Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Identificare problema si valoare corecta rezistor.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Salutare, povestea mea incepe cam asa.
Am o masina de spalat Whirlpool AWO/D 5120 Confort iar acum nu mai functioneaza, problema a, aparut cam asa:
am avut haine la spalat si-a terminat programul iar cand a terminat s-a intrerupt toata alimentarea nu se mai aprinde nici un led nimic parca nu ar intra curent, am verificat priza am verificat cu multimetru si intra curent pana in modul , am scos modulul iar din masuratori mi-a iesit ca defect un rezistor ce este fisurat pe o parte iar pe multimetru nu indica absolut nici o valoare la ohm sau Kohm . Atasez o poza mai jos cu modulul si cu piesa incercuita. Acum am o intrebare ce valoare are piesa respectiva ? din codul culorilor mie mi-a iesit 21 ohm ( ROSU, MARO,NEGRU, AURIU) este posibil ca de la acest rezistor masina de spalat sa nu mai functioneze deloc si sa nu se mai aprinda nici un led ? Este corecta valoarea pe care au am calculat-o ?
Am cautat in toate piesele mele si nu am gasit acest rezistor de 21 ohm ci am gasit de 25, 23, 19, 15, 10 ) pot pune de ex 23 ? sau rezistor de 25 ohm ? exista vreun risc sa stric altceva?

Attached Files


Edited by iulian90, 24 July 2014 - 09:37.


#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Acea rezistenţă probabil face parte din alimentatorul în comutaţie ,
Valoarea ei este mică , aşa cum ai dedus ,  are rolul să limiteze amperajul la conectarea montajului dar şi protecţie la degradarea condensatorilor de filtraj .
Verifică condensatorii de culoare albastră , vezi dacă sunt de înaltă tensiune în primul rând şi starea electrică a lor .

Revino cu valorile condensatorilor electrolitici care sunt plasaţi în jurul acelei rezistenţe , mai mult ca sigur s-au degradat .

Edited by pacopaco1967, 24 July 2014 - 10:07.


#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
o rezistenta nu prea crapa asa de una singura, posibil sa fie de fapt altceva ars
mai e o rezistenta in dreapta celei crapate care pare "inflorita"

#4
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Rezistorul acela a crapat deoarece ai avut o cadere de tensiune mare la capetele lui. Deci trebuiesa verifici piesele din jurul lui, ca sigur mai este ceva defect.
Poti pune unul de 23ohmi in loc, dar daca nu elimini cauza, noul rezistor va avea acelasi sfarsit.

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,597
  • Înscris: 05.12.2005
Nu există valoare standard de 21 ohmi, poate era la origini roşu violet negru şi atunci avea 27 ohmi.
Însă din câte îmi dau seama de pe poză nici bobina dintre cele 2 electrolitice nu arată prea bine.
Dacă sunt ambele întrerupte cauza poate fi un scurt la TNY.

Edited by mihaicozac, 24 July 2014 - 10:27.


#6
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Am schimbat rezistorul impreuna cu 2 condensatori electrolitici+ o bobina rezultatul  plesneste rezistorul din nou !

#7
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Pai si ce iti spuneam eu ceva mai devreme...? Ai incercat sa vezi ce e cu integratul mentionat de mihaicozac?

Edited by robbie_ro, 24 July 2014 - 12:50.


#8
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Va referiti la LNK304 ?

#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,597
  • Înscris: 05.12.2005
De ăla e vorba.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate