersi de raspunsuri

#17
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
Eu am schimbat anul trecut din micro in mini si nu m-a costat nimic.

#18
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pe 9 septembrie am inlocuit la Germanos MiniSIM-ul cu MicroSIM si m-a costat 2 Euro + TVA pentru care mi-au cerut 13 lei desi, conform cursului BNR ar fi trebuit sa platesc mai putin de 11 lei. Mi-au spus ca nu se poate achita nici cu cardul. In consecinta am platit 26 lei pentru ca nu aveam la mine decat o bancnota de 100 RON; ma grabeam si nu am numarat restul decat dupa ce am ajuns acasa, ocazie cu care am constat ca si-au luat singuri bonus 10 lei. Ce? Doar ei sa ofere bonusuri..?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate