Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Sfaturi privind RAM si Raid Hdd

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
SarajeVo

SarajeVo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 12.05.2010
Salutari tuturor.Detin urmatorul model al placii de baza: http://www.gigabyte....spx?pid=4051#ov .Intentionez sa achizitionez  2gb Ram DDR3/1333 Kingmax si un HDD 250 GB Seagate Sata 3/16mb 7200. Momentan am 4gb DDR3 Kingmax si HDD WDC 320 GB ATA. Aici este problema,de aceea apelez la dumneavoastra si va rog sa-mi spuneti daca pot adauga acei 2gb Ram iar ce este cel mai important,daca placa suporta RAID si pot instala 2 HDD .Dupa cum v-am spus cel actual este ATA si intentionez sa achzitionez SATA 3.
Astept raspunsurile dumneavoastra.Multumesc

PS: Acest model de hard urmaresc sa-l cumpar. http://www.pcgarage....6mb-barracuda/. L-am gasit sigilat,nou la cutie la 100 lei.Cred ca este ok pretul!

Edited by SarajeVo, 22 July 2014 - 00:10.


#2
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Daca chiar vrei sa faci un upgrade nu mai arunca bani pe prosti (HDD de 250GB) cumpăra un SSD !
La fel si la RAM nu arunca bani pe inca 2 GB daca chiar ai nevoie de mai mult RAM cumpara o placa indentica cu ce ai acum 4GB Kingmax.

#3
SarajeVo

SarajeVo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 12.05.2010

 MD, on 22 iulie 2014 - 00:43, said:

Daca chiar vrei sa faci un upgrade nu mai arunca bani pe prosti (HDD de 250GB) cumpăra un SSD !
La fel si la RAM nu arunca bani pe inca 2 GB daca chiar ai nevoie de mai mult RAM cumpara o placa indentica cu ce ai acum 4GB Kingmax.

Chiar crezi ca daca aveam suficient "malai" nu faceam acest lucru? Incerc sa ma limitez la un anumit buget.Raspunsul tau este offtopic!

#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
nu inteleg intrebarea
daca ai un singur modul de 4gb si in specificatii scrie 2 x 1.5V DDR3 DIMM sockets supporting up to 16 GB of system memory care e neclaritatea?
daca in specificatii scrie ca Support for SATA RAID 0, RAID 1, RAID 10, and JBOD care e neclaritatea legat de raid?

#5
SarajeVo

SarajeVo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 12.05.2010
Nu stiu sigur daca pot pune in raid ATA respectiv SATA 3, iar dupa aceea la ce viteza vor lucra.Astea imi sunt neclaritatile.

#6
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Daca pui in raid un hdd ata cu unul sata se vor transforma in racheta atat de bine vor merge!

#7
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Nu poti sa faci raid cu un hard ATA. Ai nevoie de doua harduri sata identice (presupun ca la RAID 0 te referi)
Nu merita folosit raid. aduce mai multe probleme decat avantaje.
Ramai cu 4 gb ram pana poti lua inca 4
Iei acum un SSD de 120-128 GB preferabil si il folosesti pentru windows si programele importante, nu e cu mult mai scump decat prastia aia de hdd ce vroiai sa o iei,  iar pe cel ATA pentru stocare.
Cand mai pui ceva bani deoparte iei si inca 4 gb ram.
Ce voiai tu sa faci insemna cam sa arunci banii pe fereastra.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate