Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

casa mea

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Salutare tuturor, ma numesc vlad si sunt legumicultor, am creat o pagina despre ce fac eu pe http://forum.softped...larii-la-cules/ !Banii care reusesc sa ii adun de pe urma gradinii vreau sa imi faca casa, si fiindca nu cred ca iti trebuie nu stiu cate facultati ca sa poti construi voi incerca sa  o fac singur, binenteles cu ajutoare si cu ok vecinului care e constructor dar in primul rand cu ajutorul vostru!Cum credeti ca ar trebui sa procedez? asa vreau sa arate http://www.proiectet...281/Casa-Dragos dar cu modificari, adica latimea e de 10 m geamurile nu vor fi asa taiate chezis ci vor fi drepte si deasupra livingului in forma de u deasupra vine un balcon mic.Lipit de casa in partea stanga vine un garaj sub care am beciul .La etaj voi avea o singura baie deasupra celei de jos si voi imparti spatiul pentru 4 camere plus inca una deasupra garajului(initial am vrut terasa dar am fost sfatuit sa fac o camera pentru ca nu o voi folosi terasa decat foarte rar, si cred ca asa e cel mai bine).Amprenta la sol e de 10 pe 10 si lipit e garajul de 4 pe 6 sub care e beciul de 3 pe 3 si 3 m inaltime, beci zidit din boltari(asa am inteles ca respira mai bine) si l-am dat cu var la sac(nu lavabil).Deocamdata am sapata temelia si vreau sa ma apuc de stalpi.Vreau sa pun un rand de stalpi orizontali de-a lungul santurilor lipit de pamant si deasupra la cota 0 un alt rand de stalpi intre care vreau sa pun o plasa sudata. cum ma sfatuiti sa fac? ce ar trebui sa stiu inainte sa ma apuc?cum sa fac la stalpi? e bine asa cum vreau eu? va multumesc foarte mult si promit sa vin cu poze la fiecare pas care il fac, sper sa gasesc aici colegi cu inima si sufletul mare la fel cum am gasit si pe profesional zone/agricultura! Va multumesc enorm si astept comentariile/ajutor vostru!

#2
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
In functie de zona in care te afli si in functie de adancimea panzei de apa freatica eu as prefera  peretii beciului din beton ,izolat la exterior cel putin cu carton asfaltat.Respiratia de care spui ,se poate transforma in mare belea pe timp de ploi ,cum a fost si anul asta,daca terenul nu are drenaj suficient.
Aerisirea se poate face simplu ,folosind tubulatura pvc de ex. ,pe diagonala incaperii  .

#3
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
beciul este construit de anul trecut asa ca nu mai pot schimba nimic!

#4
Dragonasu

Dragonasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.03.2014
Cam cat ar fi pretul final propus de tine pentru casa?

#5
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Nu am nici un pret propus, ce scot de la legume bag in casa pana va fi gata 1-2-3 ani in functie de cum se misca lucrurile oricum voi incerca saq nu fac treaba la repezeala!

#6
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Am o sugestie totusi...referitor  ''pana va fi gata 1-2-3 ani''.Ceea ce tine de zidaria exterioara si acoperis sa fie facut cat mai repede posibil ,daca se poate intr-un singur anotimp/an.Eu am trecut cu mari emotii peste o iarna ,in care tabla de pe casa nu avea muchiile incheiate .Nu doresc nimanui  fie la cheremul vremii intr-o astfel de situatie.
Cat despre finisaje si utilari astea le poti prelungi.

#7
Dragonasu

Dragonasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.03.2014
O ideie pentru casa la acoperis :
[ https://31.media.tumblr.com/f389c3d7eb3276b5487d827b33b68054/tumblr_mvwm7h8ySY1rfffrfo1_1280.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ideea este interesanta ,insa in lumina noilor schimbari meteo ,cu grindina de 5-10cm,eu unul ma simt mai bine daca nu am geamuri expuse.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate