Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Sfat cumparare auto pana in 6000 Euro

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Adrian_Gorj

Adrian_Gorj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.06.2014
Salutare tuturor ! Se da urmatorul buget -> maxim 6000 euro. Doresc sa achizitionez o masina , SH, dar vreau sa fac o alegere buna. M-am tot gandit si razgandit la BMW seria 5 2003 2,5 sau 3.0 diesel (arata superb modelul asta) si Audi a4 2003 -2004 2,5 sau 3.0 quattro.. Dar am ajuns la concluzia ca sunt masini vechi si cam o sa cada foarte multe de pe ele, costurile sunt mari si .. nu prea renteaza...

Astfel am ajuns sa vad si alte masini gen -> VW Golf 5 in 2 sau in 4 portiere an 2007 - 2008 motor 1,4 sau 1,6 benzina
Seat leon 2007 - 2008 1,6 benzina
Ford Focus 2009 - 2010 1,4 sau 1,2 benzina
Mazda 2 - 2008 - 2009 1,3 benzina (a avut mama mea, motorizarea mi-a placut, masina e cam de femei, la fel si fordul, cel putin mie asa mi se par...) (Mazda 3 mi se pare oribila... Posted Image ..


Ar mai fi Opel astra , am gasit si diesel, dar nu-mi place varianta 4 portiere, deci cea in 2 portiere, an 2007 .

Ce ma intereseaza foarte mult e sa fie foarte bun motorul, la FSI de la VW , am auzit multe ca ar cam fi problematic.. Apoi in al 2-lea rand, caut o masina care sa se potriveasca putin unui barbat (cum ar fi VW sau Seat, in Mazda 2 si Fiesta nu prea ma vad, dar na nu mi-ar fi nici rusine cu ele..)

Puteti veni si cu alte sugestii, insa EXCEPTIE -> Dacia (sa nu aud de ele) ; Hyundai; Chevrolet ; Peugeot (parintii au deja un 206 si un 607, nu vreau sa fac colectie...) ; Renault; Citroen; Fiat; Alfa (desi sunt bune, cam greu cu re-vanzarea..)

Varsta este de 25 de ani, sper sa gasesc o masina care sa nu vorbeasca lumea aiurea.. -> " Uite si la ala,  merge cu masina de femei , haha ".. (cam asa se gandeste la noi din pacate..)

Edited by Adrian_Gorj, 30 July 2014 - 12:37.


#2
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 09.08.2006
Golf 5 taticutzule

#3
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,749
  • Înscris: 23.05.2013
Ma speriasem cand am citit primul rand, si anume "vreau sa fac o alegere buna. M-am tot gandit si razgandit la BMW seria 5 2003".
Continuand sa citesc, din lista ta as alege Focusul. E cel mai nou, dar l-as lua cu motor 1.6. Sunt prea mici restul.

Pentru oras? Afara? Ambele? Alte preferinte?

LE: Tu iti iei masina pentru tine, nu pentru altii, asadar daca o vrei pentru un scop PRACTIC, nu o cumperi avand ca si criterii ce gandesc altii.

#4
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
Oare telenovela asta se va termina pana la pagina 90?

ONTOPIC: Nu exista in 2009 Focus de 1.2

#5
Adrian_Gorj

Adrian_Gorj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.06.2014

 BV87FFF, on 30 iulie 2014 - 13:52, said:

Oare telenovela asta se va termina pana la pagina 90?

ONTOPIC: Nu exista in 2009 Focus de 1.2
Sry atunci, nu cunosc prea multe despre Ford, nu am mers decat ca pasager in astfel de masini. Dar oricum 1,2 iesea din schema..

#6
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,619
  • Înscris: 22.11.2007
daca iti permiti impozit de 2.5-3.0 eu cred ca iti vei permite fara probleme si intretinerea la ceva premium. BMW, audi, Mercedes.
masini care nu au nici o treaba cu un  focus, golf etc

#7
Adrian_Gorj

Adrian_Gorj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.06.2014

 Stefan_CM, on 30 iulie 2014 - 12:51, said:

Ma speriasem cand am citit primul rand, si anume "vreau sa fac o alegere buna. M-am tot gandit si razgandit la BMW seria 5 2003".
Continuand sa citesc, din lista ta as alege Focusul. E cel mai nou, dar l-as lua cu motor 1.6. Sunt prea mici restul.

Pentru oras? Afara? Ambele? Alte preferinte?

LE: Tu iti iei masina pentru tine, nu pentru altii, asadar daca o vrei pentru un scop PRACTIC, nu o cumperi avand ca si criterii ce gandesc altii.
80% din cazuri va fi folosita in oras, ocazional in afara.

#8
Elektronik

Elektronik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 01.07.2008

 Adrian_Gorj, on 30 iulie 2014 - 12:35, said:

Salutare tuturor !
Cand zici ca se uita alti si spun lucrul acela, atunci pur si simplu iti recomand sa te intorci la ideea de masina mare si daca e cu motor peste 4000, impozitul sa fie pe masura dar macar nu vorbeste lumea. Cand zici ca Mazda 3 e oribila, inseamna ca ai gusturi putin diferite de ce puteam eu sa-mi imaginez, daca zici ca mazda 2 e mai ok.Mazda 3 modelul sedan este foarte ok, dar te rog intoarce-te spre masini nemtesti de preferat BMW sau audi.

Edited by Stefan_CM, 30 July 2014 - 14:25.
nu mai cita intreg postul


#9
Adrian_Gorj

Adrian_Gorj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.06.2014

 bossake, on 30 iulie 2014 - 14:14, said:

daca iti permiti impozit de 2.5-3.0 eu cred ca iti vei permite fara probleme si intretinerea la ceva premium. BMW, audi, Mercedes.
masini care nu au nici o treaba cu un  focus, golf etc

Masinile sunt frumoase nimic de zis, impozit da.. cam marisor.. Dar nu , nu mai vreau  sa stau cu griji ca imi cade un injector, ax cu came, pompa motorina, ca rugineste etc.. mi-a ajuns, si au km ca trenul majoritatea dintre ele.. Imi plac, dar au devenit masini de colectie, cel putin asa vad eu lucrurile..

 Elektronik, on 30 iulie 2014 - 14:15, said:

Cand zici ca se uita alti si spun lucrul acela, atunci pur si simplu iti recomand sa te intorci la ideea de masina mare si daca e cu motor peste 4000, impozitul sa fie pe masura dar macar nu vorbeste lumea. Cand zici ca Mazda 3 e oribila, inseamna ca ai gusturi putin diferite de ce puteam eu sa-mi imaginez, daca zici ca mazda 2 e mai ok.Mazda 3 modelul sedan este foarte ok, dar te rog intoarce-te spre masini nemtesti de preferat bmw sau audi.
Da uitasem de sedan , nu l-am luat in calcul, eu ma refeream la mazda 3 simpla (hatchback  cred ca-i spune..)

#10
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,619
  • Înscris: 22.11.2007
ai perfecta dreptate. asta e "pretul" care se plateste pt calitatea unei masini care a costat zeci de mii de euro si o iei dupa 10 ani la 10-15-20% din pretul de nou.

#11
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,968
  • Înscris: 02.12.2007
Posted Image  Ce tare! Seria 5 si A4 cu motor de 3.0 dar in final se multumeste si cu Mazda 2 cu motor 1.3.

#12
Adrian_Gorj

Adrian_Gorj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.06.2014

 Tipiric, on 30 iulie 2014 - 14:22, said:

Posted Image  Ce tare! Seria 5 si A4 cu motor de 3.0 dar in final se multumeste si cu Mazda 2 cu motor 1.3.
Pai da colegu, traim in Romania , banii se fac greu.. Mai bine bag bani in benzina in loc sa tin masina in service si sa ma usuce de bani reparatiile capitale.. Clar performantele sunt ca de la cer la pamant, dar macar nu stau cu stres asa mare...

#13
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,749
  • Înscris: 23.05.2013

 Adrian_Gorj, on 30 iulie 2014 - 14:14, said:

80% din cazuri va fi folosita in oras, ocazional in afara.
Tot la Focus zic sa ramai, dintre alea. Dar cauta ceva variante efectiv, vezi ce masini gasesti, cati km, daca sunt ok...

#14
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007
Focus sau Civic. Si benzina.

#15
nealsmith

nealsmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.07.2014
Ford Focus.Nou,nu arata "masina de femei" si daca poti,alege cu motor de 1.8.Asa am si eu,dar din 2006

#16
catalingeorge22

catalingeorge22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 04.01.2009

 Adrian_Gorj, on 30 iulie 2014 - 14:24, said:

Pai da colegu, traim in Romania , banii se fac greu.. Mai bine bag bani in benzina in loc sa tin masina in service si sa ma usuce de bani reparatiile capitale.. Clar performantele sunt ca de la cer la pamant, dar macar nu stau cu stres asa mare...

Io zic ca mai bine sa bagi banii intr-o masina smechera, mergi mai rar dar decat sa-i dai la benzinarie mai bine asa, si-ti iei de vreo 20 de milioane o bicla smechera sa te plimbi prin oras Posted Image. Nu se merita sa le faci buzunarele mari la hotii astia, hua!

Edited by catalingeorge22, 30 July 2014 - 17:37.


#17
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012
Clar Focus!

#18
Adrian_Gorj

Adrian_Gorj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.06.2014
Deci m-ati pus pe ganduri cu Fordul. Am sa incep sa ma documentez despre el. Ca piese cum e ? sunt greu de schimbat ? Costa mult ? Am gasit si Ford Fiesta, are acelasi motor ca un Focus ? (cica ar fi fost , sau ar fi masina anului...) Presupun ca e o clasa mai inferioara a Focusului..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate