Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Probleme Garmin nuvi 1390

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
DonGiovani

DonGiovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.12.2012
Buna ziua!
Numele meu este Tiberiu si va solicit ajutorul,chiar daca este primul meu post aici...
Am o problema cu un aparat Garmin nuvi 1390,mai precis nu imi mai citeste nici o harta.
Sa va explic mai detaliat:
-am cumparat aparatul acum 1 ,5 ani de la un nene care il avea de la dealer,cu actualizari harti pe viata,cont la ei,etc.
-a schimbat datele contului astfel incat sa primesc eu pe mail actualizarile in continuare;
-aparatul a venit cu harti full Europa instalate si actualizate la zi,iar eu l-am folosit de 5-6 ori dar doar in tara(si am fost multumit,m-a dus de fiecare data la adresa exacta);
-m-a mancat undeva si am vrut sa-i fac eu actualizarile acum 1 luna,pentru ca trebuia sa plec in Germania... de aici incepe dezastrul pentru mine;
-nu stiu ce am facut acolo pentru ca nu imi mai da voie sa introduc adrese( zice ca nu exista date pentru harta),nici in Germania si nici in Romania.
Cred ca am sters hartile din aparat,altfel nu vad de ce se manifesta in acest fel.
Va rog sa ma ajutati si sa-mi explicati cum sa sterg din aparat si de pe card( de 4 giga) ceea ce este gresit si sa-mi instalez harti bune pentru Europa si Romania.

PS.1
Daca am deschis acest subiect unde nu trebuie,rog moderatorii sa ma ierte si sa-l mute unde este locul lui!
PS.2
Nu sunt un bun cunoscator al calculatoarelor,navigatiilor sau alte aparate de acest gen,ma descurc mai greu cu instalarea programelor,de aceea va rog ca explicatiile sa fie ceva mai pe intelesul meu de novice.
Sau,daca este cineva din Roman,judetul Neamt pe aici si vrea sa ma ajute este bine venit!

Va multumesc anticipat si raman dator celor ce pot si vor sa ma ajute!

Edited by DonGiovani, 08 June 2014 - 12:41.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Du-te la setari->harta->Info Harta (Sursa)
Apoi vezi ce iti scrie acolo.

Ce ai modificat mai exact in aparat, ce programe ai folosit, ca daca ai folosit Garmin Express era aproape imposibil sa-l strici.

Edited by gumball3000, 08 June 2014 - 12:49.


#3
DonGiovani

DonGiovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.12.2012
In primul rand,multumesc pentru promptitudine.
1.Cand ajung la info,in harta,imi apare ecranul gol,fara nici un fel de informatii.
Din acest motiv cred eu ca am sters hartile din aparat.
2.Nu am folosit nici un program atunci,doar am descarcat din link-ul lor 2 fisiere si am urmat pasii indicati...copie fisierul si cheia si le introduci in folderul Maps din aparat.
La data respectiva,cand am facut acest lucru nu am verificat aparatul pe traseu(nu am avut drum nicaieri), iar cand am plecat in Germania era prea tarziu,raul era facut.
Am citit in forum aici cum si de unde descarc harti,am incercat in mai multe moduri dar tot nu-mi apare nimic.
Multumesc !

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca iti apare ecranul gol acolo inseamna ca nu mai ai nicio harta instalata.
Instaleza Garmin Express daca zici ca aparatul are Free Lifetime Update si repune de acolo harta.

#5
DonGiovani

DonGiovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.12.2012
Am deja instalat Garmin expres,dar imi apare doar:
Full Coverage of Europe 2014.40 cu dimensiunea de 3,1 GB.
La titlu spune ca este Map Update.
Bine,mai sunt si altele,dar pentru Software Updates (2 ).
Sa inteleg ca este doar o actualizare a hartilor sau harti complete actualizate?

In aparat am 3,07 GB liberi,din 3,62 GB.
Actualizarea(sau harta completa de mai sus) are 3,1 GB si nu cred ca incape.
Daca o instalez in aparat mai merge memoria?
Cum as putea sa o instalez in cardul de 4 GB,pe care l-am golit si formatat?

Multumesc!

Edited by DonGiovani, 08 June 2014 - 13:45.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Este fisierul pentru toata harta completa, indiferent daca o ai deja pe aparat sau daca ai sters-o (cum este cazul tau).

#7
DonGiovani

DonGiovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.12.2012
In aparat am 3,07 GB liberi,din 3,62 GB.
Actualizarea(sau harta completa de mai sus) are 3,1 GB si nu cred ca incape.
Daca o instalez in aparat mai merge memoria?
Cum as putea sa o instalez in cardul de 4 GB,pe care l-am golit si formatat?
Sau ce sa sterg din aparat ca sa-mi incapa tot fisierul?
La mine,in folderul Garmin apare doar un folder LEX_PKG si GarminDevice in format XML
In folderul Map nu este nimic.

Si inca ceva...in Garmin expres imi apare la actualizari ,software updates -Firmware Update 6.20 si Database for FM Traffic Providers 3.90
Le-am instalat prima data,dar apar de fiecare data cand deschid Garmin expres-ul. Inseamna ca nu s-au instalat sau nu le citeste programul?

Multumesc!

Edited by DonGiovani, 08 June 2014 - 13:55.


#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Dupa ce le instalezi trebuie sa deconectezi GPS-ul de la PC si sa-l lasi sa si le instaleze, apoi nu o sa-ti mai apara iar.
Instaleaza harta pe card daca zici ca ai si card.

Edited by gumball3000, 08 June 2014 - 14:09.


#9
DonGiovani

DonGiovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.12.2012
OK. Am descoperit cum pot instala direct pe card,doar ca merge greu tare. Cica dureaza cam 2 ore.
Am sa vad dupa instalare cum se manifesta,dupa care revin cu precizari.
Multumesc!

#10
DonGiovani

DonGiovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.12.2012
Buna ziua!
Revin cu urmatoarea problema:
Am instalat harta in aparat.Desi am incercat instalarea doar pe card sau pe ambele( card si aparat),instalarea s-a facut doar in aparat.Mai am doar 70MB liberi. Va functiona corect?
Trebuie sa scot cardul din aparat si sa incerc alta metoda de instalare pentru ca harta sa fie instalata doar pe card. Daca scot cardul,fara sa cuplez aparatul mai pot instala harta daca nu recunoaste aparatul inregistrat la ei?
Multumesc anticipat!

#11
DonGiovani

DonGiovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.12.2012
Problema persista,astfel încât va rog sa-mi dați un sfat despre cum sa instalez harta pe card.
Am încercat cu el în aparat...nu merge, deși am selectat instalarea pe card ( hard extern).
Am încercat cu cardul scos și introdus într-un laptop,nu merge.
Mulțumesc anticipat!

#12
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
creezi pe card un folder denumit Garmin in care copiezi fisierul gmasupp.img

Edited by carmenclara1, 06 August 2014 - 08:59.


#13
DonGiovani

DonGiovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.12.2012
Mulțumesc,dar tot nu merge.
Am formatat cardul,am creat folderul Garmin dar când încerc sa descarc  ~ full coverage of europe 2014.40 ~ prin Garmin expres și sa o instalez  pe card,se manifesta astfel=
- îmi da voie sa aleg opțiunea de a instala harta în 3 locuri - aparat, aparat și calculator ( card) și doar pe card.
- când aleg opțiunea de a instala doar pe card îmi arata partiția notata cu litera F dar nu îmi da voie sa intru și sa selectez folderul Garmin de pe aceasta partiție( butonul explorare este blocat).
- orice opțiune as alege ( aparat,aparat și card sau doar card) instalarea se face numai pe aparat.

Problema este ca mai am liberi doar 68 Mb in aparat.
Eu primesc actualizările gratuite la hărți și ultima actualizare are cam 600 Mb. Dacă o pun pe card,nu o vede sau cel putin nu-mi dau eu seama dacă o vede, iar in aparat nu este loc.

Am vrut sa șterg harta din aparat dar nu găsesc locul în care s-a instalat. Am cautat în toate folderele afișate și nu am găsit nimic.
Exista vreo modalitate de a reseta ( șterge) toate datele ( hărțile ) din aparat după care sa încerc sa le instalez pe card?

Am scos cardul din aparat și am încercat sa descarc și instalez harta într-un laptop...dar prin Garmin expres. Bineînțeles ca nu mi-a dat voie pentru ca nu identifica aparatul înregistrat la ei.

Exista o modalitate de a instala harta pe card altfel decât prin Garmin expres?

Probabil vor mai apărea unele probleme pe parcurs,deocamdată am abuzat destul de timpul dumneavoastră liber!

Mulțumesc anticipat!

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
SIncer eu ti-as recomanda sa-l lasi asa, ai mari sanse sa-l busesti iremediabil.

#15
DonGiovani

DonGiovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.12.2012
Nici o problema,îl las asa...dar... viitoarele actualizări unde le instalez dacă eu mai am liberi doar 68 Mb., iar ultima actualizare are peste 600 Mb. ?
Aceste actualizări se instalează una peste alta și spațiul ocupat se mărește doar cu diferența de 1 , 2 sau 3 Mb. dintre ele sau se regăsesc împreună și ocupa spațiu dublu ( ex. 2 x 600 Mb.) ?

Mulțumesc anticipat!

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Se alege din garmin express optiunea de actualizare pe card si asta e tot.

#17
DonGiovani

DonGiovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.12.2012

View PostDonGiovani, on 06 august 2014 - 16:32, said:

Mulțumesc,dar tot nu merge.
Am formatat cardul,am creat folderul Garmin dar când încerc sa descarc  ~ full coverage of europe 2014.40 ~ prin Garmin expres și sa o instalez  pe card,se manifesta astfel=
- îmi da voie sa aleg opțiunea de a instala harta în 3 locuri - aparat, aparat și calculator ( card) și doar pe card.
- când aleg opțiunea de a instala doar pe card îmi arata partiția notata cu litera F dar nu îmi da voie sa intru și sa selectez folderul Garmin de pe aceasta partiție( butonul explorare este blocat).
- orice opțiune as alege ( aparat,aparat și card sau doar card) instalarea se face numai pe aparat.


Mulțumesc anticipat!


#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Faci ceva gresit, alegi doar cardul si apoi dai next si gata.
Poti sa instalezi si pe memoria interna, mai scoti din tarile de care nu ai nevoie si o sa aiba loc si harta noua.
Mai exista si varianta in care stergi de pe aparat fisierele de voce de care nu ai nevoie, nu stiu daca se poate face cu vreun program (dar parca vazusem o optiune in garmin express sau in webupdater).
Insa daca vei cauta cu google ar trebui sa poti gasi si cum se intra in folderul ascuns in care sunt pastrate acele fisiere.
Mare atentie, ca odata intrat acolo si sters fisiere la intamplare, aparatul poate fi stricat iremediabil (am mai scris mai sus, si am sa mai scriu), iar daca nu te descurci cu aplicatiile de la garmin care sunt mai mult decat simplu de folosit, atunci sa stii ca ai toate sansele sa-l strici.

Inainte de a sterge orice faci backup in PC.

Edited by gumball3000, 07 August 2014 - 11:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate