Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

De ce bicicliștii nu știu să semnalizeze?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Am și eu o curiozitate: costă chiar așa de mult o sonerie de bicicletă, încât mulți nu și-o pun? Hai că nu claxonează pietonii e una, dar, când sunt pe bicicletă, mă depășesc destui fără să mă anunțe că-s în spatele meu. Eu nu stau tot timpul cu ochii în oglinda retrovizoare (că trebuie să-mi dau capul înspre stânga și nu văd bine în față) și poate, crezând că nu am nimic în spate sau sunt destul de departe de banda mașinilor mă dau puțin spre stânga și intru în cineva!

Edited by alexcrist, 25 July 2014 - 14:03.
corectat titlu


#2
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 djl, on 25 iulie 2014 - 13:37, said:

De ce bicicliștii nu știu să semnalizeze?
De loc...

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
n-ar fi mai bine sa-ti schimbi tu obiceiurile?
nu de alta, dar acel "cineva" in care intri poate fi la fel de bine si un camion, nu numai un alt biciclist.

#4
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

 djl, on 25 iulie 2014 - 13:37, said:

(că trebuie să-mi dau capul înspre stânga şi nu văd bine în faţă)
Poate ar trebui să-ți reglezi mai bine oglinzile. ;)

În rest, n-am înțeles la ce te referi. Ce ești tu: biciclist sau șofer? Nu semnalizează când: când te depăsesc pe tine, sau la alte viraje? Sau vorbești de 2 bicicliști care se depășesc și vrei să se claxoneze între ei?
Încearcă să reformulezi, te rog. :)

#5
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Tu trebuie sa te asiguri cand schimbi directia, nu sa te claxoneze toti cand se apropie de tine.
Hai, biciclete sunt putine, da' ia gandeste-te ce-ar fi daca s-ar aplica la masini ceea ce vrei.  Merge unu' mai incet, pe banda I, si toate masinile care trec pe langa el pe banda II (vreo 350), mergand mai repede, sa claxoneze...

Edited by Barboso, 25 July 2014 - 13:50.


#6
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
O scurta intrebare: biciclistii au voie sa mearga pe trotuar? (in afara de cele semnalizate cu benzi galbene..)

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt si soferi care nu semnalizeaza....

Atunci cand este obligatoriu sa semnalizeze, daca nu semnalizeaza, o fac pt. ca sunt cretini, si pt. ca nu primesc amenzi, arest si bulane peste dos.

Edited by loock, 25 July 2014 - 13:55.


#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
djl este dreptul lui sa fie acolo....si obligtia ta sa nu tragi de volan fara sa te asiguri.
Scurt pe doi.

Invata sa mergi drept sa iti tii corect banda, si sa nu te apropii la mai putin de 75cm de partea dreapta a drumului si nu vei mai avea aceasta problema.
Orice manevra ca sofer (dar si ca biciclist) cand se schimba directia de mers trebuie semnalizata.

Exemplu: daca tu sa zicem iesi din pasaj...si mergi ...la un moment dat cu 50m de semanafor ma depasesti, mergi inainte catre semafor unde vei face dreapta...TU NU TREBUIE SA MA IGNORI...trebuie sa tii minte ca daca faci dreapta la acest semafor eu poate vreau sa merg inainte si deci am prioritate. Ceea ce vreau sa punctez este ca soferia se invata si devi din ce in ce mai bun pe parcursul mai multor zeci de mii de km in fata covrigului.

Acum dupa acest post al meu vor aparea comentarii pro si contra insa am sa le spun un lucru celor care posteaza: Adevărul e stabilit de majoritate (chit că adevărul nu e adevăr)! ..... bine spus !

PS: citez: "mă dau puţin spre stânga" .... nu ai voie sa te dai fara sa te asiguri !

Edited by Mihai_3, 25 July 2014 - 14:02.


#9
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

 djl, on 25 iulie 2014 - 13:37, said:

Am şi eu o curiozitate: costă chiar aşa de mult o sonerie de bicicletă, încât mulţi nu şi-o pun? Hai că nu claxonează pietonii e una, dar, când sunt pe bicicletă, mă depăşesc destui fără să mă anunţe că-s în spatele meu. Eu nu stau tot timpul cu ochii în oglinda retrovizoare (că trebuie să-mi dau capul înspre stânga şi nu văd bine în faţă) şi poate, crezând că nu am nimic în spate sau sunt destul de departe de banda maşinilor mă dau puţin spre stânga şi intru în cineva!
Nu se mai claxoneaza obligatoriu, se vorbeste de ex:" vin din dreapta" sau doar "dreapta"

#10
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
Încă un mic detaliu. Din motive de siguranță și stabilitate (deși legislația nu prevede, dar bunul simț da), un biciclist nu va semnaliza pe toată durata unei manevre, mai ales în intersecții. Pentru că e mult prea riscant să iei viraje la viteze măricele (20-25 sau peste), cu o singură mână pe ghidon (și alta fluturând prin aer) și trecând peste denivelări/șine de tramvai și alte cele ce sunt prin intersecții. Așa că fii atent ce semnalizează un biciclst înainte de intersecții și consideră că acel semnal se ”menține” mai mult.

#11
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Unii stiu.
Chiar ieri m-am intersectat cu unul intr-un giratoriu, si a semnalizat.

#12
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

 -Diana-, on 25 iulie 2014 - 13:58, said:

Unii stiu.
Chiar ieri m-am intersectat cu unul intr-un giratoriu, si a semnalizat.

O spui de parcă ar fi specie rară. :lol:

Sunt mulți care semnalizează (și eu o fac - cum am spus, atâta timp cât pot merge cu o singură mână pe ghidon).
La fel de mulți sunt și șoferii care n-o fac. Nu e vorba de șoferi sau bicicliști, ci de participanți la trafic care merg după propriul regulament.

#13
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Unii claxonează.

#14
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Io prefer biciclistii si motociclistii in fata mea decat in spatele meu. Oricum le fac loc, ii depasesc larg si ma uit in oglinzi de 100 de ori daca-i stiu in spate, ca sa nu ne "intersectam" in mod violent.

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Lipsa unor reguli clare pentru biciclisti, aplicarea lor, precum si infrastructura care practic este inexistenta duce la acest haos!

Eu imi iau bicicleta, dar de unde sa stiu ca trebuie sa semnalizez? In cartile de istorie nu scrie asa ceva.

#16
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Este atat de greu de invatat asta? La scoala, de exemplu, cand este "saptamana altfel" sau cum draq se numeste, in loc sa-i duca pe copii la mall (pe bune, la mall) nu mai bine ar invita politistii sa tina o scurta prezentare referitor la regulile de circulatie ca pieton si biciclist? Nu cred ca ar strica.

#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 bogdan2011, on 25 iulie 2014 - 14:05, said:


Iti dai seama, daca in tari civilizate se intampla asa, cum este in RO...

Biciclistul ala ar fi avut nevoie in loc de claxon, mai bine de o rotativa gatling cu 8 tevi de calibru 14,8mm, care ar fi rezolvat doua lucruri:
1. tinea loc de frana, pt. ca frana brusca este periculoasa la bicicleta.
2. ii rezolva corespunzator pe nesimtitii ăia, carora altfel li se rupe de el si bicicleta lui....

#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 bogdan_z, on 25 iulie 2014 - 13:49, said:

O scurta intrebare: biciclistii au voie sa mearga pe trotuar? (in afara de cele semnalizate cu benzi galbene..)

Eu zic ca nici acolo nu ar trebui. Poti prinde si 50 km/h cu bicicleta daca esti vreun Cavendish. O banda de vopsea trasa pe asfalt nu va proteja un biet pieton in caz de accident.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate