Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Conexiune DSL (RDS), re-confirmare parola

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
hyperion1is

hyperion1is

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.06.2011
Salut,
Am urmatoarea problema. Am instalat Kubuntu, am setat o conexiune DSL pt a ma putea conecta la net. Am internet de la RDS. Nu spun asta sa fac reclama ci pt a preciza ce tip de sistem e. Parca se mai numeste PPPOE, daca nu gresesc.
Am introdus nume utilizator si parola. M-am conectat.
Problema e ca imi cere parola de fiecare data cand incep sesiunea (cand deschid compul). E frustrant. V-i s-a intamplat? Ma puteti sfatui?

Info:
DISTRIB_RELEASE=14.04
KDE: 4.13.1
Kubuntu is Installed. Is not on Wubi.
Grub: Version: 0.97-29ubuntu66. Description-en: GRand Unified Bootloader (Legacy version)
Secondary OS: Windows 7. Instalat pe un HDD separat. Pe unul am Kubuntu pe altul Windows 7. Daca e relevant.
Type: Desktop.
CPU: Architecture: i686
Placa de retea: Realteck.

Screenshot manager conexiuni:
Attached File  Screenshot-dsl-connection.png   19.61K   12 downloads

Screenshot la fereastra cu pricina. Imi cere parola RDS nu alta parola, ex cea de linux:
Attached File  Screenshot-dsl-password.png   14.19K   11 downloads
Tnx anticipat!

#2
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014
nu stiu daca ai setat conexiunea "pentru toti userii". .... Apropo de poza doi ; ai cumva setat un program de gestiune parole ? ( nu prea mai stiu daca asta apara implicit in KDE si il poti dezactiva ca sa nu te mai sacaie cu parola .... Nu-mi place KDE !)

#3
hyperion1is

hyperion1is

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.06.2011
@AntonL:
"nu stiu daca ai setat conexiunea "pentru toti userii"" - am setat acum. Vad dupa restart.

"Apropo de poza doi ; ai cumva setat un program de gestiune parole ?"
Nu. KDE vine cu KWallet. L-am scos.

"Nu-mi place KDE"
Incepe sa-mi displaca si mie. :)
Ma rog. Asta e singurul motiv pana acum. Adevarul e ca "cochetez" cu linux de aprox o luna. Am incercat Linux Mint Mate, Cinnamon. Ubuntu (Unity) nu-mi place politica lor cu Amazon. Altul ce sa folosesc. Ma rog asta e pt alt topic.
Kubuntu mi se pare practic ca si functionalitate. Pacat ca mananca ceva resurse. Poate sa instalez o versiune mai timpurie 12,13, nu stiu. Vad eu. Deocamdata nu pot rezolva o chestiune ce ar trebui sa fie simpla. Aia cu parola :)

#4
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014
Incearca Xununtu 14.04, e mai simplu si mananca mai putine resurse ( Lubuntu este foarte rapid dar cam chel; trebuie sa te apuci tu de instalat softurile ). Alta varianta ar fi Linux Lite 2.0 ( este compatibil cu Ubuntu si este grozav dupa ce instalezi pe el Ubuntu Software Center _

PS : La toate astea trei distributii configurarea conexiunii internet este foarte simpla, fara probleme )

#5
mcdsev3r

mcdsev3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.06.2013
In primul tau screenshot ai acolo un buton Edit. foloseste-l, ca sa-ti salveze network manager parola.

#6
hyperion1is

hyperion1is

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.06.2011

 AntonL, on 27 iulie 2014 - 13:36, said:

nu stiu daca ai setat conexiunea "pentru toti userii". .... Apropo de poza doi ; ai cumva setat un program de gestiune parole ? ( nu prea mai stiu daca asta apara implicit in KDE si il poti dezactiva ca sa nu te mai sacaie cu parola .... Nu-mi place KDE !)

Multam. Asta e era. "pentru toti userii". Nu ma mai intreaba. Am scapat de un cosmar:P
Raman dator cu o bere. In legatura cu sugestiile tale, am sa le verific.

 mcdsev3r, on 27 iulie 2014 - 14:26, said:

In primul tau screenshot ai acolo un buton Edit. foloseste-l, ca sa-ti salveze network manager parola.

Nu stiu daca esti familiarizat cu KDE. Daca propuneai solutia lui anton ai dreptate, daca te referi la o optiune de gen "Save password" din pacate nu exista. Nasol, stiu.
Merci oricum pt raspuns.

Edited by hyperion1is, 28 July 2014 - 13:37.


#7
mcdsev3r

mcdsev3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.06.2013
@ hyperion1is.. ma bucur ca ti-ai rezolvt problema. In fine.... Setarile network manager sunt aceleasi  indiferent de DE-ul folosit. Poate, cand vei intelege mai bine linux vei intelege si ce setari ai facut acum.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate