Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Orange - probleme cu rețeaua - ne bagă cineva în seamă?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
În sudul Mehedințiului și al Doljului apar punctual probleme cu întreruperea serviciului Orange. Astfel, între Șimian și Hinova (MH) serviciul se întrerupe, dispare iconița de H cu săgețile de pe ecran, apoi revine. Între Moreni și Galicea Mare (DJ), la fel, de câteva ori. Am sunat la ei și am făcut și sesizare în scris și mi s-a spus că trebuie să fiu prezent în locațiile respective pentru teste.
Întrebare: ce pana mea de teste să facem când serviciul se întrerupe de fiecare dată la punctele respective? De ce Orange a început să meargă mai prost?
Nu vreau să (mai) fiu contactat de Orange, eu oricun când bat drumuri nu stau jumate de oră la fiecare test. Cine îmi scade din abonament că eu stau 3-4 ore la telefon pentru teste? La ce plătesc serviciile?

#2
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Cam urât. Posted Image Nu mai sunt și alții prin zona respectivă să-i sune și să le spună că sunt probleme?Posted Image

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 v_condratovici, on 23 iulie 2014 - 12:29, said:

Astfel, între Şimian şi Hinova (MH) serviciul se întrerupe, dispare iconiţa de H cu săgeţile de pe ecran, apoi revine. Între Moreni şi Galicea Mare (DJ), la fel, de câteva ori.
NU ai precizat, semnalul dispare sau doar serviciul de date ?

#4
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Serviciul de date, în sensul că dispare iconiţa H+ şi, evident, netul nu (mai) merge.
Semnal e full, dar e degeaba.

 vio73, on 23 iulie 2014 - 12:35, said:

Cam urât. Posted Image Nu mai sunt și alții prin zona respectivă să-i sune și să le spună că sunt probleme?Posted Image

Păi majoritatea au Orange, pentru că restul nu au semnal decât 2G, bine, ar mai fi Cosmote dar care pică la prima ploaie. Deci Orange şi-au cam luat nasul la purtare.

Edited by v_condratovici, 23 July 2014 - 13:35.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 v_condratovici, on 23 iulie 2014 - 13:34, said:

Serviciul de date, în sensul că dispare iconiţa H+ şi, evident, netul nu (mai) merge.
Semnal e full, dar e degeaba.
Pai insemna ca nu exista net pe celula in cauza nefiind implementat sau ca se schimba nodurile si se pierd sesiunile sau ca downgradeaza in gprs/umts si nu mai e H+ sau ca tel are probleme cu firmware/chipset-ul.
Stiu ca multi incearca netul cu radio online si alte abureli, dar e bine de stiut ca netul mobil vine pe diverse noduri in functie de configuratiile regionale si la schimbarea de nod/area sesiunile vechi crapa ca intra pe alta ruta si normal ca pica streamul desi netul merge.

#6
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Nu ştiu dacă e aşa normal, cel puţin nu de 5-6 ori la 20 km

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu zic ca este bine, nu sunt de acord cu aceste pierderi de "semnal", insa cred ca ridici niste pretentii mai mari decat e nevoie. daca tu esti doar in trecere prin zona, de ce suferi atat de mult?

#8
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Poate nu mai face față rețeaua în zonă și mai trebuie suplimentată cu ceva celule în plus.

#9
gmtrade

gmtrade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 25.08.2007
Buna! Si la Tg-Mures fenomenul cu lipsa semnalului se manifesta deplin! De cateva luni bune aproape toti cunoscutii se plang de lipsa semnalului sau aproape deloc ..asa cate 1-2 liniute! Chiar nu stiu ce se intampla cu acest gigant! Nici macar pe 3G nu e semnal maxim , iar in 4 g aproape se poate comunica! Am discutat la call center si mi-au spus sa bifez pe automat reteaua..adica 4G/3G/2G dar problema este la fel! Mentionez ca am un Samsung Core 4, dar situatia este similara pe aproape orice smartphone! In shimb pe rcs mobile semnalul e maxim aproape tot timpul pe celebrele Allwiewu-ri care le dau in rate(telefoane 3G).Sa vezi cati abonati o sa mai aiba cand expira contractele! O  sa fiu curios!

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 gmtrade, on 26 iulie 2014 - 23:55, said:

Nici macar pe 3G nu e semnal maxim ,
Nu e nevoie de semnal maxim pe 3g... important e sa fie macar -90db.

#11
gmtrade

gmtrade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 25.08.2007
dezastru semnal la Tg-Mures pe 4g/3g/2g ...cade cand ti-e lumea mai draga ..nu se poate comunica! Concurenta in aceleasi conditii are semnal maxim! Am fost pste tot si toti dau din umeri! De precizat ca si altii se plang de aceleasi simptome! Cred ca il arunc si dupa sa ma urmareasca cat vor ei!

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Cum ziceam mai sus, poate n-ai citit, nu este nevoie de semnal maxim ca doar nu stai la 100m de celula. Am tranzitat orasul in iulie si n-am gasit semnal 3g mai mic de -85dB, pe unde era drumul fireste, in rest n-am idee dar cred ca e suficient.

#13
gmtrade

gmtrade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 25.08.2007
am acum -103 db si o linie doar!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate