Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

pass si user

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Marele_mic93

Marele_mic93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.07.2014
Salut! As vrea sa ma lamuriti cu cateva lucruri: 1. daca este legal ca sa se foloseasca acelasi cont de net rcs-rds pe 2 pc-uri diferite; 2. daca in urma conectarii celui de-al doilea pc, primul ramane conectat sau nu la net. multumesc anticipat!

#2
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Este foarte legal . Folsesti un router , si e foarte foarte legal .

#3
Marele_mic93

Marele_mic93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.07.2014
asta stiam, nu cu router, el acasa la el, eu acasa la mine, doua cabluri diferite, aceleasi user si pass..

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMarele_mic93, on 27 iulie 2014 - 21:15, said:

daca in urma conectarii celui de-al doilea pc, primul ramane conectat sau nu la net. multumesc anticipat!

Nu se va conecta al doilea daca primul e deja conectat, e logic sa mearga o singura sesiune pe cont.

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005
1. este legal
2. nu o sa-ti mearga, unul dintre ele nu va mai avea conexiune.
pune un router care sa stie de NAT, introduci user si pass in el pentru conexiune PPPoE si stai linistit.

#6
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
1. Poti folosi acelasi cont de rds pe un singur router pentru 1 000 000 000 000 de pc-uri (daca duce routerul);
2. Daca te loghezi pe un pc/router pe rds, nu mai poti sa te loghezi pe alt pc/router pana nu te deconectezi de pe pc/router-ul pe care te-ai logat.

#7
Marele_mic93

Marele_mic93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.07.2014

View PostMembruAnonim, on 27 iulie 2014 - 21:28, said:


Nu se va conecta al doilea daca primul e deja conectat, e logic sa mearga o singura sesiune pe cont.

deja m-am conectat.. vroiam sa stiu daca i se deconecteaza lui ca sa nu se prinda :))

#8
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014
extrapoland problema , daca prin presupunere la abasurd am zice ca nu e legal sa folosesti doua PC-uri pe acelasi abonament, atunci ar insemna ca este ilegal sa folosesti o masina virtuala pe computer. Deci ar fi trbui stipulat in contract ca este interzisa si aceasta masina virtuala.

Edited by AntonL, 27 July 2014 - 21:32.


#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMarele_mic93, on 27 iulie 2014 - 21:28, said:

asta stiam, nu cu router, el acasa la el, eu acasa la mine, doua cabluri diferite, aceleasi user si pass..
asa ceva nu este legal, pentru ca abonamentul este facut pentru o adresa

#10
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Nu se poate decat daca PC-urile sunt fizic in aceiasi locatie. Cu un router, evident.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMarele_mic93, on 27 iulie 2014 - 21:30, said:

deja m-am conectat.. vroiam sa stiu daca i se deconecteaza lui ca sa nu se prinda Posted Image)

Inseamna ca el nu e conectat daca tu ai putut sa te conectezi. Acum, ca tu esti conectat, el nu se va mai putea conecta, si probabil va suna la rcs sa reclame problema. Si nici nu e prea greu sa te prinda (nu pagubitul). Posted Image

Edited by MembruAnonim, 27 July 2014 - 21:33.


#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

View PostAntonL, on 27 iulie 2014 - 21:30, said:

extrapoland problema , daca prin presupunere la abasurd am zice ca nu e legal sa folosesti doua PC-uri pe avelasi abonament;;;; atunci ar insemna ca este ilegal sa folosesti o masina virtuala pe computer. Deci ar fi trbui stipulat in contract ca este interzisa si aceasta masina virtuala.
repet, este vorba de adresa
undeva la provider este o chestie care ii spune cine si de unde se conecteaza

#13
St3ff

St3ff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 03.08.2005
Te poti loga cu un cont si in bucuresti si in alt oras  dar :
- nu in acelasi timp (trebuie sa te deconectezi de la o locatie pentru a te conecta la cealalta)
-trebuie sa fie conexiuni active la amandoua adresele (porturile din SW-ul de pe scara active)


Testat de mine, acelasi cont la 2 adrese din bucuresti si la o adresa din constanta.

Edited by St3ff, 27 July 2014 - 21:34.


#14
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Exact cum spune si Power211, folosesti un Router.
Fara router, in principiu primul calculator care s-a conectat la RDS, al doilea nu se va putea conecta (daca folosesti un switch). Mai ramane varianta ca unul dintre calculatoare sa aibe conexiunea la internet activa, si apoi o partajeaza la celalalt calculator.

#15
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Deci sa inteleg ca ai pacalit un prieten , tip , sau in fine , ca sa iti dea contul parola lui ...

Deci chestia asta se cheama furt . Imi pare rau ca te-am ajutat .  PA.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSt3ff, on 27 iulie 2014 - 21:33, said:

Te poti loga cu un cont si in bucuresti si in alt oras  dar :
- nu in acelasi timp (trebuie sa te deconectezi de la o locatie pentru a te conecta la cealalta)
-trebuie sa fie conexiuni active la amandoua adresele (porturile din SW-ul de pe scara active)


Testat de mine, acelasi cont la 2 adrese din bucuresti si la o adresa din constanta.

Nu poti, contul e legat de adresa, nu va functiona la alta locatie decat daca ai noroc. Nu stiu exact cum fac limitarile, ori mapare pe port ont/switch, ori limitare pe serverele locale ce deservesc strict o anumita zona.

Din ce cazuri am  mai vazut pe forum mai e varianta sa ramana agatat de mac contul, de exemplu daca iti iei routerul si il conectezi in alta locatie ar putea functiona, dar la prima reconectare sau reset de echipamente esti pa.

Edited by MembruAnonim, 27 July 2014 - 21:37.


#17
St3ff

St3ff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 03.08.2005
Am verificat. Nu vorbesc balarii. Si tot asa nu credeam nici eu .... pana am verificat eu cu contul meu.

Exemplu: mi-am deconectat router-ul si un prieten s-a logat la adresa lui cu contul meu, deci nu implica aceleasi device-uri.

Edited by St3ff, 27 July 2014 - 21:41.


#18
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
Ei verifica manual sesiunile de dhcp, si cand observa ceva bizar, te baneaza.
Eu de exemplu am stat cateva saptamani cu un cont de la alta adresa (unde nu mai era pc), mergea mai mult dar n-am mai avut nevoie.
Incearca, depinde cum ai noroc. Dar in perioada asta cred ca nu prea mai au timp sa baneze.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate