Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

[AJUTOR] Din China cu DHL (tva si alte taxe)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
eddyzz

eddyzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.02.2014
Am pus ochii pe o camera gen GoPro,  se numeste SJ4000.  (aici) *INCA NU AM CUMPARAT*
Vanzatorul trimite gratuit prin DHL. Pana acum am comandat doar prin Singapore Post, China Post  etc. (toate au venit la Posta Romana)

Am citit cate ceva pe forum dar nu am inteles foarte bine..

DECI:  Vanzatorul mi-a spus ca va declara $25 pe factura  insa valoarea reala este $118. Acum, nu stiu ce dovezi imi cer cei de la DHL atunci cand ma vor suna sa imi aduca coletul si sa platesc TVA/taxe vamale.


Cum fac daca pe factura din colet scrie $25 iar valoarea reala este mai mare?  Platesc sau nu TVA/taxe vamale??

P.S: Cutia nu e mare .. aproximativ 25cm lungime si vreo 15cm latime

Edited by eddyzz, 26 July 2014 - 00:53.


#2
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Pe SJ aruncam si eu privirea chiar astazi, e GoPro-ul ieftin perfect din punctul meu de vedere.
Ia-ti prin Singapore Post, daca esti persoana fizica nu-ti face nimeni figuri.

DHL cere asta:
"-   traducerea facturii corecte (achitata catre furnizor) semnata si stampilata, in care sa specificati regimul vamal solicitat, denumirea comerciala a produselor in limba romana, modul de folosire si dupa caz materialul din care sunt facute;
-   dovada platii bancare catre furnizor;
-   copie CUI;
-   cod EORI;
-   certificat de amanare TVA (daca este cazul);
-   certificate punct de lucru in cazul in care adresa facturii nu coincide cu cea din sediul social."

Daca te grabesti, risca cu DHL-ul. Daca e primul / printre primele colete, nu vad de ce ti-ar crea probleme.

Citeste si asta - http://www.foxoffer....nd-fake-sj4000/

#3
eddyzz

eddyzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.02.2014

 razor1911, on 26 iulie 2014 - 00:56, said:

Daca te grabesti, risca cu DHL-ul. Daca e primul / printre primele colete, nu vad de ce ti-ar crea probleme.

Da, chestia e ca vreau sa imi ajunga cat mai repede (maxim 2 saptamani) .. M-as risca cu DHL pentru ca este primul colet primit prin ei dar totusi, mai e varianta sa platesc la vanzator $14 si sa imi trimita prin EMS (tot repede ajunge, dar la posta)

Am vazut ca sunt si fake-uri insa vanzatorul e in top cu multe SJ4000 vandute si nu a dat nimeni feedback ca ar fi fake.

Edited by eddyzz, 26 July 2014 - 01:03.


#4
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
O prietena tot comanda mici chestiute din China. Ajungeau la OP 67 parca - pe Stirbei Voda. La tot ce era transport standard - China Post / HK Post / Singapore samd, ridica pachetele doar cu buletinul si o semnatura. N-a intrebat-o nimeni, niciodata, nimic.
Si-a comandat odata o rochie, transportul EMS costa 6-8$ si vroia s-o ofere cuiva cadou. A zis sa fie sigura ca ajunge si a comandat-o asa. Coletul EMS a ajuns la acelasi OP, insa direct in mana vamesilor. Radeam ca strigau p-acolo PayPal, PayPal. Intr-un final au fortat-o sa le aduca extrasul contului si detaliile comenzii, au taxat-o TVA la valoarea reala a coletului.

Repet, ia-o cu SingPost. Daca-l expediaza la timp, in 2 saptamani e in tara.

#5
eddyzz

eddyzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.02.2014

 razor1911, on 26 iulie 2014 - 01:08, said:

Si-a comandat odata o rochie, transportul EMS costa 6-8$ si vroia s-o ofere cuiva cadou. A zis sa fie sigura ca ajunge si a comandat-o asa. Coletul EMS a ajuns la acelasi OP, insa direct in mana vamesilor. Radeam ca strigau p-acolo PayPal, PayPal. Intr-un final au fortat-o sa le aduca extrasul contului si detaliile comenzii, au taxat-o TVA la valoarea reala a coletului.

Eu sunt din Constanta. Sunt doi vamesi la oficiu (cu unul ma cunosc) si n-am avut niciodata asa probleme.. rar imi desfac colete dar mereu ma duc cu factura (altfel nu mi-l da).  Da, de obicei comand cu SingPost sau  Sweden/Swiss dar acum sunt in criza de timp pentru ca plec in vacanta. Mai bine platesc EMS ($14) decat sa ma trezesc cu 100-200 lei taxe la DHL Posted Image

Edited by eddyzz, 26 July 2014 - 01:18.


#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Nu e mai ieftin un GoPro Hero HD SH? ca si specificatii tot pe acolo este.
Il iei de la noi sau de pe Ebay Germania sau UK si nu-ti bati capul cu toate jucariile netestate.

#7
amar20

amar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 12.09.2005

 eddyzz, on 26 iulie 2014 - 00:33, said:

Am pus ochii pe o camera gen GoPro,  se numeste SJ4000.  (aici) *INCA NU AM CUMPARAT*
Vanzatorul trimite gratuit prin DHL. Pana acum am comandat doar prin Singapore Post, China Post  etc. (toate au venit la Posta Romana)

Am citit cate ceva pe forum dar nu am inteles foarte bine..

DECI:  Vanzatorul mi-a spus ca va declara $25 pe factura  insa valoarea reala este $118. Acum, nu stiu ce dovezi imi cer cei de la DHL atunci cand ma vor suna sa imi aduca coletul si sa platesc TVA/taxe vamale.


Cum fac daca pe factura din colet scrie $25 iar valoarea reala este mai mare?  Platesc sau nu TVA/taxe vamale??

P.S: Cutia nu e mare .. aproximativ 25cm lungime si vreo 15cm latime

eu am luat de foarte multe ori cu DHL..
Ca persoana fizica nu mi-au cerut niciodata factura.

#8
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Am luat şi eu de multe ori cu DHL, şi deseori mi-au cerut factura.

#9
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
DHL sunt stricti in ultima perioada, ba chiar verifica pachet cu pachet. 2 saptamani jumatate sa fie verificat.

Dovada - http://www.dhl.com/c...&AWB=7421182823

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate