Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#1
ylyhonney

ylyhonney

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.07.2014
Salut!

Am si eu o boxa unitra 140w si sta degeaba de cativa ani buni, vreau sa imi recomandati un amplificator pentru ea.
Buget 1000 ron, daca se poate mai putin, ceva sa nu fie overkill....
Multumesc!

#2
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Ai o singura boxa,o bucata sau.....o pereche(adica doua)?

#3
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Cred ca iesi super ieftin daca te pricepi putin cu electronica ... il faci tu .

Cu aproximativ 300 ron il faci cu traf cu tot . Daca alegi sursa comutatie ... iesi si mai ieftin depinde .

#4
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011

View Postylyhonney, on 27 iulie 2014 - 20:37, said:

Am si eu o boxa unitra 140w si sta degeaba de cativa ani buni, vreau sa imi recomandati un amplificator pentru ea.
http://www.okazii.ro...ures-a118194269

#5
ylyhonney

ylyhonney

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.07.2014
Din pacate am o singura boxa ( pe viitor o sa mai fac rost de una)
Motanu13: Acel anunt nu mai este valabil.
Power: Daca stiam sa il fac era ok dar nu ma pricep si nu ma bag unde nu imi fierbe oala , am un amplificator acasa home made , dar are mufe DIN-5 , nu stiu cat de functional este asa ca nu imi bag capul.
Ceva recomandari ? Cat de ieftin posibil, vreau sa "stoarca" tot din boxa aia (o sa ascult muzica afara).

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Aia nu-i boxa pentru afara ,din pacate. Are SPL mic ,nu te uita la watii aia ca nu acolo sta masura nivelului sonor al unei boxe. Iar la vechimea ei sansele ca suspensiile de la difuzorul de bas sa fie duse sunt de 90%. Cauciucul in timp devine casant chiar(sau poate mai ales) la nefolosire. Sincer n-am mai vazut de multi ani Unitre de orice tip sa nu aiba aceasta problema. La vremea lor erau boxe bune dar asta in urma cu 20-30 de ani.
I-a o sonorizare outdoor SH pentru ce vrei tu ,nu te chinui cu Unitre. Ala-i doar un produs orientativ ,piata e imensa si gasesti si la preturi mai mici.

Edited by edigee, 27 July 2014 - 22:12.


#7
ylyhonney

ylyhonney

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.07.2014
Boxa merge perfect , am ascultat muzica la ea pana acum cateva saptamani , dar aveam un reciver 5.1 destul de limitat si nu scoatea prea mult.
Boxa asta are valoare sentimentala pentru taica-miu, eu si el eram multumiti cum se auzea pe un amplificator home made dar are mufe din 5 si nu mai gasesc + ca nu stiu daca mai functioneaza ( nu a mai fost folosit de mult timp)
Suspensiile le pot schimba din cate stiu nu? Am vazut foarte multe pe net

Edited by ylyhonney, 28 July 2014 - 07:20.


#8
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011

View Postylyhonney, on 27 iulie 2014 - 21:34, said:

am un amplificator acasa home made , dar are mufe DIN-5 , nu stiu cat de functional este asa ca nu imi bag capul.
Pai desfa-l, da-i jos capacul si vezi ce are inauntru, ca s-ar putea sa nu mai ai nevoie de inca un amplificator mai scump daca tot tii la boxa aia. In spatele lui ar trebui sa scrie consumul, ca sa-i afli puterea reala. Pt mufe poti folosi adaptoare pe care le gasesti de obicei la un magazin ca dioda sau trioda. Unde-s mufele alea, la iesirea pt boxe sau la intrarile si iesirile AUX ? Oriunde ar fi se pot rezolva. Daca nu ar fi functional amplifu cred ca un electronist depanator ti-l rezolva cu un suc, o pereche de tranzistori ii gasesti azi destul de ieftin daca nu-s din aia incapsulati, asta daca nu-i dus ceva mai serios prin el ( vreun condensator de 10.000 μF da si asta se poate inlocui ). Tot depanatoru iti poate pune si adaptoare la mufele alea, da nu are rost ca le poti pune tu. S-ar putea ca statia sa fie ok. Ar fi fost si mai bine daca ne puneai o poza cu interiorul aparatului.

#9
ylyhonney

ylyhonney

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.07.2014
.... nu stiu ce sa spun , toate mufele sunt DIN 5 , in ultimul timp a plouat pe el , iarna trecuta a nins pe el si n u stiu cat de functional e.
Am gasit  kenwood KA- 5040R la 400 ron , maine cred ca ma duc sa fac o auditie si sa vad daca merita sa o iau.
Voi ce spuneti merita acel kenwood?

#10
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011

View Postylyhonney, on 28 iulie 2014 - 14:10, said:

.... nu stiu ce sa spun , toate mufele sunt DIN 5 , in ultimul timp a plouat pe el , iarna trecuta a nins pe el si n u stiu cat de functional e.
Aha, am inteles. Daca a plouat pe el inseamna ca a fost pastrat si intretinut bine.Posted Image
De obicei se usuca si nu are probleme, ar trebui totusi sa-i verifici condensatorii sa vezi daca-s umflati, corodati si daca nu exista semne vizibile de rugina s-ar putea sa mearga. Bine, daca nu l-ai bagat 20 de ani in priza sigur are demult condensatorii uscati.

View Postylyhonney, on 28 iulie 2014 - 14:10, said:

Am gasit  kenwood KA- 5040R la 400 ron , maine cred ca ma duc sa fac o auditie si sa vad daca merita sa o iau.
Voi ce spuneti merita acel kenwood?
Daca-ti place sunetul mai vanjos, agresiv si de atac merita luat. Oricum o sa-i faci o auditie si o sa-ti dai seama. Totusi ar fi pacat sa-l iei doar pentru o boxa, nu de alta da asa se poate duce un final ca de obicei ar trebui sa lucreze toti tranzistorii in paralel. Si oricum pe niste boxe bune acel amplificator nu ar avea de ce sa sune rau.

View Postylyhonney, on 27 iulie 2014 - 21:34, said:

Acel anunt nu mai este valabil.
Mai gasesti si alte amplificatoare Delia Electromures pe piata, eu ti-am aratat doar o poza cu el. Boxele Unitra se pupa bine cu amplificatoarele Delia, fara prea mari pretentii.

#11
ylyhonney

ylyhonney

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.07.2014
[ http://www.mygarage.ro/attachments/audio-foto-video/257781d1384070252-boxe-pentru-petrecerii-sdc11751.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Pai am cam uitat de el , din moment ce nu am gasit mufe DIN 5 si nu l-am mai putut folosi.
1.Nu cred ca ma pricep sa ii schimb mufele DIN 5 cu unele RCA.
2.Nu mai am toate butoanele.
3.Cablul electric e lipit in 3 parti cu banda izoliera.
4.Parca nici nu vreau sa ma apuc sa-l desfac , are un sistem foarte nasol de inchidere de tip sertar, trebuie sa ii scot toate butoanele , partea din fata apoi am mult de sapat pana ajung la "miez".

Edited by ylyhonney, 29 July 2014 - 13:11.


#12
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Da' muieti-s posmagii! Ci-o fi asa greu de desfacut cutia aia,curatat,schimbat capacitatile,pasta termoconductoare de la integratele de pe radiator,curatat cu alcool izopropilic  sau inlucuite toate potentiometrele,date jos mufele si lipite altele de panou atat RCA-uri la intrari cat si SpeakOn sau cu surub pentru banane pe iesiri,schimbat cablul de alimentare si curatate cu alcool Switch-urile mecanice. Refacut lipituri si inlocuit fire interne daca sunt mancate de soareci etc.Cu 50 Lei reconditionezi boboc jucaria aia si iti garantez eu ca e de 10 ori mai potenta si fiabila decat orice petarda noua de cativa lei.
Apropo sunt cabluri adaptoare DIN-RCA pe toate drumurile si se pot si confectioana manual daca e nevoie.Folosesti intrarea Tape si aia e tot. Phono e cu preamplificare de doza si coectie RIAA si nu poti ataca cu semnal de linie acolo.

#13
ylyhonney

ylyhonney

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.07.2014
Domane ce imi faci geo , cred ca ma apuc sa desfac "jucaria" asta si cu bani pe care ii dadeam pe amplificator sa iau inca o boxa .....

#14
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
E cel mai bun lucru pe care il poti face.

#15
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011

View Postgeo123, on 29 iulie 2014 - 14:22, said:

Refacut lipituri si inlocuit fire interne daca sunt mancate de soareci etc.
Aia ii pap eu.Posted Image  In rest se descurca el fara probleme, sper !

Edited by Motanu13, 29 July 2014 - 15:16.


#16
ylyhonney

ylyhonney

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.07.2014
ok o sa il desfac si o sa va tin la curent , o sa fac poze cu interiorul.

#17
ylyhonney

ylyhonney

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.07.2014
Gata pozele

Attached Files



#18
ylyhonney

ylyhonney

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.07.2014
Am cumparat kenwood ka 5040R , le-am testat la el pe doua boxe infinity care aveau cam 1 metru jumate :) (uriase)
Avea omu ala tot felul de amplificatoare , linii , etc ...
Acum am ajuns acasa si o sa il incerc pe Unitra sa vedem ce poate :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate