Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Schimare potentiometru boxe pc

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Sthylo

Sthylo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.11.2012
Salut, abia am comandat de la pc garage niste boxe trust tytan 2.1, totul bine si frumos, dar dupa un timp am observat ca potentiometru face fite.
Adica e complet dereglat, fiind dat la 0, muzica canta in continuare si daca dau de ex la ~10% nu se aude in ambii sateliti decat in unu. Daca dau la 100% si reglez volumul din windows problema dispare.
Precizez ca boxele sunt perfect functionale, daca le conectez direct la un dvd-player merg bine mersi :) Am vorbit cu cei de la garaj si mi-au sugerat sa le duc la garantie si sa imi storneze banii (nu mai sunt pe stoc), dar EU NU VREAU sa pierd boxele, asa ca m-am gandit sa umblu oleaca pe la potentiometru si sa il schimb sau sa vad ce are...
Unde pot gasi asa ceva? Un alt proprietar cu o problema asemanatoare (s-a ars) a facut aceasta poza. Oare se poate schima/repara/lipi la loc ?
Multumesc pentru ajutor.

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
{FACEPALM.JPG!!!}

Si ma rog eu, de ce in loc sa trimiti boxele la garantie si sa primesti altele noi (chiar daca alt model), ori sa-ti storneze banii ai prefera sa pierzi garantia si sa ramai cu buza umflata in caz ca le strici mai tare?

Trimite-le inapoi la garantie si alege altceva. De exemplu in aceiasi bani ai putea sa alegi un model 5.1 de la Genius ori Logitech, sau un model 2.1 de la Microlab.

Edited by Hider141, 29 July 2014 - 12:36.


#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
decat sa-ti bati capul cu ele si sa nu poti sa le faci ceva, nu stiu nivelul tau de cunostinte, mai bine le schimbai, pana la urma, e un produs nou, dar deja carpit, asa ceva este inadmisibil dpmdv

#4
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Le iei frumos , te duci inapoi cu ele !

Iti vor da banii , sau un alt produs si esti fericit . Daca nu ai experienta in lipituri , piese , etc , mai bine nu te baga ,

#5
Sthylo

Sthylo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.11.2012
Eu nu sunt din Bucuresti,  sunt din Brasov, daca le trimit inapoi (o sa dureze ceva), au zis ca imi storneaza factura, iar la 250 lei nu stiu ce daca merita sa cumpar altceva, aceste Tytan-uri erau un Best-Buy in acest segment de pret...
Cu privire la nivelul meu de cunostinte in electronica nu pot spune ca sunt complet paralel, dar nici un as, as zice undeva pe la mijloc. Daca se poate schimba, ma duc la un electrician si il rog sa il schimbe. Banuiesc ca nu e stiinta cuantica pentru a schima un potentiometru...

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
asa pare a fi, dar ai certitudinea ca este de la el si ca vei gasi exact la fel sa schimbi?

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 Sthylo, on 29 iulie 2014 - 13:15, said:

Eu nu sunt din Bucuresti,  sunt din Brasov, daca le trimit inapoi (o sa dureze ceva), au zis ca imi storneaza factura, iar la 250 lei nu stiu ce daca merita sa cumpar altceva, aceste Tytan-uri erau un Best-Buy in acest segment de pret...
Nici macar Microlab-urile din gama asta de pret nu-ti plac?

#8
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005

 Sthylo, on 29 iulie 2014 - 12:22, said:

Precizez ca boxele sunt perfect functionale, daca le conectez direct la un dvd-player merg bine mersi

Sa inteleg ca asa potentiometrul se comporta normal?

#9
Sthylo

Sthylo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.11.2012

 Hider141, on 29 iulie 2014 - 13:32, said:

Nici macar Microlab-urile din gama asta de pret nu-ti plac?
Vreau sa fie 2.1, hmm, nu stiu ce sa zic... parca da si parca nu..

 gerbil, on 29 iulie 2014 - 13:36, said:

Sa inteleg ca asa potentiometrul se comporta normal?
Cum sa explic, potentiometrul are o mufa jack de 3.5 (in) care se baga in pc, telefon, etc si 2 mufe rca alb si rosu (out ) care se baga in subwowfer.
Daca il conectez la un dvd sau tv prin cabluri separate rca, (tata-tata) si nu mai folosesc potentiometru, nu mai exista nici o problema, controlez volumul direct din subwoofer.

Attached Files



#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Este posibil ca sa fie un design prost la partea de electronica, si potentiometrul sa nu fie cauza problemei.
Nu exclud nici probleme cu potentiometrul, insa nu este sigur fara sa verifici.

Schimbarea unui potentiometru este o treaba simpla, cel putin daca este lipit de craci, si nu SMD...
Un potentiometru poate sa coste si 1-2 lei, ( depinde...)
Poti sa dai la minim potentiometrul ( aproape OFF), si sa conectezi in paralel al potentiometru, ca sa vezi daca merge mai bine, si abea pe urma decizi daca il dezlipesti pe cel vechi, si lipesti unul nou.
Daca face la fel, atunci este o poblema de design al circuitului, sau alt defect.
Chiar daca ar fi ceva simplu, de genul niste condensatori cu valori nepotrivite,  fata de cat trebuie, nu stiu daca are rost sa-si bata cineva capul cu un produs nou in garantie...

 Sthylo, on 29 iulie 2014 - 14:05, said:

Vreau sa fie 2.1, hmm, nu stiu ce sa zic... parca da si parca nu..

Cum sa explic, potentiometrul are o mufa jack de 3.5 (in) care se baga in pc, telefon, etc si 2 mufe rca alb si rosu (out ) care se baga in subwowfer.
Daca il conectez la un dvd sau tv prin cabluri separate rca, (tata-tata) si nu mai folosesc potentiometru, nu mai exista nici o problema, controlez volumul direct din subwoofer.

Bine ca nu au pus un volan intreg, cu  padele si pedale...

Are si ventuza, sau o greutate de oprit usa in el... ?

#11
Sthylo

Sthylo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.11.2012
Faza e ca nu mai am de unde sa fac rost de un alt potentiometru ca sa vad daca cel actual este stricat sau nu...
Am sa mai ma gandesc il repar pe asta sau ma duc sa le schimb :( Pacat ca nu il mai au pe stoc, daca il aveau nici nu mai ma gandeam sa il repar :((((((

#12
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Eu nu inteleg pentru ce te cramponezi tu atata la bascalia aia de potentiometru pe fir care o sa faca la fel dupa un timp relativ scurt chiar daca il inlocuiesti cu altul.Este exact aceeasi chestie ca potentiometrul pe fir de la majoritatea modelelor de casti pentru PC.
Renunta definitiv la el si conecteaza direct sistemul printr-un cablu Jack 3,5 stero la 2 x RCA Tata care se gaseste peste tot in comert.Controlez volumul din PC.Era cu totul  altceva daca era un potentiometru digital care comanda prin impulsuri integratul specializat de pe placa din subwoofer.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate