Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

cd player

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
makalemele

makalemele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.03.2013
O chestie la care sunt cam ageamiu. CD playerele. Ce am avut au fost niste Pioneer, Sony, Technics. Dar  mi-as dori o sursa mai buna, un CD player mai bun, cu dinamica mai mare. N-as vrea insa sa dau o caruta de bani si cer ajutorul incat sa ma pot orienta de la cele la preturi mai mici dar decente ca sunet pana la cele ceva mai scumpe, dar nu peste 6oo lei. Daca ar fi sa fac o alegere de pret scazut, ce ar fi mai bun: Philips, Denon sau Maranz (am vazut unele intre 100-250). Multumesc anticipat pentru ajutor.

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Vezi ce-ti place din lista.
http://www.be-loud.r...ere-MP3/ALPINE/

Edited by SfPetru, 26 July 2014 - 15:08.


#3
makalemele

makalemele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.03.2013

 SfPetru, on 26 iulie 2014 - 15:08, said:

Vezi ce-ti place din lista.
http://www.be-loud.r...ere-MP3/ALPINE/


Nu ma gandeam la CD playere auto cu MP3, multumesc.

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006

 makalemele, on 26 iulie 2014 - 15:05, said:

nu peste 6oo lei. Daca ar fi sa fac o alegere de pret scazut, ce ar fi mai bun: Philips, Denon sau Maranz (am vazut unele intre 100-250). Multumesc anticipat pentru ajutor.
Discutăm de echipamente SH sau noi?
Pentru un cd player nou, bugetul maxim de 600 lei e prea mic, iar "între 100-250" e o glumă...
Mie personal îmi plac playerele Denon, însă e o chestie subiectivă (şi cred că sunt off topic pentru că bugetul ar trebui triplat...)

#5
makalemele

makalemele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.03.2013

 antinari, on 26 iulie 2014 - 15:24, said:

Discutăm de echipamente SH sau noi?
Pentru un cd player nou, bugetul maxim de 600 lei e prea mic, iar "între 100-250" e o glumă...
Mie personal îmi plac playerele Denon, însă e o chestie subiectivă (şi cred că sunt off topic pentru că bugetul ar trebui triplat...)

M-am gandit la SH. Care ar fi calitatile unui player Denon si daca puteti sa-mi recomandati un model. Multumesc frumos
... Deci daca imi iau un Philips cu tda... si cmd... mult laudate, la pret de 150 ron, sa nu ma astept la nimic? La fel cu un Denon de 200 lei?

Edited by makalemele, 26 July 2014 - 17:04.


#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006

 makalemele, on 26 iulie 2014 - 17:00, said:

... Deci daca imi iau un Philips cu tda... si cmd... mult laudate, la pret de 150 ron, sa nu ma astept la nimic? La fel cu un Denon de 200 lei?
Mă refeream la preţuri pentru echipamente noi, cred că am specificat. La echipamente SH e mai dificil de discutat în funcţie de preţ, acelaşi echipament poate costa 100 sau 300 de lei.
Cel puţin ca fiabilitate cred că un Philips ar fi o alegere mai bună decât Denon (în legătură cu care am specificat că preferinţa mea e subiectivă, n-aş putea să o justific).

#7
makalemele

makalemele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.03.2013

 antinari, on 26 iulie 2014 - 17:21, said:

Mă refeream la preţuri pentru echipamente noi, cred că am specificat. La echipamente SH e mai dificil de discutat în funcţie de preţ, acelaşi echipament poate costa 100 sau 300 de lei.
Cel puţin ca fiabilitate cred că un Philips ar fi o alegere mai bună decât Denon (în legătură cu care am specificat că preferinţa mea e subiectivă, n-aş putea să o justific).

Care dintre acestea ar mai putea intra in discutie: Sansui, tehnics si JVC (sincer JVC si Philips ma atrag). A, sa nu uit de harman kardon (sun bune ca rezistenta si sunet?).

Edited by makalemele, 26 July 2014 - 17:46.


#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
Cred că ar fi o idee mai bună să mai aştepţi useri cu o mai mare experienţă în domeniul cd playerelor. N-aş crede că arde să îl comanzi în seara asta Posted Image

#9
makalemele

makalemele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.03.2013

 antinari, on 26 iulie 2014 - 18:15, said:

Cred că ar fi o idee mai bună să mai aştepţi useri cu o mai mare experienţă în domeniul cd playerelor. N-aş crede că arde să îl comanzi în seara asta Posted Image

N-am ce face, va trebui sa sper ca vor aparea.

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Philipsurile cu TDA 1541 sau 1549 sunt foarte bune dar nu stii in ce stare e unitatea laser. Mergi la risc. HK-urile noi sunt foarte bune la sunet insa probabil sufera la partea de fiabilitate la fel cam ca toate produsele lor actuale ,deci si aici cum ti-e norocul.

#11
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
Ar fi util sa ne spui la ce scule vei conecta acest cd player, ce amplificator, receiver, boxe, dac?

#12
makalemele

makalemele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.03.2013

 AxelRo, on 26 iulie 2014 - 23:46, said:

Ar fi util sa ne spui la ce scule vei conecta acest cd player, ce amplificator, receiver, boxe, dac?

La o putere HK870 cu preu HK825 cu boxe onkyo sc 670. Capacitate amplifului e f mare (am si un HK680, dar pare o glumita fata de ce poate puterea) si am nevoie si de o sursa pe masura. Acum folosesc un Pioneer PD S501 in camp magnetic si lentila pozitionata sus (discul se pune cu fata in jos) si integratele din el sunt Sony. Dar cred ca exista lucruri mult mai bune, care sa puna in valoare ampliful. Am nevoie de sfaturi de la cunoascatori ca sa ma orientez.

#13
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011

 makalemele, on 27 iulie 2014 - 10:06, said:

Dar cred ca exista lucruri mult mai bune, care sa puna in valoare ampliful.
Poate un Onkyo Integra sau un Aiwa.Posted Image

#14
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
Atentie la Onkyo Integra seriile 67xx,68xx care au blocul optic magnetic de la Nec, nu se mai produc lucru care face imposibila schimbarea blocului optic defect.Recomand Onkyo Integra 7711 sau 7911.De la Onkyo foarte bune sunt si seriile mai noi:dx 7030:7355:7555 dar apar foarte rar la vanzare(sh).DX 7711 sh este acum oferit la vanzare pe site-urile consacrate la 100E.
Eu acum am un Onkyo Dx 7333 dar vreau sa-l schimb cu dx 7355.De vreun an si ceva urmaresc sa apara unul la vanzare dar fara noroc.A fost unul argintiu luna asta pe mokazii dar eu vreau unul negru!



Edited by AxelRo, 27 July 2014 - 13:23.


#15
makalemele

makalemele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.03.2013

 AxelRo, on 27 iulie 2014 - 13:06, said:

Atentie la Onkyo Integra seriile 67xx,68xx care au blocul optic magnetic de la Nec, nu se mai produc lucru care face imposibila schimbarea blocului optic defect.Recomand Onkyo Integra 7711 sau 7911.De la Onkyo foarte bune sunt si seriile mai noi:dx 7030:7355:7555 dar apar foarte rar la vanzare(sh).DX 7711 sh este acum oferit la vanzare pe site-urile consacrate la 100E.
Eu acum am un Onkyo Dx 7333 dar vreau sa-l schimb cu dx 7355.De vreun an si ceva urmaresc sa apara unul la vanzare dar fara noroc.A fost unul argintiu luna asta pe mokazii dar eu vreau unul negru!

Multumesc. Ce alte optiuni am? Ce modele Dnon ar fi mai bune? De Philips si de Marantz.

#16
makalemele

makalemele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.03.2013

 makalemele, on 28 iulie 2014 - 19:40, said:


Multumesc. Ce alte optiuni am? Ce modele Dnon ar fi mai bune? De Philips si de Marantz.

Oare topicul asta poate continua? Tot nu sunt lamurit cu CD playerul. As vrea sa am mai multe optiuni. Cineva zicea de Aiwa si le punea langa Onkyo Integra. Sunt asa bune? In ce priveste caracteristicile audio, am vazut ca Denon stau cel mai bine, dar poate e doar chestie de marketing. Dar Harmanurile vechi, din anii 90, sunt fiabile si suna bine? multumesc

#17
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011

 makalemele, on 13 august 2014 - 17:56, said:

In ce priveste caracteristicile audio, am vazut ca Denon stau cel mai bine, dar poate e doar chestie de marketing.
Conteaza ce auzi cu urechile tale, nu te lua dupa caracteristici si date tehnice de manual ca nu  conteaza chiar deloc. Si unele modele de technicsuri au parametrii si date iesite din comun, da unora pur si simplu nu le place sunetul ala intepat. Oricum technicsurile de varf faceau si ei niste cd-playerePosted Image . Daca vrei un sunet placut si dinamic, ia-ti linistit un onkyo integra din cele mentionate mai sus, sau un Aiwa ( ar fi ideal sa aibe si iesire variabila ) si sa nu chiar cel mai ieftin. Onkyo integra si Aiwa sunt OK. Si Denon merg, si Sansui, Dual, Marantz, Philips, Sony, toate sunt bune iar daca un cd-player are 10 kile sau pe aproape nu mai sta pe ganduri ci ia-l.

#18
makalemele

makalemele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.03.2013

 Motanu13, on 13 august 2014 - 18:14, said:

Conteaza ce auzi cu urechile tale, nu te lua dupa caracteristici si date tehnice de manual ca nu  conteaza chiar deloc. Si unele modele de technicsuri au parametrii si date iesite din comun, da unora pur si simplu nu le place sunetul ala intepat. Oricum technicsurile de varf faceau si ei niste cd-playerePosted Image . Daca vrei un sunet placut si dinamic, ia-ti linistit un onkyo integra din cele mentionate mai sus, sau un Aiwa ( ar fi ideal sa aibe si iesire variabila ) si sa nu chiar cel mai ieftin. Onkyo integra si Aiwa sunt OK. Si Denon merg, si Sansui, Dual, Marantz, Philips, Sony, toate sunt bune iar daca un cd-player are 10 kile sau pe aproape nu mai sta pe ganduri ci ia-l.

multumesc mult, am inteles cam asa: ori dai bani multi pe un player bun, ori, daca iei unul ieftin, cam tot un drac de la ce firma este.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate