Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Smart tv 4k Android

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
RaduMX

RaduMX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.07.2006
Salutare tuturor,
ma intreb daca a vazut cineva pe undeva un tv Philips 55PUS8809/12  m-ar tenta un asemenea device daca ar putea rula xbmc(cu hd4all) sa scap de atatea device-uri si telecomenzi
din specificatii "suna bine" dar nu am gasit nici un test, se pare ca de cand au luat chinezii divizia de tv de la philips au inceput sa faca tv dragute si destepte
astept pareri

#2
OG-187

OG-187

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 20.12.2010
E bun TV-ul. Ia-l.

#3
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Nu prea are rost 4K la 55" daca nu e ceva super oferta si din ce vad eu la 11.500 lei nu prea este.
Majoritatea playerelor bune cu Android mai au diverse probleme cu XMBC-ul deci e greu de spus cum va merge pe Philips-ul ala. Posibil sa mearga ok, ai 14 zile sa-l testezi daca chiar esti hotarat sa-l cumperi.
Daca iti cumperi tv-ul 4K pentru vizionat HD4ALL comod fara alt MP extern da e o solutie.

#4
LaurentiuTL

LaurentiuTL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.12.2013
Concernul PHILIPS a vandut divizia de televizoare chinezilor. Asa ca nu stiu calitatea lor, dar sa dai 11.500 Roni pentru un TV 4k mi se pare enorm pentru ca nu stii calitatea TV-ului sau durata de viata.

In banii astia poti lua un Minix Neo X8-H(cu DTS, 4k) aprox 700 roni si un alt televizor:
1. http://www.domo.ro/T...amsung_55HU6900  la 6999 roni;
2. http://www.altex.ro/...ony-kd-49x8505b la 6999 roni;
3. http://www.altex.ro/...-cm-lg-49ub850v la 6999 roni;
si lista poate continua la tv 4k sub 10.000 roni.

Spor

Edited by LaurentiuTL, 01 August 2014 - 12:03.


#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
si ce continut 4k vezi tu ?

O intrebare personala: ce lucrezi de iti permiti sa dai 11.000Ron pe un tv ?

#6
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Seria 8 de la Philips (TP Vision) au fost destul de bune pana acum si clar peste Samsung seria 6.
Eu ziceam mai sus ca si 55" e mic pt.4K si acum vad sugesti cu 49" ...
Sunt curios cu ce vers. de Android vine Philps-ul si cat timp va fi updatat daca va fi .

4K asa sa fie de impresionat musafiri cu vreun demo banuiesc.
Sunt destui si in RO care-si cumpara tv-uri de peste 10000 lei treaba lor de unde au bani uni muncesc la privat, alti la stat, alti nu muncesc nimic si-i au, nu vad ce legatura are cu subiectul threadului.

Exista telecomenzi universale, exista softuri pentru telefoane/tableta (daca nu vrei sa mai dai $ pe o telecomanda universala dar la asa buget de tv n-ar trebui sa fie problema achizitia la un Logitech Harmony Ultimate One).

Edited by MD, 01 August 2014 - 12:28.


#7
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Fata de actualele smart- tv-ul , Philips-urile cu android sunt un pas mare inainte/progres
Cat despre posibilitatile multimedia ale androidului de pe tv-urile Philips , aici ............
Oricum se stie ca in general nu toate media playerele cu android ''stralucesc'' când vine vorba de XBMC
Existând doar anumite modele/firme care au doar un anumit chipset care se ''impaca bine/optimizat'' pt. XBMC
In plus stiu ca ''migdalati'' sunt ''pionieri tehnologici'' de la telefoane , ei au introdus multe tehnologi ( gen dua-sim/octo-core s.a ) ca apoi brandurile de renume sa le introduca si pe device-urile lor , insa la niste preturi.......
Daca ti-l cumperi vei fi un ''pioner'' din RO care va testa unul dintre noile modele de smart tv-uri cu android
Oricum , sa il stapanesti sanatos si sa stii de pe acum ca vei aveea atat ''multumiri'' , cat si ''nemultumiri'' la el , in functie de ''asteptarile/doleantele tale''

Edited by lupull, 01 August 2014 - 18:48.


#8
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
http://m.androidcent...-android-tv-640

... apropos de TV-uri 4k... cu Android. Xiaomi face ceva furori de vreun an de zile. Despre pretul sau pe piata chineza... ce sa mai vorbim?! :)


#9
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Da are si un pret care iti da fiorii - 916$ , nici nu vreau sa socotesc cat ar veni in ''lei nostri grei'' - http://www.xiaomiwor...omi-mi-tv2.html

#10
RaduMX

RaduMX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.07.2006
Multumesc de raspunsuri
- nu ma omor dupa 4k momentan din lipsa de content, dar "sunt la moda" acum cu toata reclama din magazine(la noi si afara) iar pretul nu este chiar prohibitiv, (avand in vedere ca prin 2007 am dat 9000 lei pe un Samsung Full HD(M86 series) prima generatie)
din pacate nu imi place sa cumpar pana nu pot sa il vad si sa il butonez
daca ar merge xbmc ca si pe Neo X7 ar fi super ok, se pare ca are android 4.2.2 si nu cred ca se va face  update, doar mici reparati de buguri, actionarul majoritar este o firma din HK foarte renumita pe piata chineza, apropo - eu am incredere in calitatea produselor facute in china sunt foarte bune daca sti ce cumperi avand in vedere ca se pirateaza si produse chinezesti.
Xiaomi arata bine in specificatii, sper sa le pot vedea pe amandoua in China(Octombrie) ca la noi nu prea cred ca vor fi curand


Edited by RaduMX, 04 August 2014 - 10:18.


#11
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Avand in vedere ca modelul dat de tine are si tuner de satelit , iti mai trebuie o montura h-h + antena offset cu diametru pana la 1-1.2m sau actuator + pozitioner + antena cu diametrul peste 1,5m
Pe satelit au aparut niste prg. tv 4k , insa nu stiu cam ce content au , asa ca.........
Asta daca intr-adevar vrei sa fi un ''pioner'' mioritic in domeniul TV 4K

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate