Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

probleme conectare wi-fi

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
seara buna. astazi am achizitionat un nokia lumia 920. o singura problema am, cand dau sa se conecteze la wifi, imi zice: CONEXIUNE NEREUSITA ( nu s-a putut conecta la reteaua wi-fi, scrie dedesubt). ce e de facut? mentionez ca inca nu am pus cartela in telefon. am dat si de vreo 2 ori restart si nimic, tot nu merge. am dat resetare generala si tot nu merge. ce e de facut? o fi din cauza ca nu am cartela pusa inca?

#2
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
cu alt telefon reusesti sa te conectezi la acea retea wi-fi?

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este la setarile de wifi ale routerului.
Pune criptare WPA-PSK, algo AES
802.11 gn
canal non-auto
bandwith auto sau 20 (Mhz)

#4
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012

 shelder, on 12 iulie 2014 - 23:25, said:

cu alt telefon reusesti sa te conectezi la acea retea wi-fi?

cu telefoane android nu am nici o problema, foarte usor se conecteaza si merg.
@adm, si atunci cand nu o sa fiu acasa si o sa vreau sa ma conectez la o retea wi-fi o sa trebuiasca sa rog proprietarii sa-si schimbe setarile de la router pt mine? :)) e tare chestia asta, hai ca incerc. merci!

#5
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012

 Adm, on 12 iulie 2014 - 23:28, said:

Problema este la setarile de wifi ale routerului.
Pune criptare WPA-PSK, algo AES
802.11 gn
canal non-auto
bandwith auto sau 20 (Mhz)

am un router wifi d-link dir 300 (update de soft la dir 600);
-am modificat criptarea in aes;
-nu am rubrica unde sa aleg modul asta 802.11 gn
-canal era bifat deja pe automat
-nu am rubrica cu bandwich.

am facut acea modificare si tot nu merge, primele 2 incercari imi spune ca parola e incorecta, iar apoi imi da eroare spusa mai devreme cu conectare nereusita. alte idei?
p.s. merci ca incerci sa ma ajuti.

#6
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
interesant. eu am un nokia lumia 610 si un android. ambele se conecteza la reteaua wi-fi pe care am facut-o la repezeala o singura data pentru laptop.

#7
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
oare sa nu mearga wifi daca nu am cartela in telefon?

#8
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Ai telefonul defect daca cu altele te poti conecta, du-l la garantie.

#9
Tehnicul1970

Tehnicul1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 02.05.2013
Baga-i nene cartela ca esti in modul "demo"! Cum dracu' sa-ti mearga?
Doamne,mare ti-e gradina si unii au o gandire de te doare bila! Auzi,nu baga cartela in telefon si are pretentii sa mearga!
Chiar daca esti numai pe WI-FI,fara cartela... orice telefon este in modul "demo" sau (dupa caz) FLY mode.
Ti-e teama sa bagi cartela in el? E furat cumva? Ti-e teama sa nu ti-l depisteze dupa IMEI?
Daca nu... si totul este OK,pune-i o cartela si altfel vor sta lucrurile.
Ce spune ADMIN-ul,este adevarat,unele modele de telefoane sunt mai problematice cu cheile de criptare din router.
In setarile routerului,alege WPA-PSK si atat. Sau si mai sigur modul WEP.La acesta din urma,parola trebuie sa fie de 13 caractere.

Edited by Tehnicul1970, 13 July 2014 - 00:19.


#10
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012

 Tehnicul1970, on 13 iulie 2014 - 00:13, said:

Baga-i nene cartela ca esti in modul "demo"! Cum dracu' sa-ti mearga?
Doamne,mare ti-e gradina si unii au o gandire de te doare bila! Auzi,nu baga cartela in telefon si are pretentii sa mearga!
Chiar daca esti numai pe WI-FI,fara cartela... orice telefon este in modul "demo" sau (dupa caz) FLY mode.
Ti-e teama sa bagi cartela in el? E furat cumva? Ti-e teama sa nu ti-l depisteze dupa IMEI?

ce glumet esti... nu i-am pus cartela ca inca nu o am taiata. la tine cuvantul achizitionat inseamna furat? bizar lucru. oke, o sa tai cartela si o sa incerc si cu ea. merci de pont!

#11
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
dute si schimba-ti cartela actuala cu un microsim sau cumpara una noua. am incercat si eu sa tai o cartela si am reusit doar pentru ca am avut un microsim si am taiat-o identic. altfel o strici sigur.
am scos de curiozitate cartela (nokia lumia 610 cu WP 7.8) si s-a conectat fara probleme la wifi.
vezi totusi sa nu fie vreo defectiune a telefonului.

L.E.
@Tehnicul1970, ai face bine sa iti schimbi vechiul nokia care fara cartela intra in demo mode.
nici un smartphone (fie el nokia cu windows phone sau orice telefon cu android) nu intra demo mode fara cartela. e la fel de functional doar ca nu poti accesa serviciile de telefonie (cu exceptia apelurilor de urgenta). in rest merg toate, de la camera la bluethoot si wi-fi si etc etc..
asa ca nu vorbi aiurea cand tie iti suna nokia 100, sa nu zic 3310.

Edited by shelder, 13 July 2014 - 01:15.


#12
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
bizar lucru, ca totusi wi-fi merge, adica se activeaza, cauta retelele, le gaseste si numai la conectare face probleme, zice ca parola e incorecta iar dupa vreo 2 incercari spune ca nu s-a putut conecta. ma gandesc ca daca avea probleme cu wi-fi, atunci nu mai gasea nici retelele. incerc sa o tai eu singur acasa totusi, ca azi nu cred ca gasesc undeva un orange deschis.

#13
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Verifica telefonul la un alt router sau mergi in mall - elimini dubiile cu cine e defect, telefonul sau routerul .
La wpa-psk atentie la parola wifi (caractere mari sau mici)
Am un Gio ce se conecteaza excelent si fara cartela . Dupa cumparare am avut probleme la conectare cu el , am ajuns si sa-i rescriu softul iar problema era la router - de aici si sfatul cu verificarea pe alt router.

Edited by rozone, 13 July 2014 - 08:39.


#14
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
wi-fi nu cred ca aiba vreo problema, ma conectezfara nici un fel de probleme cu 2 laptopuri un pc, un samsung galaxy s2 si un galaxy ace. doar asta nu vrea sa se conecteze. zice conectare nereusita.
p.s. am verificat cu o cartela de la cineva care avea micro-sim, si netul de pe cartela mergea foarte bine.

Edited by debusy, 13 July 2014 - 08:44.


#15
Tehnicul1970

Tehnicul1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 02.05.2013
Salut!
Acuma,hai ca ne-am trezit si putem discuta mai pe indelete:
ce fel de router ai?
Sa pot sa te indrum ce sa faci sa te poti conecta!
Daca ai mess,iti dau id pe privat!

salut!
Ti-am trimis pe privat ID de mess sa te ajut cu routerul.
Nu este problema de la telefon.Acum ca m-am trezit si ne-am trezit mai calmi,sa te ajut cu ceea ce ai nevoie.
Ce marca de router ai? TP-link,D-Link,Cisco... altul?
Rezolvare:
Acum vad ca ai d-Link Dir 300...
Mergi in meniu si schimba cheia de criptare in modul WEP,pune-i o parola de 13 caractere cu majuscule (exemplu FLOAREDECOLT9) si verifica functionarea telefonului.

Edited by Tehnicul1970, 13 July 2014 - 09:01.


#16
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
am pus cartela in telefon si tot aceeasi eroare. oare sa fie din cauza softului? se poate rescrie cumva softu din pc?

#17
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Da se poate rescrie softul din calc , cu ajutorul software ului specific Nokia , insa probabil nu te va ajuta .
Cel mai bine inscrie-te in programul de developer , ca sa poti face update ul la win phone 8.1 dev. preview , cu atat mai mult cu cat telefonul e gol si nu pierzi nimic , in schimb castigi functionalitate mult sporita .
In ceea ce priveste reteaua wifi in nici un caz sa nu folosesti WEP (e ca si cum nu ar fi securizata deloc, oricine cu cunostinte minime si 5 minute la dispozitie sparge reteaua) .
In mod normal o retea WPA2-PSK (personal) cu criptare AES nu ar trebui sa ridice nici un fel de probleme . (alti parametri ar fi canale de 40 MHz , mod exclusiv N daca nu ai alte device-uri care sa fie standard b/g , preamble short , din nou daca nu creeaza probleme cu alte device uri ) .

Uitandu-ma la router-ul tau am si eu o intrebare :  ai transformat un router compatibil 802.11G(54 Mb/s) intr-un router 802.11N(150 Mb/s) din soft , ce soft e pus  acum pe router (openWRT / ddWRT) ?
Problemele pot fi din aceasta cauza .

#18
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
salut. am pus un soft de d-link dir 600. al meu fiind dir 300. de cand am pus acest soft, downloadul si uploade-ul merge muult mai bine. nu am avut probleme nici cu alte telefoane (android) si nici cu laptopuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate