Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Casa P+1 in Bragadiru cartier Haliu

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
addrian03

addrian03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.06.2014
Salutare toturor membrilor ! Sunt nou pe forum , m-am decis ca in viitorul apropiat sa ma apuc sa sa imi pun in aplicare planurile mele privind viitoarea mea casa . Sunt in stadiul incipient in care imi caut un teren si datorita preturilor si apropierii fata de locul in care stau acum (rahova-sebastian) m-am orientat spre Bragadiru cartier Haliu pe partea stanga spre iesirea din Bucuresti pana in centura . Daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi privind aceasta locatie gen pret real de vanzare pe mp daca si-a achizitionat cineva recent teren in zona sau este din aceasta zona si are habar cat dureaza o autorizatie de constructie sau lucruri de genul acesta ... Mentionez ca am un buget in jur de 15000 euro cash deci pot sa negociez cu banii pe masa cum s-ar spune si as dori un teren de min 400 mp undeva in planul 2 deoarece sunt constient ca la acesti bani in primul plan nu gasesc . Studiez deja piata de cateva luni si  am vizualizat deja cateva terenuri dar nu mi-am facut inca o parere destul de buna de pretul real din zona ... am inteles ca ar fi mai bine sa astept sa treaca vara si undeva prin toamna iarna ar mai scadea putin pretul cererea fiind mult diminuata in acea perioada daca ma poate sfatui cineva cu privire la aceasta prima etapa si anume achizitionarea terenului as fi foarte recunoscator pt ca banuiesc majoritatea celor de aici care si-au construit casute au trecut mai intai prin aceasta etapa cu exceptia celor care le-au mostenit din pacate eu nu ma numar printre ei :) momentan astept sfaturi si vizualizez terenuri ms anticipat !

#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
45-85...depinde...

#3
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Incepe cu dreptul: vorbeste cu primarul sa schimbe numele cartierului, prea suna din Vietnam sau India!

#4
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 -Diana-, on 19 iulie 2014 - 18:01, said:

45-85...depinde...
...probabil plantat cu flori de aur ...
Mai ieftin peste drum , Bragadiru / Safirului ...circa 30E , fara utilitati , dar : s-a introdus canalizarea ( nefunctionala inca ) iar gazele urmeaza cit de curind ....

#5
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Am ramas in urma cu preturile, inseamna.

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
gaz este, cel putin in urma cu 4 ani era trasa teava groasa fix prin fata terenurilor, cu iesire in dreptul fiecarei parcele ( o teava mai subtire, verticala, gata sa primeaca contorul)
canalizare nu era atunci, apa la put
cu apa era problema acolo, la mica adancime avea gust si oarece miros de benzina...cineva sapase un put pana la 90m; nu mai era problema "benzinei" dar apa era foarte calcaroasa, nepotabila.
problema erau si la electricitate, se ceraua spag imense pentru bransare; in plus se oprea curentul destul de des

altfel ok, drumurile erau in curs de asfaltare, spuneau ca urmeaza apa+canalizare si cineva mai sus spune ca au ajuns Posted Image
preturi.. 50-60 eur/mp in urma cu 4 ani

Edited by aeon, 19 July 2014 - 18:41.


#7
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 aeon, on 19 iulie 2014 - 18:32, said:

apa la put...
cu apa era problema acolo, la mica adancime avea gust si oarece miros de benzina...cineva sapase un put pana la 90m; nu mai era problema "benzinei" dar apa era foarte calcaroasa, nepotabila.
........
Din ce stiu , in zona trece o conducta de transport petrolier , undeva spre calea ferata de pe centura . Se pare ca este cam ciuruita .
Referitor la zona ...am niste amintiri din martie 77 , si cred ca asta este zona ......

#8
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Pe partea stanga unde incepe Haliu, la 600 m de Alexandriei s-a dat cu 40 euro/mp recent, 370 mp. Nu cred ca gasesti sub pretul asta pe partea stnga. Poiate pe partea cu Ghencea. Acolo sunt putin mai ieftine.
Am un put la prima panza care a fost follosit la santier si unul la a doua panza pe care il folosesc acum. Apa nu are gust ciudat, ci unul chiar foarte bun. Este totusi putin calcaroasa.
AI 302 la ore fixe care te lasa pana in Ghencea, ai Cora aporoape si langa centura pe stanga ai Leroy Merlin, in constructie acum. Cred ca o sa tranteasca si un Carrefour langa Leroy. Zona e bun a, din punctul meu de vedere. Incomparabil cu Berceni/Popesti, singurul dezavantaj fiind lipsa metroului. La prikmarie se misca bine cu actele, nu au fost probleme. Nu s-au cerut si nici dat spagi pentru urgentare. Parcul din Bragadiru este super.

Edited by bicosu, 19 July 2014 - 20:06.


#9
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 bicosu, on 19 iulie 2014 - 20:03, said:

..........aporoape si langa centura pe stanga ai Leroy Merlin, in constructie acum.............
Unde mai precis ???

#10
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Sensul de mers spre Alexandria, pe partea stanga, inainte de centura. E si o pancarta. E in constructie - sunt mormane de pamant acum. Stiam ca Carrefour avea teren acolo -  ma gandesc ca vor face ceva in parteneriat ca in Chitila. Sper sa am dreptate - Cora e slabuta comparativ cu Carrefour.

#11
addrian03

addrian03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.06.2014

 Quantum, on 19 iulie 2014 - 18:02, said:

Incepe cu dreptul: vorbeste cu primarul sa schimbe numele cartierului, prea suna din Vietnam sau India!


nu mi se pare ca suna chiar atat de rau oricum am inteles ca este mai mult o denumire neoficiala ...

Edited by addrian03, 20 July 2014 - 00:50.


#12
addrian03

addrian03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.06.2014

 bicosu, on 19 iulie 2014 - 20:03, said:

Pe partea stanga unde incepe Haliu, la 600 m de Alexandriei s-a dat cu 40 euro/mp recent, 370 mp. Nu cred ca gasesti sub pretul asta pe partea stnga. Poiate pe partea cu Ghencea. Acolo sunt putin mai ieftine.
Am un put la prima panza care a fost follosit la santier si unul la a doua panza pe care il folosesc acum. Apa nu are gust ciudat, ci unul chiar foarte bun. Este totusi putin calcaroasa.
AI 302 la ore fixe care te lasa pana in Ghencea, ai Cora aporoape si langa centura pe stanga ai Leroy Merlin, in constructie acum. Cred ca o sa tranteasca si un Carrefour langa Leroy. Zona e bun a, din punctul meu de vedere. Incomparabil cu Berceni/Popesti, singurul dezavantaj fiind lipsa metroului. La prikmarie se misca bine cu actele, nu au fost probleme. Nu s-au cerut si nici dat spagi pentru urgentare. Parcul din Bragadiru este super.
Cam tot acolo vreau sa ma incadrez si eu dar putin mai multi mp

 bicosu, on 19 iulie 2014 - 20:17, said:

Sensul de mers spre Alexandria, pe partea stanga, inainte de centura. E si o pancarta. E in constructie - sunt mormane de pamant acum. Stiam ca Carrefour avea teren acolo -  ma gandesc ca vor face ceva in parteneriat ca in Chitila. Sper sa am dreptate - Cora e slabuta comparativ cu Carrefour.
Pot sa confirm si eu ca se construieste Leroy Merlin am trecut acum 2 zile prin zona si am vazut ca se lucreaza destul de serios nu se specifica nimic de carrefour pe pancarta cu proiectul , oricum pe mine nu ma avantajeaza deloc creste valoarea pamantului mai bine se apucau la anul :)

#13
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 addrian03, on 20 iulie 2014 - 00:47, said:

nu mi se pare ca suna chiar atat de rau oricum am inteles ca este mai mult o denumire neoficiala ...

cred ca se numeste de fapt cartier Eminescu..
Haliu a fost primar in Bragadiru in urma cu mai multi ani si si-a facut jocurile cu impartirea terenului de acolo si asa a ramas "la Haliu" vorba

#14
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Cartierul Mihai Eminescu este fix cum treci centura  pe partea stanga, langa Exalco.

Nu a fost niciun primar cu  numele Haliu.

#15
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004

 [mc]xtrem, on 20 iulie 2014 - 19:24, said:

Cartierul Mihai Eminescu este fix cum treci centura  pe partea stanga, langa Exalco.

Nu a fost niciun primar cu  numele Haliu.
corect

daca treci de centura spre alexandria in spatele caselor din bragadiru(planul 2) o sa gasesti la 30 euro/mp. un prieten al meu a vandut cu 8000 euro parcela de 420 mp iar altul a cumparat de la banca o parcela de 700mp cu 17000 euro

depinde si de noroc dar poti scoate si sub 30 euro/mp dar nu cred ca in haliu. succes

#16
addrian03

addrian03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.06.2014

 conu71, on 20 iulie 2014 - 19:34, said:


corect

daca treci de centura spre alexandria in spatele caselor din bragadiru(planul 2) o sa gasesti la 30 euro/mp. un prieten al meu a vandut cu 8000 euro parcela de 420 mp iar altul a cumparat de la banca o parcela de 700mp cu 17000 euro

depinde si de noroc dar poti scoate si sub 30 euro/mp dar nu cred ca in haliu. succes
Multumesc miercuri o sa am cateva vizualizari  o sa revin cu cateva poze cu terenuri si o sa va spun cam ce pretentii au samsarii de terenuri poate ma ajutati cu cateva pareri !

#17
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
chiar sunt curios de ce gasesti. stiu zonele din bragadiru destul de bine. poate dau o tura cu tine dupa ce gasesti ce iti place

#18
addrian03

addrian03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.06.2014
Pana acum am gasit urmatoarele variante : in capat pe strada libertatii sunt 2 terenuri de 450 si 550mp 30 e mp gaz si curent ; la intersectie ariesului cu crisul repede in dreapta 2 terenuri de 450 mp la 30 d euro mp la 50 d m de utilitati ; la intersectie gliei cu vointei sunt mai multe terenuri intre 430 si 650 la 35 e mp gaz curent ; la intersectie celofibrei cu crisul repede erau 2 terenuri de 450 mp a mai ramas unul la 14000 euro lotul curent gaz canal asfalt dar privelnistea cam nasoala in zona ; Pe strada vointei gasisem un teren intre case 480 m la 50 euro toate uutiliatile la poarta dar este cam mult ptr mine :( ; pe aleea simbolul 480 mp la 38 e mp intre case si in mare cam aceste terenuri mi-au atras atentia pana acum ...

Attached Files


Edited by addrian03, 29 July 2014 - 10:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate