Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Memorie RAM compromisa?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Betwixt

Betwixt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 01.12.2013
De o perioada buna de timp (6 luni de zile), am avut o serie de probleme in utilizarea PC-ului, crash in Firefox, crash in Chrome, BSOD in Windows 7, si poate cel mai suspicios, freeze-uri repetate in Ubuntu 14.04 (am OS-urile in dual-boot)

Am incercat recent sa instalez o noua distributie Linux, dar nu am reusit in niciun mod posibil. Mai multe variante (Ubuntu, Linux Mint, Fedora), mai multe versiuni ale OS-ului, atat de pe DVD cat si de pe USB, absolut TOATE au inghetat inainte sa inceapa instalarea propriu-zisa.
Despre Windows nu stiu ce sa zic, l-am instalat de mai multe ori in aceasta perioda si nu s-a blocat la instalare (desi problemele de utilizare au persistat).

M-am gandit intr-un final sa rulez memtest, poate are memoria ceva. Rezultatul a fost unul socant: In doar 10 minute dupa inceperea testului, au aparut una dupa alta, 7000 de adrese de memorie esuate (Failing Addresses). Nici nu l-am lasat sa termine.

Nu stiu daca mai are rost sa intreb, dar este memoria compromisa?

Am in PC un modul de 2 GB DDR2 800 MHz, si ma bate gandul sa il inlocuiesc, dar nici nu stiu daca mai se mai gaseste in comert asa ceva.

Edited by Betwixt, 27 July 2014 - 23:08.


#2
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
E plin, chiar daca iei 2x1gb, te orientezi dupa pret.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostOrange09, on 27 iulie 2014 - 23:15, said:

E plin, chiar daca iei 2x1gb, te orientezi dupa pret.

chiar in formula asta am si eu la vanzare, kingston

#4
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Incearca sa stergi contactele de la RAM (dupa ce demontezi din slot placuta :) ) si poti avea o surpriza placuta.

Mie mi-a reusit la un pc vechi si un laptop.

#5
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" Nu stiu daca mai are rost sa intreb, dar este memoria compromisa? "
Ai mai putea încerca să majorezi moderat în cuante mici ( 0.05V ) tensiunea pe memorie.
De obicei se permit asemenea setări din Bios şi chiar dau rezultate.

Testezi memoria după fiecare majorare de tensiune şi vezi rezultatele.
O majorare cu 0.15V ar trebui să fie suficientă.

Te opreşti la tensiunea la care nu mai apar erori, după rularea a cel puţin 3 paşi cu memtest-ul.
S-ar putea să funcţioneze apoi perfect şi să uiţi că dădea cândva erori crâncene.

Îţi vei aduce rapid aminte de erori, dacă revii la setările de Bios default.
Uneori, Spd-ul memoriilor mai joacă feste.

Vezi Serial_presence_detect .

Edited by Mos_Ilie, 28 July 2014 - 09:52.


#6
Betwixt

Betwixt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 01.12.2013

View PostMos_Ilie, on 28 iulie 2014 - 09:44, said:

Salut,

" Nu stiu daca mai are rost sa intreb, dar este memoria compromisa? "
Ai mai putea încerca să majorezi moderat în cuante mici ( 0.05V ) tensiunea pe memorie.
De obicei se permit asemenea setări din Bios şi chiar dau rezultate.

Testezi memoria după fiecare majorare de tensiune şi vezi rezultatele.
O majorare cu 0.15V ar trebui să fie suficientă.

Te opreşti la tensiunea la care nu mai apar erori, după rularea a cel puţin 3 paşi cu memtest-ul.
S-ar putea să funcţioneze apoi perfect şi să uiţi că dădea cândva erori crâncene.

Îţi vei aduce rapid aminte de erori, dacă revii la setările de Bios default.
Uneori, Spd-ul memoriilor mai joacă feste.

Vezi Serial_presence_detect .

Chestia dubioasa e ca in memtest, absolut toate erorile pe care le primesc au un Err-bits de 0x20 (32 biti, adica cu atat difera valoarea din adresa obtinuta fata de cea asteptata). Asta ma duce cu gandul ca erorile din memorie nu sunt fizice, pentru ca trebuia sa fie random.

Am incercat sa modfic prin BIOS dar nu am obtinut niciun rezultat.

BIOS-ul pe care il am eu (cel default de la mobo-ul meu, ASUS P5KPL-AM IN/ROEM/SI) are o interfata foarte simplista, care nu-mi permite sa modific mare branza.
Este acelasi BIOS ca in linkul asta.

Am intrat la Advanced > JumperFree Configuration (pe unde se face overclocking) si nu prea am ce sa fac pe acolo:
- Pot sa modfic frecventa CPU-ului daca setez OC la Manual (nu ma intereseaza)
- Pot sa modific frecventa memoriilor la 667 / 800 Mhz
- Pot sa modific niste voltaje, dar care nu m-au ajutat cu nimic: era acolo un Memory Over Voltage, cu vreo 4 valori posibile, le-am incercat pe toate si nu s-a schimbat nimic in memtest.

#7
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Dacă situaţia se prezintă aşa cum o descrii tu, atunci sigur ai nevoie de o memorie nouă.

" Asta ma duce cu gandul ca erorile din memorie nu sunt fizice, pentru ca trebuia sa fie random. "
Concluzia trasă de tine este discutabilă.

Ce e sigur este că memoria nu funcţionează cum trebuie.
Bună ar fi o probă cu o altă memorie, potrivită pentru calculatorul tău.

În caz că nu ai de unde împrumuta una, poate ar fi timpul să apelezi la Service.

Dacă cumva ai mai multe memorii în calculator, pune doar una, treci testul şi vezi rezultatele.
Poate o identifici aşa pe cea defectă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate