Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Acte masina

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Geoxxl

Geoxxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 15.05.2010
Se da urmatoarea problema. Vreau sa cumpar o masina care care a fost adusa din strainate si i s-a scos primul rand de nr rosii. Am vorbit cu omul si mi-a spus ca are toate actele in regula. L-am intrebat daca ar si fiscalul si el mi-a zis ca nu e nici o problema ca imi ofera si fiscal insa dupa ce inmatriculez eu masina si imi iese cartea sa ii trimit lui o copie si apoi el se duce si scoate fiscal. Eu sunt noob total in privinta acestor lucruri si de aia intreb aici ca nu cumva sa ma pacaleasca omul. Parea cumsecade si sincer cand am vorbit cu el si nu mi-a lasat impresia ca vrea sa ma pacaleasca. Deci el ce acte trebuie sa imi ofere cand facem contractul de vanzare cumparare si cum e treaba cu acel fiscal? Asa se procedeaza?

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
se poate lua in evidenta la primarie si pe baza actelor straine, si sa scoata fiscal.

#3
Geoxxl

Geoxxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 15.05.2010
Uitati ce am gasit pe net.
Intrucat in ultimul timp aceasta situatie este din ce in ce mai des intalnita in piata, venim cu solutii in sprijinul celor afectati. Astfel tot mai multi cumparatori de autoturisme se confrunta cu refuzul vanzatorului de a elibera certificatul fiscal necesar inmatricularii atutoturismului. Vanzatorul, intrucat nu poate radia masina pana nu isi achita toate darile catre stat, face actul de vanzare-cumparare promitand eliberarea certificatului fiscal dupa semnarea contractului. Aceasta obligatie cumparatorul nu o mai indeplineste intrucat nu are bani sa isi achite datoriile catre bugetul de stat si astfel mentine, cumparatorul intr-o stare de incertitudine cu privire la proprietatea asupra autoturismului.
Astfel Codul Fiscal stipuleaza clar, la articolul 264, ca niciun autovehicul nu poate fi instrainat fara ca proprietarul sa achite, in prealabil, toate datoriile catre stat cu privire la respectivul vehicul: impozit, amenzi etc. Cu toate acestea, si in prezent, dupa aproape jumatate de deceniu de cand este in vigoare prevederea legala, inca sunt oameni, care  nu se ingrijoreaza daca vanzatorul nu le da certificatul fiscal.
   Incheierea actului de vanzare – cumparare este in van precum si factura emisa catre cumparatorul, daca acesta nu are si certificatul fiscal, care sa ateste ca datoriile catre stat sunt achitate; certificat care, neaparat, trebuie sa fie antedatat actului de vanzare - cumparare. Intr-o astfel de situatie cumparatorul are posibilitatea de a da in judecata vanzatorul, pentru obligarea acestuia la eliberarea certificatului fiscal. Procesele sunt de scurta durata si cumparatorul este astfel protejat de plata amenzii pe care o datoreaza pt neinamtricualrea autoturismului in termenul legal  de 30 de zile. Pe calea unui proces in instanta, cumparatorul il obliga pe vanzator la emiterea certificatului fiscal necesar finalizarii transferului de proprietate.
Deci cum e pana la urma? Sunt in dubii pentru ca nu stiu cum e cu o masina adusa din afara. Eu tare imi e frica (,) ca omul incearca sa ma pacaleasca cu fiscalul. In sensul ca eu cumpar masina si pe urma nu o pot inmatricula ca nu am fiscalul de la el. SI el tocmai asta mi-a zis ca intai inmatriculez eu masina si pe urma ii trimit lui copie dupa care si imi da fiscal. Pai la ce mai imi foloseste atunci acel fiscal? Daca treaba actului fiscal e ca tu sa poti inmatricula masina?

#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Mie mi se pare ciudat/dubios (poate ma insel) sa inmatriculezi masina pe numele tau si de abia apoi sa iti obtina el fiscalul. Ca deja masina e ta, toate sunt ale tale si tu esti platitor.

Oare nu are ceva restante (amenzi, impozite etc) si vrea sa scape de ele si ti le pune tie in carca?

#5
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Dar nici nu o poti inmatricula fara fiscal caci pentru asta iti trebuie fiscal, sa o poti inmatricula.

#6
Geoxxl

Geoxxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 15.05.2010
Pai da asta cred si eu insa nu ca mi le pune mie in carca pentru ca teoretic nu are cum insa eu nu pot inmatricula masina cel putin nu in Romania. Pentru asta e acel certificat fiscal pentru inmatricularea masinii. Deci eu cum inmatriculez masina daca nu am acel certificat. El cand a cumparat masina din germania nu i sa dat un certificat fiscal (brief ) sau cum ii zice? De asta intreb poate o fi altfel cu masinile aduse din afara.

#7
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Tie iti trebuie fiscal de la el, nu din Germania caci tu de la el cumperi masina. El trebuie sa declare masina la fisc(sunt sigur ca nu a facut asta), sa plateasca impozitul si apoi sa scoate fiscal. Toate masinile(aduse de afara) care se inscriu fara fiscal de la samsar se inscriu ILEGAL, probabil se da spaga la fisc pentru optinerea fiscalului.

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
o inmatriculezi si fara fiscalul lui, faci un contract de vanzare-cumparare intre propitaru strain si tine - te inscrii la taxe si impozite cu acel contract - rupi contractul.
la politie te duci cu contractele normale, propitar strain - intermediar si intermediar - tu.

Edited by slai, 24 July 2014 - 13:09.


#9
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Adica faci un fals.

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
da, cam te stergi pe bot de intrarea in rai...

#11
Geoxxl

Geoxxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 15.05.2010
Deci e cam nasoala treaba... Pai cel mai bine il sun si ii spun ca daca nu imi poate oferii fiscalul in momentul cand facem contractul de vanzare cumparare nu mai cumpar nici o masina. Imi e frica sa fac fel si fel de inginerii ca sa cumpar o masina pana la urma.

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Nu e nasoala, doar pare.
Fiscalul lui il cere primaria, nu servicciul inmatriculari.  Si primaria habar nu are ca ai adus tu masina, sau ca are deja 10 propitari in tara.
Oricum, daca te linisteste, insista sa-ti dea fiscal.

#13
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
daca iti da fiscalul dupa ce inmatriculezi tu masina, spune-i ca ii dai si tu banii dupa ce iti da fiscalul....
ai doua variante:
1. ii ceri fiscal INAINTE de orice altceva. Cand cumperi masina de la el si dai banii, ceri TOATE actele de cand a luat-o el din De pana ti-o vinde tie, inclusiv FISCAL pe numele lui, emis in luna in care cumperi masina (fiind valabil pana la sfarsitul lunii)
2. faci FALS. Adica in photoshop faci un contract intre neamtul care i-a vandut-o lui, dar in locul lui te treci pe tine. Atentie, este un fals cu toate ce decurg de aici....
evident, mai exista varianta
3. Daca tot face atatea nazuri ca vanzator pe foamea asta de bani, te orientezi spre o masina care e in regula cu toate hartiile si asta nu are decat sa o vanda la unul care pune botul.... NU EXISTA inmatriculare pe numele tau fara FISCAL. Nu ai cum sa ai carte pe numele tau fara fiscal. de ce te complici tu? vrea sa vanda, sa faca un minim efort. Are dari multe de achitata? ghinion. Da-i jumate din bani si restul cand iti da fiscalul, vezi, ii convine?

#14
Geoxxl

Geoxxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 15.05.2010
Da asta credeam si eu insa ma gandeam ca poate e altfel la masinile aduse din afara. O sa il sun ii explic daca doreste sa o vanda in conditiile mele facem afacerea daca nu pa si la revedere. Va multumesc tuturor pentru suport.

#15
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
Eu cand vindeam calculatoare si electronice ma loveam des de o intrebare: Vindeti in rate? Raspunsul nu era pe placul tuturor: Da, vindem si in rate. Cate rate vrei, platesti prima rata acum, a doua rata cand vrei si tot asa pana la ultima rata pe care o platesti cand vrei sa primesti produsul. Daca nu-ti place sistemul meu de rate poti incerca la banca, aplica la un credit de nevoi personale.

Asa si cu asta. E clar ca vrea sa-ti de teapa cu fiscalul ca nu-l poate scoate. Atunci ori faci cum ti s-a indicat mai sus, ori ratezi o masina buna pentru ca ti-e motarca sa faci cum ti s-a indicat mai sus.

#16
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 CGDBZ, on 24 iulie 2014 - 13:12, said:

Adica faci un fals.

Pai legile cretine si handicapate din Ro te obliga sa faci fals!Tu cumperi o masina,ce legatura ai tu cu ala ce o vinde? Nu vrea statul sa-i platesti la ala si datoriile la banca? Cu legile astea cretine isi arata neputiinta de a avea un sistem functional,de a colecta normal si cinstit taxe si impozite.E un sistem aiurea,facut sa sustina birocratia excesiva.Deci da,daca trebuie faci un contract naspa cu neamtul,doar gasesti pe net sute de modele...

#17
Geoxxl

Geoxxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 15.05.2010
Si as mai avea o intrebare.Eu cel care vreau sa cumpar masina si sa o inmatriculez pe numele meu nu detin o proprietate a mea. Deci sunt luat in spatiu cum s-ar zice. Daca cel care m-a luat pe mine in spatiu are datorii, impozite la stat neplatite mai pot inmatricula masina? Eu ca persoana nu am nimic de platit la stat insa cel de care sunt luat in spatiu mi-a spus ca are de 2 ani de zile neplatit impozitul. Intrebarea e pot inmatricula masina pe numele meu?

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
multi bisnitari prefera sa evite intrarea la financiar, ca sa nu-i ia fiscul la intrebari de veniturile lor.
daca masina merita si ala stie ca nu o sa duca lipsa de clienti, probabil nu se va complica.
daca masina e mai slaba, sau ala are un profit baban, nu se va indura sa piarda clientul si-i va da fiscal. stii cum e, daca ai prins fraierul, nu-l scapi.
cam asa e in realitate.

 Geoxxl, on 24 iulie 2014 - 14:28, said:

Si as mai avea o intrebare.Eu cel care vreau sa cumpar masina si sa o inmatriculez pe numele meu nu detin o proprietate a mea. Deci sunt luat in spatiu cum s-ar zice. Daca cel care m-a luat pe mine in spatiu are datorii, impozite la stat neplatite mai pot inmatricula masina? Eu ca persoana nu am nimic de platit la stat insa cel de care sunt luat in spatiu mi-a spus ca are de 2 ani de zile neplatit impozitul. Intrebarea e pot inmatricula masina pe numele meu?

da. de inmatriculat poti inmatricula indiferent de ce datorii ai. ca doar te bagi la dat bani.
la vanzare poti fi faultat, nu ti se elibereaza fiscalul, nu iti scoate masina de la impozit. dar nu vad cum ai putea fi legat tu de ala a cui e casa.e drept, la primarii auzi multe aberatii...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate