Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Sertizare mufe RJ45

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Trebuie sa montez 2 mufe pe un cablu (cat 5e). Mi-am luat mufe, cleste, un capat de cablu, un pomelnic cu ordinea culorilor si minune. Nu intra in mufa. Prin nu intra in mufa ma refer la faptul ca firele nu intra pe canalele din mufa, pana in capat, ci se blocheaza pe undeva si pur si simplu nu incap. Unde e problema?

#2
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 Gady_paul, on 21 iulie 2014 - 14:12, said:

Trebuie sa montez 2 mufe pe un cablu (cat 5e). Mi-am luat mufe, cleste, un capat de cablu, un pomelnic cu ordinea culorilor si minune. Nu intra in mufa. Prin nu intra in mufa ma refer la faptul ca firele nu intra pe canalele din mufa, pana in capat, ci se blocheaza pe undeva si pur si simplu nu incap. Unde e problema?

cumpara conectori RJ45 pentru cat5E.

#3
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VzdabErkHv0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cred ca retezi tu cumva firele prea scurt ... nu mi s-a intamplat niciodata sa nu se impinga ... pana la urma intra
desi ... la un moment dat am avut ceva cosmar cu un tip de cablu cu fire foarte foarte greu de indreptat si de mufe rj45 care aveau canalele in zigzag ... totusi, am reusit sa le mufez.

#4
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Gady_paul cauta pe acel cablu inscripta cu textul "Cat5E"
Daca nu o gasesti atunci cablul NU este OK pentru niste mufe clasice RJ45 de retea.
Firele au in general 1mm grosime (cu tot cu plasticul de pe ele)....ale tale cat au ?

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi sa nu fie cablu standard american, sau sa nu fie de alta categorie.

#6
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Cablurile şi mufele RJ45 trebuiesc alese bine pentru că există vreo două modele, funcţie de grosimea firelor.
Vezi http://en.wikipedia....ategory_5_cable .

Vezi AWG-ul lor.

Edited by Mos_Ilie, 21 July 2014 - 14:29.


#7
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
exact

#8
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008

 Mihai_3, on 21 iulie 2014 - 14:25, said:

Gady_paul cauta pe acel cablu inscripta cu textul "Cat5E"
Daca nu o gasesti atunci cablul NU este OK pentru niste mufe clasice RJ45 de retea.

Pe cablu scrie cat 5e. Mufele sunt cam no name.

 Mihai_3, on 21 iulie 2014 - 14:25, said:

Firele au in general 1mm grosime (cu tot cu plasticul de pe ele)....ale tale cat au ?

Nu prea am cum sa masor diametrul firelor, dar, ochiometric, cam atat au.

Deci, se pare ca mufele au canalele prea mici. Nu stiam ca si mufele sunt de mai multe tipuri, si nici vanzatorii de pe unde am cerut nu s-au gandit sa intrebe "de care?", din acelasi motiv probabil. Multumesc pentru raspunsuri.

#9
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

 Gady_paul, on 21 iulie 2014 - 14:12, said:

firele nu intra pe canalele din mufa, pana in capat, ci se blocheaza pe undeva si pur si simplu nu incap. Unde e problema?

Toate firele odata sau ai bagat un singur fir pe diferite canale si nu ajunge pana in capat? Intra sub lamela de contact, cand bagi un singur fir?
O fi mufa rebut, si lamelele sunt prea joase, blocand calea firului. Cumpara alte mufe de la alt magazin.

#10
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 ever_forever, on 21 iulie 2014 - 15:05, said:

Toate firele odata sau ai bagat un singur fir pe diferite canale si nu ajunge pana in capat? Intra sub lamela de contact, cand bagi un singur fir?
O fi mufa rebut, si lamelele sunt prea joase, blocand calea firului. Cumpara alte mufe de la alt magazin.

nu de mult am patit si eu treaba asta, nu-mi intra cablul in conectori.

am cumparat niste conectori rj45 shielded (cu tabla pe ei) si a mers perfect Posted Image
[ http://www.lunashops.com/images/upload/Image/RJ45-Metal-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Bucifon, 21 July 2014 - 15:11.


#11
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008

 ever_forever, on 21 iulie 2014 - 15:05, said:


Toate firele odata sau ai bagat un singur fir pe diferite canale si nu ajunge pana in capat? Intra sub lamela de contact, cand bagi un singur fir?
O fi mufa rebut, si lamelele sunt prea joase, blocand calea firului. Cumpara alte mufe de la alt magazin.

Am incercat si cu un singur fir, si nu ajunge pana la capat. De fapt nici nu se apropie de lamela de contact. Canalul se ingusteaza inainte de lamela si dupa asta, nu mai intra.
Maine ma duc in expeditie sa vad ce pot cumpara.

#12
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Revin cu o mica intrebare: cat de largi trebuie sa fie canalele? adica firele ar trebui sa intre relativ lejer sau trebuie ceva apasare?

#13
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
firele trebuie sa intre fest....spre capat sunt un pic conice poate canalele
Cert este ca atunci cand le bagi asigura-te ca lamela de plastic preseaza mantaua exterioara a cablului si vezi cele 8 fire in capat-ul mufei.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
O foarte usoara apasare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate