Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Intrebare somaj

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
alexandrusss

alexandrusss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.06.2014
Salut,

Tocmai ce mi-am depus dosarul pentru somaj (precizez ca am terminat liceul si am luat bacul) si am inteles ca mai trebuie depus inca un dosar (in cazul in care merg la facultate) pana pe 7 august.Stiti cumva ce trebuie sa contine cel de-al doilea dosar ? (Am intrebat la somaj si au zis ca aceleasi acte ca primul, dar pare aiurea, cum sa duc aceleasi acte de 2 ori, sunt tampiti ?)

Edited by alexandrusss, 29 July 2014 - 17:34.


#2
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014
Nu sunt "tampiti " absolut deloc.
Vor doar sa se asigure ca nu estiii student.
Studentii nu au dreptul la ajutorul de somaj.

#3
alexandrusss

alexandrusss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.06.2014

 alexman6x6, on 29 iulie 2014 - 17:37, said:

Nu sunt "tampiti " absolut deloc.
Vor doar sa se asigure ca nu estiii student.
Studentii nu au dreptul la ajutorul de somaj.
Pai si cum le dovedesc ca nu sunt student ?
Adeverinta medicala, adeverinta de la fortele de munca, adeverinta de la liceu ca am terminat 12 clase, copie dupa buletin, copie dupa certificat de nastere.
Niciuna din astea nu ofera detalii privitoare la studiile mele actuale.

Edited by alexandrusss, 29 July 2014 - 17:42.


#4
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014
" Hartia " aceea, (in original ) care atesta faptul ca ai promovat bacalaureatul ????
Daca esti student, trebuie sa depui acea  " hartie " la facultate, daca esti somer,  " hartia " va sta la oficiul de somaj.
Lamurit ?
+ adeverinta medicala ca esti sanatos si apt de munca.

Edited by alexman6x6, 29 July 2014 - 17:55.


#5
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
student cu somaj chiar nu mai vazusem :)

#6
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
@shelder: sa stii ca exista si varianta sa fii student si sa iei somaj (am fost in aceasta situatie).
Daca intre liceu si facultate faci o pauza, timp in care lucrezi, iar postul ti se desfiinteaza si intri in somaj, chiar daca devii student prin admiterea la o facultate somajul il iei in continuare (asta datorita unei doamne/domnisoare care a dat statul in judecata).
"O somera din judetul Covasna, care s-a luptat pentru drepturile ei, a reusit sa schimbe Legea somajului (76/2002) cistigind un proces al carui verdict a dus la sesizarea Curtii Constitutionale cu privire la greselile dintr-un articol al actului normativ. Lenuta Hancu, din Sfintu Gheorghe, a dat in judecata Agentia Judeteana de Ocupare a Fortei de Munca (AJOFM) pe motiv ca, dupa ce a intrat la facultate, nu a mai beneficiat de ajutor de somaj. Desi Legea 76/2002 prevede la articolul 44 ca plata indemnizatiei de somaj inceteaza la data admiterii intr-o forma de invatamint, femeia a cistigat procesul, iar Curtea Constitutionala a fost sesizata cu privire la faptul ca articolul amintit contravine Constitutiei si legislatiei muncii din Romania."
In Legea 76/2002, articolul a fost modificat: "Conform DECIZIEI CURŢII CONSTITUŢIONALE nr. 217 din 15 mai 2003,publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 425 din 17 iunie 2003, a fost admisăexcepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 44 lit. m) din Legeanr. 76/2002.Litera m) a art. 44 a fost modificată de pct. 19 al art. I din LEGEAnr. 107 din 7 aprilie 2004 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 338 din 19aprilie 2004" (link)

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Smecheria e ca te prezinti la ghiseu si te miroasa, sa vada daca mirosi a student.

#8
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014

 alexandrusss, on 29 iulie 2014 - 17:33, said:

Salut,

Tocmai ce mi-am depus dosarul pentru somaj (precizez ca am terminat liceul si am luat bacul) si am inteles ca mai trebuie depus inca un dosar (in cazul in care merg la facultate) pana pe 7 august.Stiti cumva ce trebuie sa contine cel de-al doilea dosar ? (Am intrebat la somaj si au zis ca aceleasi acte ca primul, dar pare aiurea, cum sa duc aceleasi acte de 2 ori, sunt tampiti ?)

Din cate stiu eu, trebuie sa mergi sa dai o decalaratie pe proprie raspundere conform careia nu esti angajat si nici nu urmezi cursurile unei unitati de invatamant .

Aia de la somaj, da sunt tampiti. Sau nu tampiti, dar nepregatiti si instruiti sa faca tot ce pot ca sa nu accepte dosarele de somaj.

De, statul vrea sa faca economie.

Mergi acolo, zici ca nu lucrezi si nici nu esti student , scrii declaratia si arrivederci.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate