Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

cu ce se lipeste piatra de rau de soclu casei

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
alpyne

alpyne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.10.2010
Merge aplicata piatra de rau pe soclul casei si cu multibat sau doar cu adeziv ceramic flexibil de exterior?Si daca trebuie chituita apoi intre pietre,cu ce se chituieste.Nu am experienta,de asta intreb.Multumesc.

#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Eu am vazut undeva....
Si daca bine imi amintesc, nu trebuie decat nisipp cu ciment 1 la 1, le lipesti in prima faza si pe urma dupa ce se usuca un pic si te apuci de rosturi, le umpli cu ce vrei tu, iar dupa o perioada care o consideri tu necesara, incepi si stergi su carpa, si cu o perie de sarma surplusul care este pe pietre....

#3
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Da , BOD are dreptate . Cel mai simplu , adeziv din nisip si ciment care nu numai ca lipeste bine dar se poate pune si in cantitate mare pt a prelua denivelarile . Piatra trebuie bine spalata si umeda in momentul montajului . Chituitul se va face cu acelasi material .
Pt curatat in timpul chituirii , apa si cirpa , dar dupa uscare este posibil sa ai nevoie de o perie de sirma si eventual un decapant pt ciment .
Problema cu peria de sirma este ca lasa urme pe piatra , dar " se duc " .O curatire chimica la final este suficienta .
Ia si niste poze de la un perete , un montaj fara pretentii artistice , doar  o protectie fata de apa din gradina .Attached File  IMG_0013.jpg   310.66K   95 downloadsAttached File  DSC00084.JPG   283.7K   95 downloadsAttached File  DSC00215.JPG   259.03K   96 downloads Attached File  DSC00218.JPG   86.86K   93 downloads Attached File  33.jpg   303.3K   83 downloads

Attached Files



#4
alpyne

alpyne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.10.2010
Aici era ceea ce cautam dar multumesc oricum...Stima.http://www.diypedia.ro/forum/topic/578-placare-gard-cu-piatra-de-rau/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate