Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

distributie pentru un Fileserver

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ajutor
am nevoie de o distributie de linux potrivita sa fac un fileserver care sa suporte in jur de 30 de utilizatori windows
practic un share drive simplu, cu user acces level si posibilitate de backup programat (sa mearga rsync) si sa suporte hdd-uri >2 tb

masina am una ok, un server hp proliant g... (nu mai stiu precis, ceva cu procesor intel xeon, 4 gb ram si 3 hdd-uri de 2 tb)
daca stie si "remote desktop", sa-l pot accesa de pe un windows, ar fi superb
nu vreau raid sau alte functii complexe

in materie de linux sun foarte, foarte la inceput
adica am instalat cateva distributii in urma cu 4-5 ani dar m-am lasat pagubas ca mare lucru nu mi-a iesit, nici sa instalez o plca de retea nu am putut ..

am incercat si cateva softuri dedicate pentru fileserver: Freenas - foarte complex, relativ instabil si cu probleme de compatibiltate hardware, Turnkey dar e foarte limitat, nu stie hdd-uri de 2 tb, partea de useri e instabila..si inca vreo doua extrem de greoaie

acum ma bate gandul sa probez un xpenology dar parca as prefera o distributie oarecare unde sa pot crea un simplu share ciff de windows cu user si parola
daca s-ar putea ca in windows 7 cu clic dreapta pe un folder si sa aleg "Share folder" ar fi excelent, dar cred ca cer prea mult

stiu ca exista numitul Samba pentru gestiune utilizatori, dar are si interfata grafica? adica ceva simplu: create user, pune parola, ok ?

rog o recomandare pentru o distributie de maxima simplitate
partea multimedia nu e importanta

ps. am folosit un windows 7 mult timp, dar limita e de 20 de utilizatori
windows server e prea scump...

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
http://forum.softped...ed-storage-nas/

xpenology ramane cel mai user friendly.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Incearca Filezilla FTP Server sub Windows. Are si interfata grafica usor de folosit.

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu vreau ftp, nu are nici o legatura cu un share drive mapat in windows

o sa incerc xpenology
alte idei?

#5
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

View Postaeon, on 22 iulie 2014 - 22:17, said:

...
stiu ca exista numitul Samba pentru gestiune utilizatori, dar are si interfata grafica? adica ceva simplu: create user, pune parola, ok ?

exista SWATpentru Samba (Samba Web Administration Tool);
mai poti folosi si Webmin (modulul de Samba)...
distributia linux poate fi (aproximativ) oricare, daca nu esti decis, cauta un howto de samba cu exemple pe o distributie (CentOS de ex.), si in functie de ce gasesti, pe aia te orientezi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate