Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

valabilitate act donatie (sau act vanzare/cumparare)

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
lg2508

lg2508

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.09.2006
Am urmatoarea problema: parintii mei au un contract pentru un loc de parcare cu primaria iar datorita faptului ca locul a fost, efectiv, construit pe cheltuiala lor, primaria punand la dispozitie doar o suprafata de teren, contractul este valabil pana la decesul lor. As dori sa stiu daca ar putea sa-mi doneze (vanda) masina actuala (sau o masina noua) iar eu, pentru pastrarea locului de parcare, sa aman punerea in aplicare a actului de donatie - sau v/c (adica sa inmatriculez masina pe numele meu) pana la decesul lor. Este o infractiune ? Exista riscuri ?
Multumesc.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
cu cateva minute inainte de deces, ar trebui sa-i trimiti sa-ti scoata un fiscal. iti trebuie la inmatriculare.

#3
sandylau_sandu

sandylau_sandu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.04.2015
buna ziua am si eu o rugaminte pentru pers care pot sa imi raspunda. doresc sa cumpar doua terenu unul intravilant si altul extravilant la ambele terenuri este facuta intabularea, dezbinare si lotizarea am fi in faza de cumparare le notar doar ca nu stiu cum sa fac findca proprietarul ar vrea sal mil vanda prin donatie ca cica se face mai repede actele si costa mai putin. Intrebarea mea ar fi daca se poate ataca donatia dupa aia de catre urmasi actualului proprietar si daca il pot vinde dupa ce il primesc eu. se mai pot trece clauze fara drept de revendicare a terenului de catre urmasi TERENUL INITIAL A AVUT DOI PROPRIETERI unul a decedat si are trei mostenitori iar celalant este in viata de la care primesc terenurile. Am mai inteles ca pentru terenul di extravilan ar trebui sa astept 30 de zile sa pot sa fac vanzare cumparare. Este adevarat?

Ce este mai bn de facut donatie sau vanzare cumparare?
As dori sal cumpar cat mai repede  ca in primavara sa pot sa incep constructie pe intravilan. Va multumesc anticipat

#4
alumoi

alumoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 23.11.2005
Daca terenul are 2 proprietari, numai unul din ei nu va poate vinde/dona decit partea sa, in cazul in care s-a facut iesirea din indiviziune sau, eventual, cota-parte ideala. Dupa cum va exprimati se intelege ca, in momentul de fata, unul dintre proprietari este decedat iar celalat vrea sa va pacaleasca si sa va vinda intreaga proprietate. Asa ca, mare grija.

#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Donatia poate fi contestata in instanta de catre urmasii rezervatari cand donatorul va deceda, asa ca cel mai bine fa act de vanzare-cumparare si nu va mai caliciti la cateva zeci de lei sau cateva zile-saptamani.

Daca este facuta descontopirea terenurilor si fiecare din cei 2 mostenitori initiali stie ce si cat are, totul este OK. Problema este la terenul extravilan, la ala trebuie sa stea oferta de vanzare ca publicitate, au preemtiune vecinii. Dupa ce trec zilele alea se pot face si actele. Pentru intravilan nu am auzit de pauza aia de publicitate imobiliara (sau cum i-o zice...).

Edited by claudiu1, 30 November 2015 - 20:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate