Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Ofer ajutor financiar / moral

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#1
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Dragi tovarasi Posted Image

Am inceput un nou proiect online, si anume, sa fac oamenii fericiti, sa-i ajut, sa-i motivez, sa le ofer speranta, sa le aduc noi perspective de viata si de ce nu, poate chiar sa schimb vieti.
Intotdeauna mi-am dorit sa schimb lumea, sa o fac mai buna, dar m-am maturizat si mi-am dat seama ca nu sunt decat o rotita la un intreg ansamblu.
Asa ca nu pot schimba lumea, dar sunt sigur ca pot face o diferenta in lume.

Deci, ideea este simpla.
Ajut doar tineri sub 25 ani, care intr-adevar au nevoie.
Ajut cu lucruri, bani, motivare, consiliere de viata gratuita (NLP trainner autorizat).
Ajut, sustin si incurajez "facerea de bine" precum si promovarea valorilor morale.

La fel, acest ajutor, nu inseamna ca gata, ofer bani gramada. Mai mult ii un ajutor pentru a aduce un zambet cuiva, pentru a face ziua / saptamana / luna / viata sau dimineata, mai usoara si mai buna, cuiva.

Pentru a beneficia de ajutor, trebuie sa scii povestea ta si de ce / pentru ce ai nevoie de bani / ajutor (daca pui si dovezi, ii si mai bine, dar nu obligatoriu).
Poti scrie povestea ta pe acest topic, mai jos, sau poti scrie povestea ta pe forumul site-ului meu (click pe spoiler, mai jos).
Nu uita sa lasi o adresa de contact (email / telefon precum si judetul ).

La fel, ofer 10 lei pentru fiecare video trimis mie, in care TU, ai facut o fapta buna. Indiferent ca ai oferit o floare unei femei de la magazin, sau ca ai ajutat o / un batran sa treaca strada, sau indiferent ce bine ai facut azi si l-ai filmat. Dar atentie, trebuie sa apari si tu in video ( nu vrajeli luate de pe youtube).

La fel, pot intermedia (oferii) pentru unii, unele consultatii medicale / dentare gratuite. Pot oferii sedinte psihologice gratuite (psihologi care vor lucra pro-bono), pot oferii unele servicii gratuite (firme care vor oferii ceva gratuit in functie de nevoi), etc.
Si nu, nu pot oferii diplome de bac gratuite si nici pe bani Posted Image .

Nu fac asta ca sa ma laud, nu fac asta ca sa devin un martir, si nici nu astept ca cineva sa-mi de-a un biscuite si sa ma bata pe cap zicandu-mi "ce baiat bun".
Fac asta, ca sa incurajez si pe altii, prin puterea exemplului personal, sa faca la fel.
Cred cu toata fiinta mea, ca suntem in stare sa facem mult bine, suntem in stare sa facem cuiva ziua mai buna, suntem in stare sa schimbam un destin, suntem in stare sa aratam semenilor nostrii mai putin norocosi, ca ne pasa, ca avem suflet si sa le aratam ca desi nu credeau, exista speranta.

Daca si tu vrei sa te implici, sau ai ceva de oferit si doresti sa o faci prin intermediul site-ului meu, contacteaza-ma.
Indiferent ca ai o camasa care desii ai cumparat-o nu ai folosit-o si iti este mica, indiferent ca esti bun la scris articole si poti scrie articole despre viata / motivationale / psihologice pentru site, indiferent ca doresti sa te ocupi de site sau sa-i aduci o imbunatatire (asta l-am facut eu, nu ma pricep asa bine), indiferent ca vrei sa ajuti cu o suma de bani sau sa donezi ceva eventual sa oferi unele servicii gratis, totul ii bine venit.

Nu cer nimic in schimb, ci am doar o singura conditie.
Toate faptele bune facute, de mine, de voi, sau de altii, sa fie filmate / fotografiate, pentru a putea fi puse pe site, ca sa dam exemplu si pentru altii ca se poate, si sa-i incurajam sa faca la fel.
Poti face chiar si gratuit o fapta buna, sa o filmezi / fotografiezi, si sa-mi trimiti materialul alaturi de o scurta poveste. La fel, va puteti pune si numele in material.

La fel, daca cineva are idei / sfaturi pentru proiectul meu...sa le spuna.
In functie de cum o sa fie "receptata" treaba de catre populatie, pe viitor poate o sa fac si o fundatie, vedem.

Rog pe cei care au nevoie de mii de euro, sa nu ma contacteze ca nu sunt Becalii, ci ii doar un proiect personal pe care am vrut sa-l fac mereu. Nu sunt plin de bani, stau in chirie si conduc o masina din 1993, nu am carte de munca si nici macar asigurare de sanatate, (conduc mici afaceri cu oameni care lucreaza legal, in numele meu). Dar am motivele mele pentru care doresc sa ajut pe altii, si nu sa-mi cumpar un bmw si sa ma plimb cu manelele la maxim.

Spoiler


Si ca sa dam drumul la treaba, pentru inceput, spune aici povestea ta, si utilizatorii softpedia vor vota ce poveste merita sponsorizata.
Iar eu voi oferii cate 50 de lei (in cont bancar, paypal sau mandat postal) celor mai credibile si votate 4 povesti.
Banii vor fi trimisi pe data de 22.07.2014. Taxele postale sau comisioanele bancii nu vor fi suportate de mine.
In schimbul banilor, doresc un video de multumire, eventual o poza cu o foaie A4, in care sa scrie: Multumesc "site-ul meu" , pentru a le putea pune pe site, si pentru a da exemplu si la altii, sa procedeze la fel.

P.s. Daca linkul se considera spam, se poate scoate, si il voi oferii pe pm la cerere.

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Surprize, surprize!!!

#3
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Foarte frumos si succes. Dar inainte de toate, ofera-ti tie un ajutor de cateva sute de lei, pentru meditatii la limba romana. Este prima fapta buna cu care poti sa incepi.

#4
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View Posthavenodoubts, on 20 iulie 2014 - 22:23, said:

Foarte frumos si succes. Dar inainte de toate, ofera-ti tie un ajutor de cateva sute de lei, pentru meditatii la limba romana. Este prima fapta buna cu care poti sa incepi.
Am 4 ani de cand tot invat limba roamana. Pentru mine nu mai exista speranta...Imi cer scuze, stiu ca scriu ca un analfabet, intotdeauna am facut-o, dar efectiv nu ma pot imprietenii cu gramatica si gata, nimeni nu-i perfect.

#5
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014
"bani"
Poti incepe prin a-mi plati factura la telefon.

#6
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Fapta recunoscuta este aproape iertata. Renunta la cei 2 de "i" de la finalul cuvintelor (ne articulate) si deja exista speranta. :) Succes in ce faci !

#7
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,893
  • Înscris: 21.04.2011
Daca site-ul tau se cheama "O noua viata", nu pricep si pace de ce te adresezi numai celor sub 25 de ani.

Quote

La fel, ofer 10 lei pentru fiecare video trimis mie, in care TU, ai facut o fapta buna. Indiferent ca ai oferit o floare unei femei de la magazin, sau ca ai ajutat o / un batran sa treaca strada, sau indiferent ce bine ai facut azi si l-ai filmat. Dar atentie, trebuie sa apari si tu in video ( nu vrajeli luate de pe youtube).
Inteleg ca vrei dovezi, dar transformi in ridicol un gest frumos.
Tanti, ia o floare, dar stai ca te filmez ca sa primesc 10 lei.

In rest, mult succes!



Quote

nu am [...] nici macar asigurare de sanatate,
Daca imi permiti un sfat, fa-ti asigurare medicala.

Edited by catalina1, 20 July 2014 - 22:33.


#8
Adi234

Adi234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.11.2013

View PostBusiness_style, on 20 iulie 2014 - 22:17, said:

Fac asta, ca sa incurajez si pe altii, prin puterea exemplului personal, sa faca la fel.
Tu faci asta pentru a-ţi atinge acea coardă sensibilă!(De exemplu când dai 1 leu la un cerşetor,iar el îl ia aşa fară să arate mulţumire,te simţi uşor jignit,nu ţi s-a atins acea coardă despre care vorbesc)Dacă vrei să faci bine cuiva nu-l pune să-ţi mulţumească sau să-şi spună povestea in public iar tu ca un bun om ce eşti să-l ajuţi.Să-ţi spună povestea lui in privat şi să-l ajuţi fără să ştie nimeni,nici măcar ce-i mai apropiaţi ţie.Aşa cred că ar trebui să se facă o faptă bună.Tu prin publicarea acestei acţiuni şi pe forum şi pe site,de fapt vrei acel sentiment de superioritate faţă de cei care vrei să-i ajuţi.

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Felicitari pentru initiativa.

Eu singurul lucru pentru care strang bani de vreo 3 ani de zile, dar din pacate anul asta a trebuit sa-i bag in niste interventii medicale costisitoare e un macbook pro. Pana la toamna sper ca reusesc si eu :D

#10
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
caut baba sa se lase filmata in timp ce o trec strada....cam de 15-20-jde ori pe zi...PM please!

LE prietene nu esti tu ala cu CV-ul de 8 pagini?...ce draq de consiliere vrei sa dai? :)

#11
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View Postcatalina1, on 20 iulie 2014 - 22:31, said:

Daca site-ul tau se cheama "O noua viata", nu pricep si pace de ce te adresezi numai celor sub 25 de ani.


Inteleg ca vrei dovezi, dar transformi in ridicol un gest frumos.
Tanti, ia o floare, dar stai ca te filmez ca sa primesc 10 lei.

In rest, mult succes!

Daca imi permiti un sfat, fa-ti asigurare medicala.
Se cheama o noua viata deoarece in fiecare dimineata, metaforic vorbind, incepi o noua viata. Si la fel, o noua viata se mai refera si la faptul ca oricine poate sa treaca peste problemele vietii si sa inceapa o noua viata.

Ma adresez celor sub 25 de ani deoarece vreau sa ajut tinerii. Tinerii au nevoie de ajutor in ziua de azi, ei trebuie sustinuti / ajutati / educati sa reuseasca in viata, pentru ca ei reprezinta viitorul tarii, urmatoarea generatie. Cei batrani...deja si-au facut viata lor, au facut alegerile lor in viata....etc.
Eu vreau sa ajut tinerii deoarece la un moment dat am fost si eu in situatia in care aveam nevoie de un caiet pentru scoala, aveam nevoie de 5 lei pentru un covrig, sau aveam nevoie de o pereche de addidasi si chiar nu aveam de la cine sa iau bani.

Asigurare medicala? Pentru ce? Oricum cand mergi la spital, tot trebuie sa platesti, indiferent ca ai si 10 asigurari medicale. De banii pe asigurarea medicala, ma internez la o clinica privata, dau aceeasi bani ca la stat dar conditii decente.

View Postdon_dannielo, on 20 iulie 2014 - 22:32, said:

Tu esti ala pe care-l fugareau tiganii la semafor?
Nu mergea cu NLP-u la ei?
Da, eu is ala. Pai am incercat cu NLP-u si la ei. Am intrebat: "spune-mi ce simti acuma", si am citit raspunsul pe expresia fetei, de aia am luat-o la fuga, hahaha.

View Postgumball3000, on 20 iulie 2014 - 22:33, said:

Auzi boss, da' daca ma duc la tata floarea si imi fac un selfie in timp ce-i mulg capra, asta nu se incadreaza la perversiuni zoofile cu babe?
Intreb si eu, ca io o stiu femeie serioasa pe tata floarea, nu cred ca ar accepta sa pun poze pe net fara acordul ei.
Gluma-i gluma, dar crede-ma ca atunci cand ai intr-adevar nevoie de ajutor...trebuie sa renunti la orgolii si accepti sa pui o poza pe net, care la urma urmei ii pentru a fi un exemplu si pentru altii. Nu-i o rusine sa fii sarac. Ii o rusine sa ai o varsta si sa fii lenes, sa nu vrei sa muncesti.

#12
Saint-Tropez

Saint-Tropez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 19.07.2014
Business-Style, da-mi un pm cu un numar sau o adresa de contact sa-ti propun o colaborare pe proiectul asta.

#13
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010

View PostSaint-Tropez, on 20 iulie 2014 - 22:47, said:

Business-Style, da-mi un pm cu un numar sau o adresa de contact sa-ti propun o colaborare pe proiectul asta.
Abonament pentru trecut babele strada? Posted Image

#14
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View PostAdi234, on 20 iulie 2014 - 22:39, said:

Tu faci asta pentru a-ţi atinge acea coardă sensibilă!(De exemplu când dai 1 leu la un cerşetor,iar el îl ia aşa fară să arate mulţumire,te simţi uşor jignit,nu ţi s-a atins acea coardă despre care vorbesc)Dacă vrei să faci bine cuiva nu-l pune să-ţi mulţumească sau să-şi spună povestea in public iar tu ca un bun om ce eşti să-l ajuţi.Să-ţi spună povestea lui in privat şi să-l ajuţi fără să ştie nimeni,nici măcar ce-i mai apropiaţi ţie.Aşa cred că ar trebui să se facă o faptă bună.Tu prin publicarea acestei acţiuni şi pe forum şi pe site,de fapt vrei acel sentiment de superioritate faţă de cei care vrei să-i ajuţi.
Sentiment de superioritate? Intr-adevar, dpdv psihologic cam asa suna corect. Dar te asigur ca nu doresc nici un sentiment de superioritate. Nu sunt mai superior fata de tine, si poate chiar sunt cu mult sub nivelul tau pe anumite planuri. Si am zis in primul post, ca ORICINE poate sa faca acest lucru, NU EU. Deci asta inseamna ca ce? Ca toata lumea care va face un bine spre a da un exemplu la altii este strict superior?
Daca ofer 50 lei la un student, acel student ii automat peste nivelul meu deoarece eu nici nu am inceput facultatea.
Si da, sunt oameni care isi expun povestea public. Internetul ii plin. De ce nu ar face-o si aici. Ce ii asa rusinos sa spui ca ai nevoie de bani pentru nu stiu ce? Cand esti inca in scoala, stai cu parintii, etc, nimeni nu se asteapta ca tu sa fii milionar.
Deci nu vreau decat sa ajut, si sa incurajez si pe altii sa ajute. Era vorba de superioritate daca mergeam in parc si aruncam cu bancnote fara numar fara numar, dar asa nu.

View PostOctavian_SK, on 20 iulie 2014 - 22:44, said:

caut baba sa se lase filmata in timp ce o trec strada....cam de 15-20-jde ori pe zi...PM please!

LE prietene nu esti tu ala cu CV-ul de 8 pagini?...ce draq de consiliere vrei sa dai? Posted Image
Da, eu is ala cu CV-ul de 8  pagini. Ce consiliere vreau sa dau? Pai daca imi permit sa impart bani cu altii...cred ca reiese ca sunt bun in ceea ce fac, nu? Tu ce zici?

View PostSaint-Tropez, on 20 iulie 2014 - 22:47, said:

Business-Style, da-mi un pm cu un numar sau o adresa de contact sa-ti propun o colaborare pe proiectul asta.
Verifica site-ul la "despre mine".

#15
Saint-Tropez

Saint-Tropez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 19.07.2014

View Postasasinuxp, on 20 iulie 2014 - 22:54, said:

Abonament pentru trecut babele strada? Posted Image

Nu, sa stii ca omul are o idee buna. Daca o sa cauti pe aria asta o sa vezi proiectul taxi gratis. Baiatul ala a ajuns departe. Il pot ajuta cu multe chestii... Unde-s multi puterea creste...

#16
Zxcvbndx

Zxcvbndx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 14.04.2014
Pentru gerontofilii de pe aici care se inghesuie sa ajute babele, mi-am amintit de asta:


Dupa ce s-a terminat vacanta, invatatoarea ii intreaba ce fapte bune au facut in ea. Prima data il intreaba pe George. El raspunde:
- Am ajutat o batrnica sa treaca strada.
- Foarte bine! a raspuns invatatoarea. Dar tu, Marius ce fapte bune ai facut?
- L-am ajutat pe George sa treaca batranica strada.
- Foarte bine! Dar tu, Bula, ce fapte bune ai savarsit?
- I-am ajutat pe George si pe Marius sa treaca batranica strada.
- Bine, bine da` de ce o fast nevoie de atatia pentru a trece o biata batranica strada.
- Pentru ca batranica astepta autobuzul si nu vroia sa treaca strada.

Edited by Zxcvbndx, 20 July 2014 - 22:58.


#17
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Bai mai lasati naibii faza cu babele si trecutul strazii ca numa despre asta vorbiti.
Gata, fara babe care trec strada si fara selfi-euri cu berbeci, oi, vaci si alte animale.

Deci: idei de proiecte:
Sa ofer flori unei adolescente care a fost politicoasa intr-un anumit moment (promovam respectul).
Sa ofer bere fara alcool unui muncitor public, lucrator social (Respectam munca).
Sa ofer bani / mancare / produse / lucruri, unor familii nevoiase (incurajam iubirea fata de semeni).
Sa platesc cheltuielile unui student/a ( promovam sacrificiul ).
Sa ofer jucarii tuturor copiilor de la un orfelinat (bucuria unei jucarii primite cat esti copil…de nedescris).
Sa ajut niste copii care nu-si permit sa mearga la scoala, sa inceapa scoala ( promovam educatia ).
Sa-i fac ziua fericita unui cersetor stradal, care intr-adevar pare ca are nevoie ( promovam compasiunea ).
Sa ofer sedinte de consiliere gratuite la cat mai multe persoane (promovam curajul de a schimba ceva).
Sa ofer un buchet de flori si niste cadouri unei asistente sociale (incurajam adoptiile).
Sa pun / trimit scrisori motivante sau cu urari “va doresc o saptamana frumoasa” la cat mai multe persoane.
Sa ofer o sticla de suc, unor muncitori dintr-o fabrica (promovam responsabilitatea).
Sa ofer un buchet de flori si o ciocolata unei mame cu multi copii (promovam procreatia).
Sa fac fericit un copil care sufera de un handicap (incurajam darea de speranta).
Sa pun bilete pe masini, noaptea, cu msj: “Apreciez tot ceea ce faci si iti multumesc” (un zambet de dimineata).
Sa ofer un telefon + cartela unei persoane care intr-adevar are nevoie (prietenul la nevoie se cunoaste).
Sa ofer un calculator unui scolar, care intr-adevar are nevoie dar parintii nu-si permit.
Sa tin discursuri motivante in scoli sau diferite locuri (promovam incurajarea /motivarea ).
Sa dedic timp din timpul meu pentru a ajuta fizic pe cineva (aratam ca ne pasa).
Sa conving un alcolic / fumator sa se inscrie la un centru specializat in dependente (promovam vointa).
Sa duc un cos cu fructe, unei persoane bolnave dintr-un spital ( surprizele aduc o stare de bine).
Sa luam interviuri la batrani -despre viata- ( ca tinerii nostri sa invete din experientele batranilor).
Precum si multe alte moduri / idei de a ajuta si de a aduce un zambet sau ai face cuiva ziua mai buna, care nu-mi vin acum in minte…

Am primit prin pm mesajul:
Dar bani pentru cosul de fructe trebuie sa pun eu sau platesti si fructele?

Hai ma fratilor, punem mana de la mana, si facem niste fapte bune. Hai sa nu transformam ceva frumos intr-o afacere, sau ca sa castigati niste bani de pe urma mea ca sa aveti ce baga la pacanele.

Edited by Business_style, 20 July 2014 - 23:06.


#18
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View PostFoxKids, on 20 iulie 2014 - 23:10, said:

O batistuta sa ti-o stergi? Am eu,e si parfumata,10 lei bucata.
Daca te filmezi cand ii dai batistuta, sa stii ca nu-ti dau bani :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate